„1989” w Krakowie i Gdańsku. Rap-musical o upadku PRL i bohaterach Okrągłego Stołu
29 kwietnia, 2023
Dokument o wielkim mistrzu i wystawie jego dzieł. „Vermeer. Blisko mistrza” w kinach
14 maja, 2023

„Nie bądź obojętny_a”. Dokumenty ze świata na 20. Millennium Docs Against Gravity

Program jubileuszowej, 20. edycji MDAG jest wyjątkowo bogaty (fot. mat. pras.)

Ponad 180 produkcji dokumentalnych z całego świata podzielonych na 18 sekcji filmowych, które powalczą o nagrody w aż 15 konkursach znalazło się w tegorocznej edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Jego hasłem jest „Nie bądź obojętny_a” – a odwołuje się do słynnych słów Mariana Turskiego, które stały się także hasłem obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim organizowanych przez Muzeum POLIN. Do najważniejszego – Konkursu Głównego zakwalifikowanych zostało 12 tytułów, które najlepiej oddają różnorodność programu. Są w tym zestawie zarówno dzieła mistrzów_yń kina dokumentalnego, jak i debiuty, a wyreżyserowało je osiem kobiet i ośmiu mężczyzn. Z kolei w składach jurorskich, w których zasiada 30 osób, znalazło się 17 kobiet i 13 mężczyzn. Festiwalowa publiczność po raz kolejny będzie miała okazję do unikalnego spotkania z rodzimym kinem dokumentalnym. Mowa o Konkursie Polskim, w którym weźmie udział 11 produkcji. Nowością podczas jubileuszowej, 20. edycji będzie 20 legendarnych filmów wybranych przez dyrektora i założyciela festiwalu – Artura Liebharta, sekcja dokumentalnych doświadczeń VR (virtual reality) czy też Siła siostrzeństwa. Festiwal rozpocznie się 12 maja w ośmiu polskich miastach i w kinach potrwa do 21 maja, a od 23 maja do 4 czerwca odbędzie się część online na stronie mdag.pl

12 filmów, które znalazły się w Konkursie Głównym będzie walczyło nie tylko o Grand Prix – Nagrodę Banku Millennium (decyzję podejmie jury w składzie: Jonas Poher Rasmussen, Mehrdad Oskouei i Grażyna Torbicka), ale także o nagrody lokalne w pozostałych miastach festiwalowych: Grand Prix Dolnego Śląska we Wrocławiu, Bydgoszcz ART/DOC Award, Nagrodę Publiczności Województwa Śląskiego w Katowicach, Grand Prix Miasta Gdyni oraz Nagrodę Wolności ufundowaną przez Miasto Poznań. Wśród tych obrazów są aż trzy produkcje lub koprodukcje polskie.

„Apolonia, Apolonia”, reż. Lea Glob
„Całe to piękno i krew” (All the Beauty and the Bloodshed), reż. Laura Poitras
„Czekając na przypływ” (Against the Tide), reż. Sarvnik Kaur
„Niewinność” (Innocence), reż Guy Davidi
„Nie znikniemy” (We Will Not Fade Away), reż. Alisa Kovalenko
„Pianoforte”, reż. Kuba Piątek
„Pieśni wielorybów” (Whale Nation), reż. Jean-Albert Lièvre
„Pod niebem Damaszku” (Under the Sky of Damascus), reż. Heba Khaled, Talal Derki, Ali Wajeeh
„Pustelnik z Treig” (Hermit of Treig), reż. Lizzie MacKenzie
„Siostrzeństwo świętej sauny” (Smoke Sauna Sisterhood), reż. Anna Hints
„W teatrze przemocy” (Theatre of Violence), reż. Łukasz Konopa, Emil Langballe – „Zła prasa” (Bad Press), reż. Rebecca Landsberry-Baker, Joe Peeler 

„Apolonia, Apolonia”, reż. Lea Glob

Konkurs Polski oraz Konkurs Filmów Krótkometrażowych

Festiwalowa publiczność po raz kolejny będzie miała okazję do spotkania z rodzimym kinem dokumentalnym. W Konkursie Polskim (decyzję podejmie jury w składzie: Anna Tatarska, Eric Hynes i Sirkka Möller) weźmie udział 11 produkcji, które mają szansę na trzy nagrody – Nagrodę dla Najlepszego Polskiego Filmu, Nagrodę za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskim od studia postprodukcyjnego Smakjam oraz Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych. Są to:

„Apolonia, Apolonia”, reż. Lea Glob
„Dziewczyńskie historie”, reż. Aga Borzym
„Fantastyczny Matt Parey”, reż. Bartosz Paduch
„Leon”, reż. Wojciech Gostomczyk
„Nie znikniemy” (We Will Not Fade Away), reż. Alisa Kovalenko
„Pianoforte”, reż. Jakub Piątek
„Prawy chłopak”, reż. Hanna Nobis
„Skąd dokąd”, reż. Maciek Hamela
„Solaris mon amour”, reż. Kuba Mikurda, Laura Pawela, Marcin Lenarczyk
„Vika!”, reż. Agnieszka Zwiefka
„W Ukrainie”, reż. Piotr Pawlus, Tomasz Wolski

Po raz drugi w czasie festiwalu odbędzie się Konkurs Filmów Krótkometrażowych. 16 shortów z całego świata będzie walczyło o tytuł najlepszego oraz nagrodę, której patronem jest TikTok. Tegoroczne jury składa się z osób, które od lat w swojej pracy skupiają się na krótkich formach filmowych: Beata Pacak, Emilia Mazik i Veton Nurkollari. W tym roku aż pięć konkursowych filmów zostało wyprodukowanych w Polsce. Są to: „Kiosk” Daniela Stopy, „Powiedz tato” (Say Daddy) Andrieja Shostaka, „Jeszcze mnie nie znasz” (Getting To Know You) Joanny Krzyżewskiej, „Garstka ziemi” (Handful of Dirt) Izabeli Zubryckiej oraz „Mały chłopiec” (Little Boy) Sophie Horry. W części online festiwalu zostaną zaprezentowane dwa dodatkowe bloki tematyczne – Przestrzenie osobiste oraz Zanim dorośniesz. 

„Siostrzeństwo świętej sauny”, reż. Anna Hints

Festiwalowe nowości

20. edycja festiwalu to moment na powrót do najważniejszych tytułów ostatnich dwóch dekad i równocześnie spojrzenie na teraźniejszość dzięki nowym sekcjom w programie. 20 legendarnych filmów na 20-lecie MDAG to autorski wybór dyrektora i założyciela festiwalu Artura Liebharta. To tytuły, które w szczególny sposób zapisały się w historii Millennium Docs Against Gravity i kina dokumentalnego. 10 z nich zostanie zaprezentowanych w kinach, a 10 w części online festiwalu.

„Siła siostrzeństwa” to opowieści o solidarności, tworzeniu bezpiecznych przestrzeni, szukaniu swojej drogi oraz wspólnym działaniu wobec przemocy i nierówności, które podejmują kobiety na całym świecie. „Se_x Work” to sekcja poświęcona pornografii i pracy seksualnej, „We’re Here, We’re Queer” odpowiada na pytanie, jak żyje się osobom LGBTQ+ w różnych strona świata, z kolei „Siła słowa” to spojrzenie na twórczość największych postaci świata literatury, takich jak Elfriede Jelinek, Annie Ernaux, Stanisław Lem, Guy Debord czy Umberto Eco. W sekcji „What the Doc?!” zaprezentowane zostaną niecodzienne historie, które potrafią wprawić w zdumienie, rozbawić ale też przerazić. Powraca sekcja „Cinéma, Mon Amour” opowiadająca o najważniejszych reżyserach_kach współczesnego kina oraz odpowiedzialności dokumentalistów za bohaterów_ki. Podczas festiwalu zostanie zaprezentowany też wybór najciekawszych doświadczeń VR pod nazwą „Reality Check”

„Nie znikniemy” (We Will Not Fade Away), reż. Alisa Kovalenko

Pozostałe nagrody 

W tym roku po raz kolejny zostanie przyznana nagroda Nos Chopina dla najlepszego filmu o muzyce i sztuce. Ważną część programu Millennium Docs Against Gravity stanowią filmy poświęcone ekologii. Najlepszy z nich otrzyma nagrodę Green Warsaw Award, której fundatorem jest m.st. Warszawa. Nagroda Amnesty International Polska to już stały element festiwalu. Zakwalifikowane do konkursu filmy są bardzo różnorodne, ale łączy je jeden wspólny mianownik – prawa człowieka.

Ponadto zostaną przyznane nagrody – w Konkursie na Najlepsze zdjęcia czy Nagroda Stowarzyszenia Kin Studyjnych w Konkursie Polskim. Z kolei Nagrodę dla Najlepszego debiutu wręczy Międzypokoleniowe Jury składające się z nastolatków oraz osób w wieku 55+. Studio postprodukcyjne Smakjam przyzna swoją nagrodę w Konkursie Polskim za Najlepszą produkcję, natomiast Nagroda magazynu „Newseweek Psychologia” dla Najlepszego filmu o tematyce psychologicznej zostanie przyznana przez członków_kinie redakcji. Jurorami_kami są także widzowie_ki festiwalu. Nagroda Dokumentalna Warszawy (Nagroda Publiczności) zostanie ogłoszona po zakończeniu części kinowej festiwalu, podobnie jak Nagroda Wyborcza.pl Big Screen Doc, której zwycięzcę wyłonią głosy publiczności w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni i Poznaniu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *