Śni z otwartymi oczami i prosi, żebyśmy zrobili to samo. Biografia reżysera wyobraźni
12 marca, 2024
Trójkąt tęsknot, ambicji i żądz. Premiera „Księdza Marka” w Muzeum Historii Polski
22 marca, 2024

Walka ze złem, śmiercią i potępieniem. „Bękart” z Madsem Mikkelsenem w kinach

To porywająca historia o dumnym mężczyźnie targanym namiętnościami, o jego wielkich marzeniach i jeszcze większym poświęceniu, oraz o kobiecie, która staje się jego sprzymierzeńcem w walce ze złem, śmiercią i potępieniem. „Bękart” to zrealizowany z niezwykłym rozmachem najnowszy film Nikolaja Arcela z Madsem Mikkelsenem w roli głównej. Autorami scenariusza, na podstawie powieści Idy Jessen, są Arcel i Anders Thomas Jensen. Obraz miał swoją premierę na MFF w Wenecji. Za rolę Ludvika Kahlena, Mikkelsen otrzymał Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszego aktora europejskiego, Nagrodę FIPRESCI na MFF w Palm Springs, Golden Eye Award w Zurichu oraz Nagrodę Roberta (duński Oscar). 

Jest 1755 rok. Ludvig Kahlen, pochodzący z nieprawego łoża były żołnierz, wyrusza na podbój jałowych i surowych wrzosowisk, mając przed sobą jeden cel – założyć na nich kolonię w imieniu króla, w zamian za obiecany przez duńskiego władcę tytuł szlachecki. Na drodze staje mu bezwzględny i pełen pogardy szlachcic Frederik de Schinkel, który nie zamierza oddać ziemi, uważając ją za swoją. 

Kiedy Kahlen zatrudnia do pomocy zbiegłą z dworu de Schinkela dwójkę służących, Ann Barbarę i jej męża, gotowy do aktów największego okrucieństwa szlachcic poprzysięga zemstę.

Reżyser i odtwórca głównej roli o filmie

– Kiedy czytałem książkę Idy Jessen, było w jej historii coś, co sprawiło, że pomyślałem: „To mógłby być ten jedyny film, w którym robię wszystko, co kocham”. To, jak dotychczas, mój najbardziej osobisty film. Wspólnie z Andersem Thomasem Jensenem chcieliśmy stworzyć wspaniałą, epicką opowieść o tym, jak nasze ambicje i pragnienia niechybnie nas zawiodą, jeśli są wszystkim, co mamy. Życie to chaos: jest bolesne i nieprzyjemne, piękne i niesamowite, a my często nie mamy nad nim kontroli. Jest tak,  jak w znanym powiedzeniu: „Robimy plany, a Bóg się śmieje” – zauważa reżyser filmu.

Dla Arcela „Bękart” oznaczał nie tylko powrót do europejskiego kina po krótkim romansie z Hollywood, gdzie w 2017 roku reżyserował „Mroczną wieżę”, ale także ponowne spotkanie z Madsem Mikkelsenem, Choć od ostatniej współpracy reżysera i aktora minęło ponad dziesięć lat, Arcel od razu wiedział, że chce, aby Mikkelsen zagrał główną rolę w „Bękarcie”. – Moja współpraca z Nikolajem Arcelem w czasie realizacji „Kochanka królowej” była cudowna, więc jestem bardzo podekscytowany, że mogłem ponownie z nim pracować. Miał sprecyzowaną wizję tego filmu, a Anders Thomas napisał świetny scenariusz, którego brutalność i delikatność głęboko mnie poruszyła od pierwszych chwil – dodaje Mads Mikkelsen.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *