Te wakacje nie mają w sobie nic sielskiego. Film „Cicha ziemia” na ekranach kin
26 sierpnia, 2022
Spowiedź ordynansa Tadeusza Kościuszki. Powieść „Testament” śmieszy, wzrusza i uczy
29 sierpnia, 2022

Muzyka, teatr, film i literatura. 19. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

Koncerty, przedstawienia i pokazy, a także spotkania z żydowską kulturą, sztuką i tradycją w interpretacji polskich i międzynarodowych artystów. Zgodnie z tradycją dominować będą muzyka i teatr – będą więc i duże koncerty plenerowe, koncerty kameralne i recitale oraz koncerty z cyklu Singer Jazz Festiwal. Nie zabraknie też premier i pokazów znanych już sztuk, monodramów czy czytań performatywnych. Wśród stałych punktów programu znajdą się także spotkania wokół literatury, muzyki i historii, pokazy filmów, a także wykłady, warsztaty, wystawy oraz spacery miejskie. Organizatorzy Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera nie są obojętni na wydarzenia wokół i w tym roku postanowili zaprosić gości z Ukrainy, a także twórców, którzy w swoich projektach wspierają naszych wschodnich sąsiadów. Co warto podkreślić w finale wydarzenia wystąpi izraelska gwiazda Yasmin Levy. 19. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, który odbywa się w wielu miejscach stolicy, potrwa do 4 września.

Po raz pierwszy na festiwalu zagości izraelska wokalistka Yasmin Levy, uważana za jedną z najciekawszych i najbardziej utalentowanych artystek world music. W wielkim koncercie w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej towarzyszyć będzie jej Yechiel Hasson /gitara/, Jeno Lisztes /cymbały/, Arad Emamgholi /daf/, Anna Wandtke /skrzypce/ oraz Gang Tango – zespół w składzie; Grzegorz Lalek /skrzypce/, Piotr Kopietz /bandoneon/, Mirosław Feldgebel /fortepian/, w którym pierwsze skrzypce – choć na kontrabasie – gra Sebastian Wypych. W tym roku na Plac Defilad powróci Noc Klezmerów, którą artystycznie poprowadzi Kommuna Lux – Klezmer & Odessa Gangsta Folk z Ukrainy. W tradycyjnym inauguracyjnym koncercie kantoralnym w Synagodze im. Małżonków Nożyków po raz pierwszy w Polsce – wystąpią wybitni kantorzy młodego pokolenia z Izraela Nachman Turgeman i Netanel Olivisky. Tam również odbędą się koncerty jazzowe i kameralne.

Podczas otwarcia jazzowej odsłony festiwalu swój nowy projekt „KOPTYCUS” zaprezentuje skład Oleś Brothers & Do- minik Strycharski. Tegoroczny koncert klasyczny „Webern, Wajnberg, Mahler – refleksje” zaprezentują Marcin Zdunik i Harmonium Duo, czyli Hubert Giziewski & Iwo Jedynecki. Trio Bastarda w składzie Paweł Szamburski (klarnet), Tomasz Pokrzywiński (wiolonczela) oraz Michał Górczyński (klarnet kontrabasowy) zaprezentują mistyczne, żydowskie pieśni bez słów – chasydzkie Niguny. Nina Stiller, Raphael Rogiński i Natalia Przybysz z premierowym koncertem – a także w repertuarze muzyki świata Trio Francesca Bruno oraz aktorka i wokalistka Silvia Lorenzo z Włoch – wystąpią w Teatrze Kwadrat. Na tej samej scenie tanga hebrajskie zaprezentuje Marcin Masecki oraz Edgar Tsalikov z Niemiec. Wyjątkowymi gośćmi tegorocznej edycji festiwalu, zaproszonymi przez Teatr Żydowski, będą również Frank London, amerykański kompozytor i trębacz oraz Eleanor Reissa, amerykańska aktorka i piosenkarka wykonującą repertuar pieśni jidyszowych i żydowskich. Artyści zaprezentują specjalny program sięgający do tradycyjnych pieśni jidysz, do którego zaproszeni zostaną polscy, ukraińscy i europejscy muzycy klezmerscy na plenerowej scenie na Pl. Grzybowskim.

Na Scenie Letniej Teatru Żydowskiego koncertowo pojawią się m.in.: Olga Avigail Mieleszczuk i trio Kol Ishe z programem Żydowskie Pieśni Ukrainy – Shpil Mir A Dumke!, ukraińska artystka Natalia Utesheva Kasyanchyk w projekcie „Skarby muzyki klezmerskiej i chasydzki nigun – Tylko Ty”, a także Troi – Quartett z Austrii z opracowaniem muzycznym tekstów Rajzel Żychlinski, Anna Riveiro w repertuarze pieśni sefardyjskich, Adrianna Dorociak (aktorka Teatru Żydowskiego) prezentująca utwory z projektu „Leśman/Fantazje”, a także Genady Iskhakov. Gościem specjalnym tej festiwalu będzie legenda polskiej piosenki Sława Przybylska, a przy fortepianie wybitny muzyk i kompozytor Janusz Tylman.

Teatr, warsztaty i wykłady

Na scenach Teatru Żydowskiego odbędzie się m.in. spektakl muzyczny z oryginalnymi kompozycjami stworzonymi przez Hadriana Filipa Tabęckiego, z muzyką graną na żywo, czyli „Jentl” Izaaka Bashewisa Singera i Leah Napolin w reżyserii Roberta Talarczyka na podstawie opowiadania noblisty o tym samym tytule oraz czerpiący z literatury – „Der Szturem. Cwiszyn / Burza. Pomiędzy” w reżyserii Damiana Josefa Necia, „Balkon Gołdy” – „one-woman show” Ernestyny Haselnus-Winnickiej o żelaznej damie Izraela, premier Goldzie Meir. Będą też programy muzyczno-kabaretowe i inne projekty przygotowane przez aktorów Teatru Żydowskiego oraz „W kuchni mamy Soni”.

Do programu festiwalu powracają także Salon Literacki pod kierownictwem literackim Remigiusza Grzeli, cykl Klub Miłośników Kultury Żydowskiej oraz Mistrzowie Czytają (Dorota Stalińska i Mirosław Zbrojewicz), dzięki któremu będzie można posłuchać prozy żydowskiej w interpretacjach znanych aktorów. Na te literackie spotkania oraz wykłady, warsztaty i wystawy organizatorzy zapraszają do Austriackiego Forum Kultury. Przez cały czas trwania festiwalu Centrum Kultury Jidysz i Uniwersytet Trzeciego Wieku w siedzibie przy Andersa 15 odbywać się będą spotkania z żydowską kulturą i sztuką tradycyjną podczas spotkań literackich, warsztatów kulinarnych i artystycznych, koncertów a także na sesja naukowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *