Żonglerka emocjami w poszukiwaniu prawdy. Romain Gary w biografii Agaty Tuszyńskiej
22 czerwca, 2022
Jedno spotkanie, które odmienia całe życie. Film „Księgarnia w Paryżu” już w kinach
24 czerwca, 2022

„Zielone światła”. Zmieniające życie wspomnienia, które zainspirowały miliony

Aktor najbardziej znany jest dzięki nagrodzonej Oscarem roli w filmie „Witaj w klubie” (fot. wikipedia.org)

To bestseller „New York Timesa” i książka roku według „Guardiana”. „Zielone światła” to wspomnienia nagrodzonego Oscarem za rolę w filmie „Witaj w klubie” Matthew McConaugheya, który z niezwykłą szczerością dzieli się z czytelnikami życiową mądrością i uczy, jak na co dzień odnajdywać więcej radości i satysfakcji. Mówi też o sobie i pełnym zwrotów akcji życiu – o przemocy w dzieciństwie, barwnej rodzinie, wychowaniu w głębokim Teksasie, pierwszych rolach filmowych i mozolnym pięciu się na szczyt kariery. Życie porwało go ze Stanów Zjednoczonych do Australii, gdzie spędził rok w bardzo dziwnym domu, do Mali, gdzie w wiosce Dogonów musiał zmierzyć się z zapaśniczym czempionem, i do Peru, gdzie pływał w Amazonce. W czasie tych podróży wiele przeżył i jeszcze więcej pojął. „Nie możemy w pełni docenić światła bez cienia. Musimy zostać wytrąceni z równowagi, żeby znaleźć oparcie” – pisze aktor. Te autentyczne i zaskakujące wspomnienia zachęcają do przyjrzenia się także sobie: do sięgnięcia w przeszłość, do refleksji i zadumy, a także do wyjścia na zewnątrz – przeżycia przygody, podejmowania ryzyka i szukania marzeń. Do wyruszenia w drogę, która pomoże zrozumieć siebie i to, co nas otacza.

Żonaty, z trójką dzieci, lojalny syn i brat. Samozwańczy szczęśliwy człowiek, który z zawodu uważa się za gawędziarza, pisze wiersze i jest początkującym dyrygentem. Jest doskonałym towarzyszem w podróży, który uważa, że w drodze do świątyni można wypić piwo i że lepszy z niego człowiek, gdy jest na nim całodzienny pot. Woli zachody od wschodów słońca. Na dużym ekranie zagrał kultowe już dziś role: Rustina Cohle’a z „Detektywa”, Rona Woodroofa z „Witaj w klubie” czy Marka Hanny z „Wilka z Wall Street”.

W 2009 roku Matthew i jego żona Camila założyli j.k. livin Foundation, zajmującą się organizowaniem zajęć pozalekcyjnych, które pomagają zagrożonym dzieciom dokonywać zdrowszych wyborów: dla umysłu, ciała i ducha. Z kolei 10 lat później McConaughey został profesorem na Uniwersytecie Teksańskim w Austin, swojej macierzystej uczelni, gdzie prowadzi autorskie zajęcia „Script to Screen”. Oprócz bycia właścicielem drużyny MLS Austin FC jest także Ministrem Kultury/M.O.C. przy Uniwersytecie Teksańskim, ambasadorem marki w Lincoln Motor Company i dyrektorem kreatywnym Wild Turkey, gdzie współtworzył swój ulubiony bourbon, Longbranch.

Opinie o książce

— McConaughey to człowiek renesansu. „Zielone światła” są mistyczne i duchowe, ale przede wszystkim po prostu cudowne. To natchniony pamiętnik, który sławi ideę, że to podróż daje spełnienie, a nie cel — uważa Michael Connelly, autor „Prawnika z lincolna”. — Nie powinno was zdziwić, że ta książka jest dobra, ale zaskoczy was, jak bardzo. To mądry i zabawny, a zarazem inspirujący pamiętnik i poradnik jednego z wielkich wyjętych spod prawa filozofów i artystów naszych czasów — mówi Ryan Holiday, autor „Stoickich ścieżek życia”.

— Książka McConaugheya – niezachwianie szczera i niezwykle otwarta – zachęca do zmierzenia się z lekcjami z jego życia. I do przekonania się, że nigdy nie chodzi o wygraną, ale o zrozumienie — Mark Manson, autor książki „Subtelnie mówię F**k! Sprzeczna z logiką metoda na szczęśliwe życie”. — McConaughey jest utalentowanym aktorem i świetnym pisarzem, ale w sztuce życia jest absolutnym geniuszem. Podchodzi do niego z radosną zaciekłością. To szalenie nieoczekiwana i zachwycająca książka, której nie można po prostu przeczytać – trzeba jej doświadczyć —podkreśla Lawrence Wright, autor „Drogi do wyzwolenia”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *