Obraz znalazł się w oficjalnej selekcji festiwali w Cannes, Toronto, San Sebastian (Nagroda Srebrnej Muszli dla Najlepszego Aktora dla czterech odtwórców głównych ról). „Na rauszu” zdobyło także Nagrody Duńskiej Akademii Filmowej (Nagrody Roberta) w najważniejszych kategoriach (w tym Najlepszy Film), Nagrodę Publiczności na festiwalu w Göteborgu oraz nominację Critics Choice Awards dla Najlepszego Filmu Zagranicznego. Był również nominowany do Złotego Globu w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny oraz LUX Audience Award.
Sam Thomas Vinterberg nominowany był do Oscara za reżyserię, a odbierając nagrodę dla Najlepszego Filmu Międzynarodowego wygłosił niezwykle poruszającą mowę, a statuetkę zadedykował swojej córce, która zmarła kilka dni po rozpoczęciu zdjęć do produkcji. „Ido, to cud, który właśnie się wydarzył, a ty jesteś jego częścią. Może właśnie pociągasz za sznurki, nie wiem. Ale ta nagroda jest dla ciebie”. 19-latka zginęła w wypadku samochodowym podczas realizacji tego filmu.
Thomas Vinterberg o filmie
„W tym filmie chcemy zbadać i wznieść toast na cześć tego, jak alkohol daje ludziom wolność. Film zainspirowany jest teoriami norweskiego psychologa Finna Skårderuda, że człowiek rodzi się z za niskim o pół promila poziomem alkoholu we krwi. Chcemy, by był to rodzaj hołdu dla alkoholu, ale oczywiste jest też, że ma to być obraz pełen niuansów. W naszym badaniu istoty działania alkoholu jest również świadomość, że ludzie umierają i pogrążają się przez nadmierne picie. Funkcjonowanie z alkoholem jednocześnie nas ożywia, ale też zabija.
W tej historii poznajemy czterech miłych mężczyzn w średnim wieku. Żyją w świecie, który wszyscy dobrze znamy – przepełnionym nudą i przeciętnością, w którym człowiek czuje się pogrążony w monotonii, zagubiony w przyzwyczajeniach, przytłoczony. Jednocześnie bohaterowie mają świadomość, że zbliża się śmierć. Przekroczyli półmetek przeciętnego okresu życia. Wolność młodości, zauroczenia i beztroska powoli stają się odległymi wspomnieniami. Mężczyźni postanawiają wziąć udział w eksperymencie polegającym na systematycznym spożywaniu alkoholu. Początkowo wdrażają swój pomysł w życie w związku z pracą w szkole średniej, gdzie są nauczycielami.
Film jest osadzony w prawdziwym świecie – w zupełnie nagiej, dosadnej, a czasem improwizowanej intymności. Chwile rozgrywają się naturalnie, pozwalając kamerze obserwować, a nie narzucać. Humorystycznie, a w oczach niektórych zapewne też skandaliczne, przedstawia poważny temat. „Na rauszu” to wielopłaszczyznowa historia, która jednocześnie prowokuje i bawi, skłania do myślenia, płaczu i śmiechu. Mam nadzieję, że prowokuje również do głębszych przemyśleń, a także zachęca do dyskusji widzów żyjących w świecie, który z pozoru w coraz większym stopniu zdominowany jest przez purytańską retorykę, choć rzeczywistość wygląda tak, że ludzie piją naprawdę dużo alkoholu, i to już w młodym wieku. „Na rauszu” to hołd dla życia. To sposób odzyskania irracjonalnej mądrości, odrzucającej przepełniony lękami zdrowy rozsądek i pozwalającej dojrzeć czystą przyjemność wynikającą z apetytu na życie. Chociaż konsekwencje często bywają śmiertelne.”
O reżyserze
Thomas Vinterberg jest jednym z najważniejszych i najbardziej cenionych na całym świecie duńskich reżyserów. Jego debiutem fabularnym byli „Bohaterowie” (1996). W 1998 roku Vinterberg otrzymał kilka międzynarodowych wyróżnień, w tym nagrodę jury w Cannes za „Festen” – pierwszy film grupy Dogma 95. W 2012 roku Thomas Vinterberg zdobył światowe uznanie za nominowany do Oscara i Złotego Globu dramat „Polowanie” (2013), za który Mads Mikkelsen otrzymał również nagrodę dla najlepszego aktora MFF w Cannes.
W 2016 roku jego „Komuna” (2016), znalazła się w konkursie głównym MFF w Berlinie, a Trine Dyrholm za rolę w nim została nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem dla najlepszej aktorki. Inne godne uwagi tytuły to: „Kursk” (2019), „Z dala od zgiełku” (2015), „Moja droga Wendy” (2005) czy „Wszystko dla miłości” (2003).