Festiwal w całości poświęcony operze barokowej. Czas na V Dramma per Musica
6 września, 2019
„Moje życie często nie było darem”. Józefa Hena porachunki z samym sobą [WYWIAD]
9 września, 2019

Film Romana Polańskiego ze Srebrnym Lwem! Festiwal w Wenecji wygrywa „Joker”

Rozdano najważniejsze nagrody 76. Festiwalu w Wenecji (fot. mat. pras.)

Rozdano najważniejsze nagrody 76. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. I tak  jury, pod przewodnictwem argentyńskiej reżyserki Lucrecii Martel, główny laur, czyli Złotego Lwa przyznało świetnie przyjęty na festiwalufilmowi „Joker” Todda Phillipsa. Reżyser odebrał statuetkę w towarzystwie Joaquina Phoenixa, wcielającego się w tytułową rolę. Srebrnego Lwa, czyli Wielką Nagrodę Jury, otrzymał obraz w reżyserii Romana Polańskiego – „Oficer i szpieg”. Wyróżnienie w jego imieniu odebrała żona – Emmanuelle Seigner. Dzień wcześniej obraz ten otrzymał nagrodę FIPRESCI. Do kogo jeszcze trafiły statuetki weneckiej imprezy? Sprawdźcie!

Festiwal otworzył pokaz francusko-japońskiej obyczajowej historii „Prawda” w reżyserii Hirokazu Koreedy, z grającą gwiazdę filmową Catherine Deneuve, a także Juliette Binoche i Ethanem Hawkem. O nagrodę Złotego Lwa, najważniejszy laur uchodzącego za najstarsze tego typu wydarzenie na świecie, walczyło w sumie 21 produkcji. Opróćz nowego obrazu Romana Polańskiego – „Oficer i szpieg” były to m.in.: „Historia małżeńska” w reżyserii Noaha Baumbacha ze Scarlett Johansson i Adamem Driverem, „Joker” Todda Phillipsa z Joaquinem Phoenixem i Robertem De Niro czy „Pralnia” Stevena Soderbergha z Meryl Streep, Garym Oldmanem, Antonio Banderasem, Jeffreyem Wrightem oraz Sharon Stone.

O Złotego Lwa walczył też czesko-słowacko-ukraiński „Malowany ptak” w reżyserii Vaclava Marhoula z Lechem Dyblikiem w obsadzie, a także film „Ad Astra” Jamesa Graya z wielkimi gwiazdami kina, jak: Brad Pitt, Tommy Lee Jones, Liv Tyler oraz Donald Sutherland. Najważniejsze nagrody festiwalu przyznało jury, którego przewodniczącą była reżyserka z Argentyny Lucrecia Martel. Ponadto w jego składzie znaleźli się: były wieloletni dyrektor festiwalu w Toronto Piers Handling z Kanady, kanadyjska reżyserka Mary Harron, francuska aktorka Stacy Martin, operator filmowy Rodrigo Prieto z Meksyku oraz reżyserzy Shin’ya Tsukamoto z Japonii i Paolo Virzi z Włoch.

Obsada filmu Romana Polańskiego na czerwonym dywanie (fot. Biennale di Venezia)

Pozostałe nagrody

Srebrnego Lwa dla najlepszego reżysera odebrał Roy Andersson, twórca filmu „About Endlessness”. Nagroda dla Najlepszej Aktorki trafiłą do Ariane Ascaride za kreację w obrazie „Gloria Mundi”, a dla Najlepszego Aktora do Luki Marinelliego za „Martin Eden”. Z kolei wyróżnienie za Najlepszy Scenariusz odebrał Yonfan za „Ji Yuan Tai Qi Hao”. Nagroda Specjalna Jury powędrowała do filmu „La mafia non è più quella di una volta” w reżyserii Franco Maresco, a Nagrodę im. Marcello Mastroianniego dla najlepszego młodego aktora lub aktorki odebrał Toby Wallace za rolę w „Babyteeth”.

Złote Lwy za całokształt twórczości trafiły do aktorki Julie Andrews, znanej przede wszystkim jako filmowa Mary Poppins, a także reżysera i scenarzysty Pedro Almodovara.

(fot. Biennale di Venezia)

Premiera „Bożego Ciała”

Polskim wydarzeniem na tegorocznym festiwalu w Wenecji była projekcja filmu Jana Komasy „Boże Ciało”, który został zakwalifikowany do konkursu Giornate degli Autori. Film, wraz z jedenastoma innymi produkcjami z całego świata, walczył o Director’s Award – nagrodę przyznawaną przez oficjalne jury konkursu, BNL People’s Choice Award oraz Europa Cinemas Label, która wiążę się ze wsparciem międzynarodowej dystrybucji. Obrazowie Komasy udało się zdobyć tę ostatnią, jak również Inclusive Award Edipo Re dla filmów, które niosą humanistyczne wartości.

Film Komasy to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia chłopaka, który po wyjściu z zakładu poprawczego postanawia udawać księdza. W roli głównej wystąpił Bartosz Bielenia, a razem z nim grają: Tomasz Ziętek, Eliza Rycembel, Aleksandra Konieczna, Łukasz Simlat, Barbara Kurzaj, Zdzisław Wardejn i Leszek Lichota. W polskich kinach „Boże Ciało” będzie można zobaczyć od 11 października. Film znalazł się też w Konkursie Głównym 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie wśród 18 innych produkcji powalczy o najważniejsze polskie nagrody filmowe – „Złote Lwy”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *