„Nie można żyć marzeniami rodziców”. Philippe Tłokiński nie tylko o „Kurierze”
18 marca, 2019
„W tym dramacie było dużo szczęścia”. Poruszająca rozmowa ze świadkiem Auschwitz
19 marca, 2019

Lepsze życie na wyciągnięcie ręki. Książka „Dlaczego śpimy?” odkrywa potęgę snu

Dr Matthew Walker pokazuje, jak sen wpływa na zdolność uczenia się, zapamiętywania i podejmowania logicznych decyzji (fot. pxhere.com)

Sen jest jednym z najważniejszych, a zarazem najmniej zbadanych aspektów naszego życia, odpowiadającym za dobre samopoczucie i długowieczność. Do niedawna nauka nie znała odpowiedzi na pytanie, dlaczego śpimy i jaką funkcję pełni sen, ani dlaczego bezsenność tak bardzo szkodzi naszemu zdrowiu. Dr Matthew Walker, który jest ekspertem i założycielem Instytutu Badań nad Snem w swojej książce pokazuje, jak sen wpływa na zdolność uczenia się, zapamiętywania i podejmowania logicznych decyzji. Daje też mnóstwo cennych porad.

Liczne odkrycia naukowe, jakich dokonano w ciągu ostatnich dwudziestu lat, pozwoliły jednak spojrzeć na sen z zupełnie nowej perspektywy. Wiadomo, że zdrowy sen czyni nas mądrzejszymi, bardziej atrakcyjnymi, szczuplejszymi i odporniejszymi na nowotwory. Wszystko dlatego, że reguluje nasze emocje i apetyt, wzmacnia system odpornościowy oraz poprawia metabolizm. Sny łagodzą też bolesne wspomnienia i tworzą wirtualną rzeczywistość, w której mózg łączy nową i nabytą wcześniej wiedzę, by pobudzać kreatywność.

„Dlaczego śpimy?” to już międzynarodowy bestseller, a także książka roku według „Times Literary Suplement”, „Observera”, „Sunday Timesa”, „Financial Timesa” oraz „Guardiana”. – Matthew Walker jest prawdopodobnie jednym z najbardziej wpływowych ludzi na świecie – podkreśla „Evening Standard”. Z kolei Mark O’Connell z brytyjskiego „Guardiana” dodaje, że „pokazuje on, jak dobry sen sprawia, że jesteśmy mądrzejsi, bardziej atrakcyjni, szczuplejsi, szczęśliwsi, zdrowsi i możemy zapobiec nowotworom”. – Prawdopodobnie nie mogę jeszcze powiedzieć, że uratowała mi życie, ale na pewno otworzyła oczy – podkreśla.

O autorze

Dr Matthew Walker to brytyjski naukowiec zajmujący się badaniem mózgu, psycholog. Otrzymał tytuł profesora psychiatrii na Uniwersytecie Harvarda, wykładał także na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, założył Instytut Badań nad Snem.

Laureat wielu nagród naukowych, autor ponad 100 publikacji na temat snu i mózgu, wielokrotnie gościł jako ekspert w prestiżowych mediach od „National Geographic” po BBC.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *