„Odziedziczone marzenia”. Barack Obama rusza w podróż, by odnaleźć swoją tożsamość
12 lutego, 2020
Intymny portret dojrzałego mężczyzny. Odkrycie w Cannes – „Tommaso” w kinach
14 lutego, 2020

Eleganccy choć zaprawieni w porachunkach i piękna dama. „Dżentelmeni” w kinach

Film zapewnia towarzystwo eleganckich Dżentelmenów i jednej pięknej damy (fot. mat. pras.)

To brytyjska odpowiedź na „Pup Fiction” na miarę XXI wieku. Guy Ritchie, twórca kultowego „Przekrętu” i „Porachunków”, odpowiedzialny za reaktywację Sherlocka Holmesa, Króla Artura i Aladyna, powraca w gangsterskie rewiry. W rolę tytułowych „Dżentelmenów” wcielili się aktorzy na czele z Hugh Grantem, który próbuje wywieść w pole plejadę gwiazd: Matthew McConaugheya, Charliego Hunnama, Colina Farrella, Henry’ego Goldinga, Michelle Dockery i Jeremy’ego Stronga zaprawionych w porachunkach.

Londyński półświatek obiega plotka, że Mickey Pearson – Amerykanin, który zbudował tu narkotykowe imperium, chce się wycofać z rynku. Może nie służy mu klimat albo obawia się brexitu. Grunt, że rodowici brytyjscy bandyci węszą okazję do przejęcia jego biznesu. Sypią się oferty, groźby i pochlebstwa. Niektórzy próbują szantażu albo przekupstwa. Pearson jednak najwyraźniej nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji.

By mu w tym pomóc, niektórzy bardziej niecierpliwi sięgają po broń, a pewien cwany i dowcipny dziennikarz szykuje przekręt, który może zmienić reguły gry. Pearson okazuje się jednak mistrzem gangsterskiej wolnej amerykanki. Zaczyna się bardzo kosztowna wojna, ale dżentelmeni przecież nie rozmawiają o pieniądzach.

(fot. mat. pras.)

Barwne postaci

Mickey Pearson, w tej roli Matthew McConaughey („Witaj w klubie”, „Interstellar”, „Wilk z Wall Street”, „Magic Mike”) to zarządca zielonych połaci. Marzy o spokojnej emeryturze u boku żony – Rosalind Pearson (Michelle Dockery – „Downton Abbey”, „Non-Stop”, „Klucz do wieczności”), właścicielki samochodowego warsztatu.  Z kolei Raymond, w którego wciela się Charlie Hunnam („Król Artur: Legenda miecza”, „Pacific Rim”, „Wzgórze nadziei”, „Ludzkie dzieci”, „Papillon. Motylek”) to prawa ręka Mickey’a. Bystry, przenikliwy, ale nie lubi się brudzić.

Fletcher, w tej roli mistrz komedii romantycznych – Hugh Grant („Boska Florence”, „Paddington 2”, „Notting Hill”, „Był sobie chłopiec”, „Cztery wesela i pogrzeb”) pragnie milionów monet i marzy mu się kariera filmowa. Matthew – Jeremy Strong („Sukcesja”, „Big Short”, „Zdarzenie”, „Gra o wszystko”, „Wróg nr 1”, „Selma”, „Sędzia”) to dandys kochający towarzystwo wyższych sfer. Chciałby zarządzać zielonymi połaciami. Trener, czyli Colin Farrell („Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”, „Niepokonani”, „Aleksander”, „Zabicie świętego jelenia”, „Lobster”, „Pamięć absolutna”) za swoich podopiecznych oddałby życie. Honorowy i nie rzuca słów na wiatr i wreszcie Suche Oko (Henry Golding – „Bajecznie bogaci Azjaci”, „Zwyczajna przysługa”, „Last Christmas”) jest przebiegły i zuchwały. Chce odebrać Mickey’owi wszystko i nie cofnie się przed niczym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *