44 prawdziwe historie powstańczej miłości sprzed 75 lat. Premiera „Miłości’44”
16 lipca, 2019
„Pamiętajcie!”. Wspomnienia ostatnich żyjących świadków Powstania Warszawskiego
17 lipca, 2019

Kiedy my dźwigamy innych, oni dźwigają nas. „Moment zwrotny” według Melindy Gates

Autorka książki Melinda Gates wraz z mężem Billem w Oslo (fot. wikipedia.org)

Ten tytuł to wydarzenie na międzynarodowym rynku wydawniczym, który podbija listę bestsellerów „New York Timesa”, plasując się na 3. miejscu w rankingu najlepiej sprzedających się książek w Stanach Zjednoczonych. To debiut pisarski Melindy Gates – autorki, której w ogóle nie trzeba przedstawiać. Jest filantropką, bizneswoman, gorącą orędowniczką praw kobiet na całym świecie i oczywiście żoną jednego z najbogatszych ludzi na świecie, założyciela firmy Microsoft – Billa Gatesa. Książka tej jednej z najpotężniejszych kobiet według rankingu Forbesa,traktuje o tym, że tylko i wyłącznie społeczeństwo z równoprawnymi mężczyznom kobietami jest w stanie dobrze funkcjonować. Nic nowego? „Moment zwrotny” to aktualne i potrzebne wezwanie do wzmocnienia roli kobiet.

Autorka od dwudziestu lat prowadzi misję, której celem jest znajdowanie rozwiązań dla ludzi pilnie potrzebujących pomocy, bez względu na to, gdzie żyją i kim są. Podczas tej podróży coraz wyraźniej zaczęła zdawać sobie sprawę z jednej rzeczy: „jeśli chcesz, by całe społeczeństwo dążyło ku lepszemu, nie możesz traktować gorzej kobiet”. W swojej książce dzieli się mądrością zdobytą dzięki spotkaniom z inspirującymi ludźmi, których poznała na całym świecie podczas swej pracy. Sama najlepiej wyjaśnia swoją motywację pisząc we wstępie: „dlatego właśnie musiałam napisać tę książkę – by podzielić się historiami ludzi, którzy pozwolili mi znaleźć życiowy cel i siłę do działania. Chcę, byśmy wszyscy zobaczyli, jak możemy wspomóc kobiety tam, gdzie żyjemy”.

Melinda wspiera swą narrację alarmującymi danymi, prezentując kwestie, które w największym stopniu wymagają naszej uwagi: od małżeństw dzieci przez brak dostępu do środków antykoncepcyjnych po nierówne traktowanie ze względu na płeć w miejscu pracy. Pisze też o swoim życiu osobistym oraz o drodze do równouprawnienia w małżeństwie. Jednocześnie stale udowadnia, że nigdy dotąd nie mieliśmy dogodniejszych warunków do zmieniania świata – i samych siebie. Pisząc z pasją, szczerością i wdziękiem, przedstawia niezwykłe kobiety i pokazuje moc, jaką daje wspólne działanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *