Dramat w stylu Farhadiego i thriller z atmosferą Finchera. Film „Między lustrami”
28 kwietnia, 2023
„Nie bądź obojętny_a”. Dokumenty ze świata na 20. Millennium Docs Against Gravity
5 maja, 2023

„1989” w Krakowie i Gdańsku. Rap-musical o upadku PRL i bohaterach Okrągłego Stołu

To spektakl atrakcyjny zarówno dla młodych, jak i starszych odbiorców (fot. Dawid Linkowski)

Przemiany w Polsce, upadek komunizmu, walka Solidarności, miłość i śmierć opowiedziane językiem rapu. Musical „1989” to spektakl według pomysłu Marcina Napiórkowskiego, Mirosława Wlekłego oraz Katarzyny Szyngiery, atrakcyjny zarówno dla młodych, jak i starszych odbiorców. Swoją formą nawiązuje do amerykańskiego „Hamiltona” – rewolucyjnego musicalu Lin-Manuela Mirandy, który wprowadził rap na Broadway, proponując świeży język opowiadania o historii. Za brzmienie „1989” odpowiada Andrzej Mikosz „Webber” znany m.in. z wieloletniej współpracy z „Łoną”, który tym razem napisał tekst utworu „A co jeśli wygramy?”. Twórcy spektaklu wierzą, że wychodząc z sali każdy będzie powtarzał za bohaterami Solidarności: „Zróbcie dym, zróbcie szum. Niech się władza obudzi. Nie zostawiamy w tyle swoich ludzi”. „1989” to koprodukcja Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

„1989” ukaże upadek komunizmu z nowej perspektywy. Wydarzenia znane z kronik filmowych i podręczników historii ożyją na scenie oglądane oczami trzech fascynujących par. W życiu Frasyniuków, Wałęsów i Kuroniów idee rywalizują z miłością, entuzjazm zderza się z ciężarem historii, a bohaterstwo przeplata się z rodzinnymi tragediami. Widzowie towarzyszą bohaterom w momentach ikonicznych – podczas strajków w stoczni i przy Okrągłym Stole – ale też w intymnych chwilach radości i cierpienia przeżywanych w zaciszach peerelowskich mieszkań lub więziennych celach.

Władysław Frasyniuk, po obejrzeniu przygotowanego do spektaklu trailera  powiedział: „Do tej pory uważałem, że tylko Tarantino może przywrócić pamięć o Solidarności. Teraz wraca nadzieja, że niekoniecznie”.

(fot. Dawid Linkowski)

Koprodukcja Krakowa z Gdańskiem

– We współpracy z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim przygotowaliśmy musical, którego jeszcze w Polsce nie było – „1989”. Cieszę się, że prapremiera miała miejsce na Wybrzeżu – blisko tych wszystkich miejsc, w których w latach osiemdziesiątych minionego wieku przebudziła się wspólnota Polaków, pragnienie wolności i niebywała odwaga. Dodatkowo mam ogromną satysfakcję, że właśnie ten niosący ogromną nadzieję i pozytywne przesłanie spektakl, to pierwszą premierą na naszej Dużej Scenie po zakończeniu historycznego remontu widowni – mówi Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

– Prapremiera spektaklu w Gdańsku to całkowicie naturalny wybór na opowiedzenie historii niezwykłych wydarzeń czerwca 1989 r. Gdański Teatr Szekspirowski jako scena impresaryjna nie tylko pokazuje najciekawsze polskie i zagraniczne produkcje, ale też odważnie kreuje propozycje artystyczne. Współpraca z niezwykłym zespołem Teatru Słowackiego to dla mnie gwarancja jakości, a temat i forma naszej koprodukcji pozwala wierzyć, że przyciągniemy do niej wszystkie pokolenia widzów – mówi Agata Grenda, dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

(fot. Dawid Linkowski)

Twórcy i obsada

Za scenariusz odpowiadają: Katarzyna Szyngiera, Mirosław Wlekły i Marcin Napiórkowski, który jest również autorem tekstów piosenek i szkiców linii wokalnych. Za redakcję rapów i tekst utworów „Debata” i „Porozmawiajmy” odpowiada Patryk Bobrek Bober i wspólnie z Antonim Sztabą za „Olo, game changer”. Tekst utworu „A co jeśli wygramy?” napisał Adam Zieliński Łona. Muzyka to dzieło Andrzeja Mikosza Webbera, a partie wokalne – Mateusza Bieryta. Za choreografię odpowiada Barbara Olech, za scenografię – Milena Czarnik, za kostiumy – Arek Ślesiński, a za światło – Paulina Góral. Asystentem reżyserki i choreografki jest Wojciech Dolatowski, a asystentką kostiumografa – Daria Stefania Krawczyk. Konsultacje wokalne to Klaudia Rabiega, inspicjent i asystent reżyserki – Bartłomiej Oskarbski, a producentki: Izabella Oleś i Melania Szymerowska.

Na scenie występują i wcielają się w role: Karolina Kazoń (Danusia), Rafał Szumera (Lechu), Katarzyna Zawiślak-Dolny (Krysia), Mateusz Bieryt (Władek), Magdalena Osińska (Gaja), Marcin Czarnik (Jacek), Daniel Malchar (Bogdan), Karolina Kamińska (Alina), Dominika Feiglewicz (Henryka), Małgorzata Majerska (Anna), Julia Latosińska (Zofia/Córka Krysi i Władka/Topola), Rafał Dziwisz (Generał Jaruzelski/Erich Koch), Dominik Stroka (Kiszczak/Premier/Strażnik/Sekretarz), Antoni Sztaba (Robotnik Aram/Kwaśniewski), Wojciech Dolatowski (Robotnik Jerzy/Miodowicz/Reykowski), Bartosz Bandura (Bronisław), Paulina Narożnik I Dasha Melekh.

(fot. Dawid Linkowski)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *