Reportaż niczym thriller psychologiczny. „Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa”
26 czerwca, 2023
Miesiąc pod hasłem Tańcz Ogrody! 23. Festiwal Ogrody Muzyczne im. Ryszarda Kubiaka
30 czerwca, 2023

„Wisła. Biografia rzeki”. Perspektywa przyrodnicza, historyczna i kulturowa

Wisła jest postrzegana jako kobieta, a więc… jest to biografia (nie)zwykłej kobiety (fot. pixabay)

Polska sztuka, literatura i mitologia każą w niej widzieć kobietę. Najnowsza książka Andrzeja Chwalby jest więc… biografią kobiety. Autor wielu historycznych bestsellerów opowiada o wdziękach i kaprysach Wisły, o jej charakterystycznych cechach oraz roli, jaką odgrywa w całych dziejach Polski. To portret Wisły z perspektywy przyrodniczej, historycznej i kulturowej. Daje poznać jej gniew, a także emocje i uczucia, jakie wzbudzał wiślany krajobraz, a także legendy. Jest też o tym, co i jak rzeka daje i odbiera, jak nagradza i karze… Kiedy i w jakich okolicznościach Wisła zaczęła być postrzegana jako królowa polskich rzek? Jak wpływała na kształtowanie się polskiej tożsamości, na charakter państwowości i na symbolikę narodową? Jak przebiegała i czym się zakończyła rywalizacja na tym polu z innymi wielkimi rzekami Europy? Oto wciągająca biografia rzeki, która była i jest źródłem siły i życia, arterią komunikacyjną, inspiracją dla artystów, twórców i patriotów oraz wielkim narodowym symbolem – czasami nieokiełznanym i gniewnym, a kiedy indziej łagodnym i szczodrym.

Autor zaczyna od daty i miejsca urodzenia, następnie zbiera informacje o jej rodzicach, domu rodzinnym, o sąsiadach i sąsiadkach, na końcu o płci. Opowiada o jej charakterystycznych cechach i zmianach nastrojów, o urodzie, wdziękach, ale i kaprysach. W tym życiorysie padają też pytania o przynależność państwową. Kiedy zaczęła być postrzegana jako polska rzeka, a nawet jako królowa? Jak oddziaływała i w jakim zakresie wpływała na kształtowanie się polskiej tożsamości, na mitologię i symbolikę narodową oraz państwową?

W drugiej części nietuzinkowej opowieści przyglądamy się pierwszym osadom nad Wisłą, lokacjom miast i wsi, arteriom komunikacyjnym, w tym żegludze, stoczniom, statkom i tratwom, flisakom, promom i mostom, cechom i bractwom rybackim. Obserwujemy emocje, jakie w ludziach wzbudzał krajobraz i żywioł królowej rzek, słuchamy związanych z nią legend. Autor opowiada też o tym, jak rzeka nagradza i karze. Na końcu snuje rozważania na temat dziedzictwa Wisły i pamięci o niej.

(fot. wikipedia.org)

Fragment wstępu

„Książka jest dedykowana miłośnikom i entuzjastom Wisły, których są tysiące, animatorom turystyki wiślanej, przyjaciołom starodawnych technik szkutniczych, strażnikom dziedzictwa flisów i rybactwa, miłośnikom młynów odtwarzających pieczołowicie dawne techniki młynarskie. Jest adresowana do wszystkich zainteresowanych plażowaniem i kąpielami, do wioślarzy, kajakarzy, żeglarzy, do osób uwielbiających żeglugę statkami wycieczkowymi, strażników przyrody, przyrodników troszczących się o miejsca lęgowe dzikiego ptactwa, do wszystkich zatroskanych teraźniejszością i przyszłością Wisły, do entuzjastek programu „Wisła naszą przyjaciółką”, do obrońców jej naturalnego wdzięku i piękna, działaczy samorządowych i członków stowarzyszeń kultywujących najlepsze i najwspanialsze tradycje wiślackie oraz do wszystkich zakochanych w Wiśle, których jest coraz więcej” – można przeczytać we wstępie.

O autorze

Andrzej Chwalba to historyk i eseista, znany popularyzator historii, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego, specjalizuje się głównie w historii Polski i powszechnej XIX i XX wieku, dziejach Krakowa oraz historii obu wojen światowych.

Autor i współautor ponad dwudziestu książek, w tym m.in: „Historia Polski 1795-1918”, „Okupacyjny Kraków”, „Legiony Polskie 1914-1918” czy „Samobójstwo Europy” oraz z Wojciechem Harpulą – „Zwrotnice dziejów”, „Polska-Rosja” i „Cham i pan”. Wyróżniony m.in. Książką Historyczną Roku im. Oskara Haleckiego, Nagrodą Historyczną „Polityki”, „Piórem Fredry”, „Ateną 2005”, KLIO i Nagrodą im. Janusza Kurtyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *