Redaktor i wydawca portalu

Kiedy myślę o kulturze – pierwsze, co przychodzi mi na myśl – to pasja, zainteresowanie, hobby, sposób na spędzanie czasu… Nie pamiętam kiedy dokładnie, ale podejrzewam, że to kultura wybrała mnie, a nie na odwrót. Nazywam się Adam Cissowski i jestem redaktorem, wydawcą, a przede wszystkim twórcą portalu Kultura wokół Nas, który narodził się 15 marca 2018 roku.

Chcąc powiedzieć parę słów o sobie muszę wspomnieć, że od niemal trzech dekad – czyli prawie całe swoje życie – mieszkam w Warszawie. Tu też mam najbliższą rodzinę, przyjaciół oraz znajomych. Skończyłem XI Liceum im. Mikołaja Reja, a następnie uzyskałem tytuł magistra europeistyki na ówczesnym Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

W życiu miałem być piosenkarzem lub aktorem, a potem politykiem albo dyplomatą. Padło na media i tak zostało na niemal 10 lat. Najpierw była Panorama TVP2 (2011-2016) – praca researchera, ale i pierwsze autorskie materiały reporterskie, które zapowiadał sam Andrzej Turski. Potem podjąłem współpracę z redakcją portalu tvp.info. To tam przeprowadziłem ważne dla mnie rozmowy – m.in. z Edytą Górniak, Jean-Michel Jarre’em, Barbarą Krafftówną, Wojciechem Pokorą, Kayah, Urszulą czy Stanisławem Soyką. Ponadto reportaże – jak choćby ten z AirShow w Radomiu, sondy oraz opieka nad kanałami w mediach społecznościowych. W 2017 roku za sprawą programu INFO Kultura – na dobre postanowiłem związać się z tą dziedziną życia. Doszły wówczas kolejne niezwykłe spotkania, jak choćby z aktorką Magdaleną Zawadzką czy piosenkarką – LP.

W styczniu 2018 roku telewizję zamieniłem na radio i – jak się później okazało – na dwa lata stałem się częścią newsroomu Radia ZET. Tam nadal robiłem wszystko, aby być blisko kultury, częściej z mikrofonem niż kamerą. Początek pandemii koronawirusa to dla mnie kolejna zawodowa zmiana. Od 1 kwietnia 2020 roku zacząłem pracę w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej, gdzie spełniam się w obszarze komunikacji medialnej.

Równolegle z pracą w radiu, a następnie PISF – budowałem markę portalu Kultury wokół Nas oraz siłę jego profili w mediach społecznościowych – na Facebooku i Instagramie. Część z przeprowadzanych w latach 2018-2020 rozmów, m.in. Ireną Santor, Olgą Tokarczuk, Januszem Gajosem, Ewą Szykulską, Andrzejem Sewerynem, Grażyną Barszczewską, Marianem Opanią, Haliną Frąckowiak, Janem Peszkiem, Urszulą Dudziak, Filipem Bajonem, Anną Seniuk, Krzysztofem Tyńcem, Joanną Kołaczkowską, Piotrem Machalicą czy Agnieszką Grochowską – można znaleźć na stronie w zakładce Polecane/Wywiady.

Poza kulturą – interesuję się również tenisem ziemnym, genealogią rodzinną oraz... podróżami. Doceniam zarówno te krótsze, jak i dłuższe wyjazdy. Najdalej byłem w Kanadzie, co było spełnieniem jednego z moich marzeń. Zamiłowanie do zwiedzania świata zaczęło się już na studiach, gdy na czwartym roku wyjechałem na wymianę studencką w ramach programu Erasmus do Francji. I tak trwa to do dzisiaj, co pozwala mi pokazywać wydarzenia i atrakcje kulturalne nie tylko w Polsce.