„Wisła. Biografia rzeki”. Perspektywa przyrodnicza, historyczna i kulturowa
29 czerwca, 2023
Harrison Ford po raz piąty. „Indiana Jones i artefakt przeznaczenia” już w kinach
30 czerwca, 2023

Miesiąc pod hasłem Tańcz Ogrody! 23. Festiwal Ogrody Muzyczne im. Ryszarda Kubiaka

Na program wydarzenia składają się: opera, balet, film i muzyka na żywo (fot. mat. pras.)

Ostatni dzień czerwca to zarazem pierwszy tegorocznej edycji Festiwalu Ogrody Muzyczne im. Ryszarda Kubiaka. Tradycyjnie na program wydarzenia składają się: opera, balet, film i muzyka na żywo – łącznie 26 wydarzeń: 6 koncertów live i 20 seansów filmowych. Wystąpią m.in. laureat III nagrody XVIII Konkursu Chopinowskiego – Martín García García, duet fortepianowy Hyo & Hyuk Lee czy Łukasz Kuropaczewski (gitara), Maciej Frąckiewicz (akordeon) i Bartek Miler (perkusja). W ramach festiwalu odbędą się retransmisje najlepszych produkcji operowych i baletowych. Projekcje gościć będzie Nove Kino Wisła na Żoliborzu, a koncerty – Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego i Sala Balowa Zamku Królewskiego w Warszawie. 23. Festiwal Ogrody Muzyczne potrwa do 31 lipca 2023, a jednym z jego patronów medialnych jest portal Kultura wokół Nas.

Wśród wykonawców koncertów znaleźli się: Martín García García – laureat III nagrody XVIII Konkursu Chopinowskiego w 2021 r. czy duet fortepianowy Hyo & Hyuk Lee. Ten drugi pianista jest finalistą również XVIII Konkursu. Rok później, w listopadzie 2022 roku wygrał prestiżowy konkurs Long-Thibaud w Paryżu. W tegorocznych Ogrodach zagrają też i to w jednym koncercie: gitarzysta Łukasz Kuropaczewski, akordeonista Maciej Frąckiewicz i perkusista Bartek Miler. Atrakcją programu filmowego będą balety Johna Neumeiera („Sen nocy letniej”) i Edwarda Cluga („Peer Gynt”). Pokazana zostanie też najnowsza premiera zrealizowana na Jeziorze Bodeńskim w Bregencji – czyli „Madama Butterfly” G. Pucciniego (1 lipca). Będzie to już trzecia w Ogrodach inscenizacja z Bregencji, po „Carmen” G. Bizeta i „Rigoletcie” G. Verdiego.

Innym mocnym punktem w programie jest mało znana opera Rossiniego „Le comte Ory” („Hrabia Ory”) z ubiegłorocznego Festiwalu Rossiniego w Pesaro. W obsadzie ulubieniec publiczności Juan Diego Flórez i młody baryton Andrzej Filończyk, który dołączył do czołówki polskich śpiewaków operowych, występujących w najlepszych teatrach operowych na świecie. Z kolei w dniach: 22 i 23 lipca (sobota i niedziela) odbędzie się Piknik w Ogrodach Zamku Królewskiego, organizowany wspólnie z Zamkiem Królewskim w Warszawie. Przez całą sobotę i całą niedzielę w plenerze, w otoczeniu kwitnących roślin, zostanie wyświetlonych łącznie sześć filmów, które cieszyły się uznaniem widzów w poprzednich Ogrodach Muzycznych. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny.

Szczegółowy program festiwalu na stronie: www.ogrodymuzyczne.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *