Historia miłosna na miarę 11 Oscarów. Odnowiony „Titanic: 25. rocznica” w kinach
10 lutego, 2023
Humorystyczny obraz Czechów z mocnymi i słabymi stronami. Film „Właściciele” w kinach
17 lutego, 2023

Opowieść z zapierającymi dech w piersiach obrazami i muzyką. Film „Rzeka” w kinach

To spektakularny i wizjonerski film o rzekach i ich roli we współczesnym świecie (fot. mat. pras.)

Rzeki od zawsze kształtowały Ziemię, przepływały przez kontynenty, rzeźbiły krajobraz, a także nasze potrzeby, kultury i sny. Te arterie świata są bogatym źródłem życia, bez którego człowiek, zwierzęta i rośliny szybko by wyginęły. Film dokumentalny „Rzeka” autorstwa Jennifer Peedom i Josepha Nizetiego – jest spojrzeniem z lotu ptaka na związek ludzkości z rzekami. Zabiera widzów w podróż w czasie i przestrzeni, pokazując je w niespotykanej skali i z niezwykłej perspektywy. Oddaje jednocześnie hołd rzekom zasilającym naszą planetę. Strumień zachwycających pod względem wizualnym obrazów z 39 krajów jest autorstwa najlepszych fotografów przyrody, m.in. Yanna Arthusa-Bertranda. Ponadto w filmie można usłyszeć narrację czytaną przez Willema Dafoe i muzyką m.in. Radiohead.

Zdjęcia z sześciu kontynentów, często w zwolnionym tempie, w tym spektakularne ujęcia satelitarne, ukazują teksturę wody, prędkość, z jaką się porusza, a także niebezpieczeństwa, nieprzewidywalność i ekscytujące piękno, które trudno dostrzec z normalnej perspektywy. Film dokumentuje też negatywny wpływ człowieka na ekosystem, związany z fragmentacją rzek i ich kontrolowaniem, a także skutki tych krótkowzrocznych prób rządzenia naturą.

Obrazy uzupełnia poetycki scenariusz napisany przez pisarza i wykładowcę Uniwersytetu w Cambridge Roberta Macfarlane’a, a czytany przez aktora Willema Dafoe oraz muzyka w wykonaniu Australijskiej Orkiestry Kameralnej – wykorzystująca zarówno klasyczne utwory J.S. Bacha, A. Vivaldiego, G. Mahlera, jak i Jonny’ego Greenwooda, Radiohead czy oryginalną kompozycję Richarda Tognettiego i Williama Bartona. Nagranie ścieżki dźwiękowej do filmu zajęło sześć miesięcy. W ten sposób powstała wnikliwa filmowo-muzyczna refleksja na temat piękna i znaczenia rzek oraz sposobu, w jaki ukształtowały one zarówno wyrafinowane krajobrazy naszej planety, jak i całą ludzką egzystencję.

Relacja człowieka z naturą

Dokument, oparty na filozoficznych i naukowych danych, jest drugą częścią trylogii orkiestrowych filmów reżyserki Jennifer Peedom, których celem jest ukazanie relacji pomiędzy człowiekiem a naturą. Pierwszą była „Góra” – najbardziej dochodowy australijski film dokumentalny w historii, pokazywany na festiwalu Millennium Docs Against Gravity w 2019 roku. 

– „Rzeka” to spojrzenie z lotu ptaka na relację człowieka z naszym najcenniejszym zasobem w perspektywie czasu. To opowieść o granicach ludzkiej kontroli i o tym, jak nasze krótkowzroczne próby zapanowania nad naturą spełzły na niczym. To opowieść o fragmentacji rzek i jej długofalowym wpływie na żywy świat – mówi o swoim filmie Jennifer Peedom, reżyserka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *