Przyjaźń i miłość w jednej chwili stają pod znakiem zapytania. „Biały potok” w kinach
10 grudnia, 2021
24 godziny z życia w PRL w pigułce. „Dzień przed. Czym żyliśmy 12 grudnia 1981”
12 grudnia, 2021

Śmiech jedyną szlachetną postacią. „Rewizor. Komedia w pięciu aktach” w Dramatycznym

Sztukę Mikołaja Gogola wystawia Teatr Dramatyczny w Warszawie (fot. Krzysztof Bieliński)

Komedia Mikołaja Gogola obnaża absurdy naszej rzeczywistości i ułomności ludzkiej natury. Tym razem inscenizację sztuki „Rewizor. Komedia w pięciu aktach” wystawia Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy na Scenie im. G. Holoubka. Spektakl reżyseruje Jurij Murawicki, na dzień pracujący w Teatrze.Doc, nagrodzony Złotą Maską za „Rozpal mój ogień”– najważniejszą nagrodą teatralną w Rosji, nominowany do niej ponownie w tym roku, tym razem za realizację „Wieczoru Trzech Króli” Williama Szekspira wystawianego w Nikitińskim Teatrze w Woroneżu. W rolę tytułową w stołecznym „Rewizorze” wcielają się Jakub Szyperski i Waldemar Barwiński (w dublurze). – Mikołaj Gogol napisał sztukę ponadczasową. Pisarz postawił przed sobą cel zebrać w „Rewizorze” wszystkie ludzkie przywary, z którymi do dzisiaj sobie nie poradziliśmy. „Rewizor” to także sztuka o strachu, w którym żyją ludzie. Gogol śmieje się ze strachu i dlatego zostaje on pokonany – mówi Jurij Murawicki. Spektakl powstaje z inicjatywy Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w związku z 10-leciem jego działalności.

Do miasteczka przesiąkniętego korupcją dociera informacja o wizycie wysokiego rangą urzędnika ze stolicy. Na lokalnych dygnitarzy i mieszkańców pada blady strach. Kim jest rewizor? Czy spadnie na nich kara za liczne nadużycia? W tym samym czasie w lokalnym zajeździe pojawia się tajemniczy przybysz, o którym plotki głoszą, że nie płaci gospodarzowi za pokój. Mieszkańcy biorą obcego za rewizora.

Prawda jest jednak inna: Chlestakow – marny urzędnik, tonie po szyję w karcianych długach i nie ma funduszy na opłacenie czynszu, a o byciu rewizorem mógłby tylko pomarzyć. Ta pomyłka staje się dla Chlestakowa szansą na wyimaginowany awans społeczny – zakłada więc maskę, którą mu przyprawiono. Po obu stronach rusza karnawał kłamstw.

(fot. Krzysztof Bieliński)

Polsko-rosyjska koprodukcja

Spektakl jest pierwszą koprodukcją z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. – „Rewizor” Mikołaja Gogola w reżyserii Jurija Murawickiego w Teatrze Dramatycznym w Warszawie to dawno oczekiwane wydarzenie w polsko-rosyjskiej wymianie kulturalnej. Od dłuższego czasu na polskich deskach scen teatralnych nie widzieliśmy nowej twarzy rosyjskiego teatru. Po Nikołaju Koladzie i Iwanie Wyrypajewie mamy szansę obejrzeć spektakl oczami reżysera, który w swojej pracy posługuje się nowoczesnym językiem artystycznym i wykorzystuje humor jako narzędzie rozmowy z widzem. To wspólne przedsięwzięcie pokazuje, że dla budowania dialogu między Polakami i Rosjanami są potrzebne relacje osobiste. Połączenie rosyjskiego reżysera ze znakomitym zespołem teatru tworzy przestrzeń do wymiany myśli i idei – mówi dr Ernest Wyciszkiewicz, dyrektor Centrum.

– Bardzo się cieszę, że Teatrowi Dramatycznemu udało się pozyskać jednego z najlepszych dziś rosyjskich reżyserów, pracującego m.in. w słynnym Teatrze na Tagance, absolwenta Instytutu Teatralnego im. Borisa Szczukina, który ukończyło wielu znakomitych twórców rosyjskiego teatru od Jurija Lubimowa do Iwana Wyrypajewa. Instytutu, który twórczo kontynuuje słynne tradycje aktorstwa Meyerholda i Wachtangowa, nie zapominając o swoich korzeniach tkwiących w metodzie działań fizycznych Stanisławskiego. Rosyjski i polski teatr są bardzo sobie bliskie, o czym nigdy nie warto zapominać – mówi dyrektor Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy Tadeusz Słobodzianek.

(fot. Krzysztof Bieliński)

Twórcy i obsada spektaklu

Za przekład sztuki Gogola odpowiada Agnieszka Lubomira Piotrowska, za scenografię i kostiumy – Galya Solodovnikova, za choreografię i ruch sceniczny – Maćko Prusak, za muzykę – Louis Lebee, za reżyserię świateł – Paulina Góral, a za projekcje – Stanisław Zaleski. Asystentką reżysera jest Inga Shemaeva, a asystentką scenografki i kostiumografki – Adrianna Gołębiewska.

W obsadzie znaleźli się: Henryk Niebudek (Horodniczy), Małgorzata Rożniatowska (Żona Horodniczego), Agata Góral (Córka Horodniczego), Jakub Szyperski / Waldemar Barwiński (Chlestakow), Maciej Wyczański (Osip/Korobkin), Tomasz Budyta (Sędzia Lapkin-Tiapkin), Piotr Siwkiewicz (Dyrektor szpitala Ziemlanika), Mariusz Drężek (Naczelnik poczty Szpekin), Kamil Mróz (Inspektor ds. oświaty Chłopow), Kamil Siegmund (Bobczyński), Mateusz Weber (Dobczyński), Karol Wróblewski (Komendant/Abdulin kupiec), Kamil Szklany (Lekarz Gibner/Miszka służący/Kupiec), Łukasz Wójcik (Posterunkowy/Rastakowski/Kelner/Kupiec), Anna Gorajska (Ślusarzowa/Żona inspektora) i Anna Kłos (Żona Korobkina/Wdowa po podoficerze).

(fot. Krzysztof Bieliński)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *