Wawel oczami Wyspiańskiego. Wystawa o architekturze, sztuce i literaturze mistrza
22 marca, 2024
Nowa inscenizacja musicalowego hitu. „Jesus Christ Superstar” w Operze Lubelskiej
23 marca, 2024

Trójkąt tęsknot, ambicji i żądz. Premiera „Księdza Marka” w Muzeum Historii Polski

W tytułową postać w spektaklu wciela się Jarosław Gajewski (fot. mat. pras.)

To historia o niedających się poskromić namiętnościach, wojnie, zdradzie i przebaczeniu. Jeden z trzech utworów, które Juliusz Słowacki, jak pisał w liście do matki, mógłby przeczytać przed samym Chrystusem. Spektakl „Ksiądz Marek” w reżyserii Jacka Raginisa premierowo Teatr Klasyki Polskiej premierowo wystawia w Audytorium Muzeum Historii Polski. W dynamicznej i monumentalnej inscenizacji ukazana zostanie wielość wymiarów arcydzieła Słowackiego. Los narodu i losy indywidualne, Historia Ojczyzny i  historie osobiste pisane krwią, łzami, zbrodnią, miłością, zemstą i przebaczeniem. Na scenie m.in. Julia Łukowiak, Sebastian Fabijański, Jarosław Gajewski, Ksawery Szlenkier, Dariusz Kowalski, Maciej Wyczański, Krzysztof Krupiński i Filip Kowalczyk. 

Rok 1768, Bar. Do miasta zbliżają się Rosjanie. Ważą się losy zrywu, nazywanego przez niektórych historyków pierwszym polskim powstaniem narodowym. Obrońcy grodu mogą jeszcze z niego uciec, albo podjąć walkę z niewielkimi szansami na zwycięstwo. W takich okolicznościach Juliusz Słowacki umieszcza bohaterów „Księdza Marka”. Jego postacie to ludzie z krwi i kości, a więc z wad i zalet, wzniosłości i podłości, wewnętrznych rozterek, sprzecznych, rozrywających ich od środka uczuć. 

– Słowacki nie zaprasza nas do obejrzenia historycznej dokudramy – ,,Ksiądz Marek’’ to okazja, aby ukazać dramat, w którym zbiorowość i jednostki walczą o swoją podmiotowość. O suwerenność. To pragnienie podmiotowości może się objawiać w jej silnej obronie, w domaganiu się uznania praw, ale może oznaczać narzucanie innym swojej woli za cenę śmierci i cierpienia – mówi reżyser spektaklu Jacek Raginis.

Dusze niespokojne i żarliwe serca bohaterów

Bohaterowie „Księdza Marka” mają dusze niespokojne i żarliwe serca. Żydówka Judyta (Julia Łukowiak) rozdarta między judaizmem – wiarą jej przodków, a chrześcijaństwem, walczy z pragnieniem zemsty i cierpi przez zdradę, której się dopuściła. Klemens Kosakowski (Sebastian Fabijański), przechodzi na oczach widzów niespodziewaną przemianę, walczy z paradoksami własnej natury, w której duma i dobroć mieszają się z zapalczywością. Z lekkomyślnego, pogrążonego w długach przez hazard hulaki przeistacza się w pokutnika pragnącego zadośćuczynić swoim grzechom. 

Między nimi Ksiądz Marek (Jarosław Gajewski). Surowy dla Kosakowskiego, miłosierny dla Judyty, charyzmatyczny przywódca duchowy, orędownik walki do końca, wreszcie męczennik. Chwyta za broń w Barze, podczas gdy zwolennicy „starego porządku” opuszczają miasto, nie wierząc w zwycięstwo. To w tym trójkącie tęsknot, ambicji, mistycznych wizji i całkiem przyziemnych żądz rozgrywa się największy dramat w utworze Słowackiego. Czy wraz z upadkiem ojczyzny, upadną dusze jego bohaterów? Czy klęska militarna pociągnie za sobą również klęskę moralną? Czy zwycięstwo Rosjan będzie ostateczne?

Kolejne spektakle odbędą się w dniach: 19 i 20 kwietnia w Audytorium Muzeum Historii Polski. Bilety dostępne są na: Teatr Klasyki Polskiej “Ksiądz Marek” | Bilety Online, Opis, Recenzje | 2024, 2025 – biletyna.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *