Filmowa biografia polskiego współtwórcy bomby wodorowej. „Geniusze” już w kinach
11 czerwca, 2021
Gangsterskie emocje i aktorskie metamorfozy. Film „Magnezja” już na ekranach kin
11 czerwca, 2021

Zdobył Oscara, Cezara czy BAFTA. „Na rauszu” z Madsem Mikkelsenem już w kinach

„Na rauszu” to nowy film w reżyserii Thomasa Vinterberga (fot. mat. pras.)

Film opowiada o grupie przyjaciół – nauczycieli w szkole średniej, zainspirowanych teorią, że skromna dawka alkoholu w organizmie otwiera umysły na otaczający świat. Gdy rozpoczynają eksperyment, starając się utrzymać stały poziom alkoholu we krwi przez cały dzień pracy, nie spodziewają się, że będzie miał bardzo rożne skutki dla każdego z nich. Thomas Vinterberg do „Na rauszu” zaprosił większą część swojego zespołu z filmu „Polowanie”, z Madsem Mikkelsenem na czele. W obsadzie znaleźli się również Thomas Bo Larsen, Magnus Millang, Lars Ranthe i Susse Woldem. Obok Vinterberga scenarzystą filmu jest Tobias Lindholm. Zdjęcia realizowano w Kopenhadze, północnej Zelandii i Västra Gotäland w Szwecji. Film zdobył m.in. Oscara dla Najlepszego Filmu Międzynarodowego, BAFTĘ i Cezara, a także rozbił bank Europejskich Nagród Filmowych, otrzymując cztery statuetki (Najlepszy Film, Najlepszy Reżyser, Najlepszy Aktor i Najlepszy Scenariusz).

Obraz znalazł się w oficjalnej selekcji festiwali w Cannes, Toronto, San Sebastian (Nagroda Srebrnej Muszli dla Najlepszego Aktora dla czterech odtwórców głównych ról). „Na rauszu” zdobyło także Nagrody Duńskiej Akademii Filmowej (Nagrody Roberta) w najważniejszych kategoriach (w tym Najlepszy Film), Nagrodę Publiczności na festiwalu w Göteborgu oraz nominację Critics Choice Awards dla Najlepszego Filmu Zagranicznego. Był również nominowany do Złotego Globu w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny oraz LUX Audience Award.

Sam Thomas Vinterberg nominowany był do Oscara za reżyserię, a odbierając nagrodę dla Najlepszego Filmu Międzynarodowego wygłosił niezwykle poruszającą mowę, a statuetkę zadedykował swojej córce, która zmarła kilka dni po rozpoczęciu zdjęć do produkcji. „Ido, to cud, który właśnie się wydarzył, a ty jesteś jego częścią. Może właśnie pociągasz za sznurki, nie wiem. Ale ta nagroda jest dla ciebie”. 19-latka zginęła w wypadku samochodowym podczas realizacji tego filmu.

Thomas Vinterberg o filmie

„W tym filmie chcemy zbadać i wznieść toast na cześć tego, jak alkohol daje ludziom wolność. Film zainspirowany jest teoriami norweskiego psychologa Finna Skårderuda, że człowiek rodzi się z za niskim o pół promila poziomem alkoholu we krwi. Chcemy, by był to rodzaj hołdu dla alkoholu, ale oczywiste jest też, że ma to być obraz pełen niuansów. W naszym badaniu istoty działania alkoholu jest również świadomość, że ludzie umierają i pogrążają się przez nadmierne picie. Funkcjonowanie z alkoholem jednocześnie nas ożywia, ale też zabija.

W tej historii poznajemy czterech miłych mężczyzn w średnim wieku. Żyją w świecie, który wszyscy dobrze znamy – przepełnionym nudą i przeciętnością, w którym człowiek czuje się pogrążony w monotonii, zagubiony w przyzwyczajeniach, przytłoczony. Jednocześnie bohaterowie mają świadomość, że zbliża się śmierć. Przekroczyli półmetek przeciętnego okresu życia. Wolność młodości, zauroczenia i beztroska powoli stają się odległymi wspomnieniami. Mężczyźni postanawiają wziąć udział w eksperymencie polegającym na systematycznym spożywaniu alkoholu. Początkowo wdrażają swój pomysł w życie w związku z pracą w szkole średniej, gdzie są nauczycielami.

Film jest osadzony w prawdziwym świecie – w zupełnie nagiej, dosadnej, a czasem improwizowanej intymności. Chwile rozgrywają się naturalnie, pozwalając kamerze obserwować, a nie narzucać. Humorystycznie, a w oczach niektórych zapewne też skandaliczne, przedstawia poważny temat. „Na rauszu” to wielopłaszczyznowa historia, która jednocześnie prowokuje i bawi, skłania do myślenia, płaczu i śmiechu. Mam nadzieję, że prowokuje również do głębszych przemyśleń, a także zachęca do dyskusji widzów żyjących w świecie, który z pozoru w coraz większym stopniu zdominowany jest przez purytańską retorykę, choć rzeczywistość wygląda tak, że ludzie piją naprawdę dużo alkoholu, i to już w młodym wieku. „Na rauszu” to hołd dla życia. To sposób odzyskania irracjonalnej mądrości, odrzucającej przepełniony lękami zdrowy rozsądek i pozwalającej dojrzeć czystą przyjemność wynikającą z apetytu na życie. Chociaż konsekwencje często bywają śmiertelne.”

O reżyserze

Thomas Vinterberg jest jednym z najważniejszych i najbardziej cenionych na całym świecie duńskich reżyserów. Jego debiutem fabularnym byli „Bohaterowie” (1996). W 1998 roku Vinterberg otrzymał kilka międzynarodowych wyróżnień, w tym nagrodę jury w Cannes za „Festen” – pierwszy film grupy Dogma 95. W 2012 roku Thomas Vinterberg zdobył światowe uznanie za nominowany do Oscara i Złotego Globu dramat „Polowanie” (2013), za który Mads Mikkelsen otrzymał również nagrodę dla najlepszego aktora MFF w Cannes.

W 2016 roku jego „Komuna” (2016), znalazła się w konkursie głównym MFF w Berlinie, a Trine Dyrholm za rolę w nim została nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem dla najlepszej aktorki. Inne godne uwagi tytuły to: „Kursk” (2019), „Z dala od zgiełku” (2015), „Moja droga Wendy” (2005) czy „Wszystko dla miłości” (2003).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *