Pochwała życia i zacieśniania więzi. Nowa książki autorki „Tatuażysty z Auschwitz”
28 lutego, 2021
Coś dla wszystkich, którzy kochają street art. Książka „Banksy. Wojna na ściany”
3 marca, 2021

„Jak ocalić świat od katastrofy klimatycznej”. Billa Gatesa rozwiązania i zmiany

Bill Gates swój plan przedstawił w książce „Jak ocalić świat od katastrofy klimatycznej” (fot. euractiv.com)

To owoc dziesięciu lat badań nad przyczynami i skutkami zmian klimatycznych. Bill Gates w poszukiwania sposobów na powstrzymanie katastrofy ekologicznej zaangażował ekspertów w dziedzinach fizyki, chemii, biologii, inżynierii, politologii i finansów. Wniosek z ich badań jest jeden: musimy dążyć do zredukowania emisji gazów cieplarnianych, do zera! Jak tego dokonać? Bill Gates, specjalista od urzeczywistniania nowych idei, przedstawia konkretny i praktyczny plan działania, wskazuje obszary, w których technologia już dziś pomaga ograniczać emisję gazów, wyjaśnia jak znane technologie mogą być bardziej efektywne i gdzie niezbędne są nowe rozwiązania oraz kto już pracuje nad koniecznymi innowacjami. Proponuje strategie dla państw, ale i sposoby, w jakie obywatele mogą rozliczać rządy, pracodawców i siebie samych z postępów w tym projekcie kluczowym dla ratowania planety. Wszystko to zawarł w książce „Jak ocalić świat od katastrofy klimatycznej”. – Mówi o tym, jak to zrobić i dlaczego uważam, że może nam się to udać – uważa Bill Gates.

„Ludzkość jeszcze nigdy nie dokonała niczego na tak wielką skalę, dlatego każde państwo musi zmienić sposób działania, bo każda czynność we współczesnym świecie – uprawa roślin, produkcja, przemieszczanie się – wiąże się z emisją gazów cieplarnianych. Jeśli nie podejmiemy tego wysiłku, klimat będzie ulegał coraz większym przemianom, najprawdopodobniej katastrofalnym dla ludzkości.

Jeszcze możemy temu zaradzić. Już dysponujemy niektórymi niezbędnymi do tego narzędziami, a wszystko, czego nauczyłem się o klimacie i technologii napawa mnie nadzieją, że jesteśmy w stanie wynaleźć i zastosować również te, których jeszcze nie mamy. Jeśli się pospieszymy, mamy szanse uniknąć katastrofy klimatycznej – podkreśla Bill Gates.

O autorze

Bill Gates jest ekspertem w dziedzinie technologii, liderem świata biznesu i filantropem. W 1975 roku, wraz z przyjacielem z dzieciństwa Paulem Allenem, założył firmę Microsoft. Dziś Gates i jego żona Melinda wspólnie prowadzą Fundację Billa & Melindy Gates. Założył też spółkę Breakthrough Energy, mającą na celu skomercjalizowanie czystej energii i innych technologii związanych z ratowaniem klimatu. Bill i Melinda Gates mają troje dzieci i mieszkają w Medainie w stanie Washington.

W załączonym wideo Bill Gates mówi o wyzwaniach, jakie musimy podjąć, jeśli chcemy zdążyć uratować świat. (polskie napisy dostępne w ustawieniach)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *