Studium wojny i zła, które nigdy nie zasypia. Powieść „Frankenstein w Bagdadzie”
25 września, 2019
Żuławskiego komentarz do współczesności. „Mowa ptaków” nie pozwoli o sobie zapomnieć
27 września, 2019

Eksmisje nie są efektem, ale przyczyną ubóstwa. Głośny reportaż nagrodzony Pulitzerem

Reportaż Matthew Desmonda to bestseller „New York Timesa”, który uhonorowano w 2017 roku nagrodą Pulitzera (fot. mat. pras.)

Dotąd rozmowy o biedzie skupiały się na bezrobociu, pomocy społecznej i przepełnionych więzieniach. Socjolog Uniwersytetu Harvarda Matthew Desmond postanowił uzupełnić ten obraz o problemy mieszkaniowe tych, którzy wydają na czynsz prawie całą pensję, a czasem więcej, przez co wpadają w spiralę długów. Posługując się osobistymi świadectwami i twardymi danymi autor książki „Eksmitowani. Nędza i zyski w jednym z amerykańskich miast” dowodzi, że eksmisje nie są efektem ubóstwa, ale jego przyczyną. Tętniące życiem i wrażliwością opisy ukazują jeden z najbardziej pierwotnych lęków – przed brakiem bezpieczeństwa. Reportaż Desmonda uhonorowano w 2017 roku nagrodą Pulitzera, stał się bestsellerem „New York Timesa”, a były prezydent USA Barack Obama uznał go za jedną ze swoich ulubionych książek.

To reportaż pełen troski i człowieczeństwa, który przypomina, dlaczego, gdy nie ma domu, nie może też być niczego innego. „Eksmisja to coś więcej niż strącenie ubogiej rodziny w dolinę ciemności, trudne, lecz względnie krótkie zboczenie z kursu życia. Powoduje ona gruntowną zmianę tras, spycha tych ludzi na inne znacznie trudniejsze szlaki”.

„Eksmitowani” to niemal powieściowy, intymny portret ośmiu rodzin, które sięgnęły dna. Aby lepiej je poznać, Matthew Desmond zamieszkał na ponad rok w Milwaukee na osiedlu przyczep kempingowych, a później w schronisku w centrum miasta. Przesiadywał na salach sądowych, pomagał w przeprowadzkach, pomieszkiwał w pustostanach. Kłócił się, chodził do kościoła, opiekował się dziećmi. Był świadkiem rozmów z właścicielami mieszkań i widział zarówno niezwykłe akty dobroci, jak i straszliwą znieczulicę. Dzięki temu, w scenach pełnych nadziei i rozpaczy pokazuje on, jak ważny jest dom.

O autorze

Matthew Desmond to profesor socjologii na uniwersytecie w Princeton, autor czterech książek. Za „Eksmitowanych” uhonorowany został Nagrodą Pulitzera w 2017 roku i kilkunastoma najważniejszymi nagrodami za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury faktu.

Jest głównym badaczem w grupie The Eviction Lab zajmującej się eksmisjami. Jego badania skupiają się na kwestiach ubóstwa, życia w mieście, niepewności mieszkaniowej, polityki publicznej, nierówności rasowych i etnografii. Otrzymał stypendium „Geniuszów” Fundacji MacArthura i stale współpracuje z „New York Times Magazine”. W 2016 roku znalazł się na liście „Politico 50”, jako jedna z pięćdziesięciu osób mających największy wpływ na debatą polityczną w USA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *