„Kobieta w podróży”. Wystawa dzieł Tamary Łempickiej w Muzeum Narodowym w Lublinie
23 marca, 2022
Miłość spotyka się z kalkulacją, a pasja z karierą. „Piosenki o miłości” w kinach
25 marca, 2022

Czy od nienawiści do miłości wystarczy jeden krok? Film „Wielka wolność” w kinach

Film to austriacki kandydat do Oscara (fot. mat. pras.)

Hans jest homoseksualistą, a obowiązujący w III Rzeszy paragraf 175. skazuje osoby odmiennej orientacji seksualnej na więzienie. W wyniku tego przez kolejne dekady jest on zamykany raz za razem. Jedynym stałym elementem w jego życiu staje się skazany za morderstwo Viktor. Czy to prawda, że od nienawiści do miłości wystarczy jeden krok? Film „Wielka wolność” to austriacki kandydat do Oscara, który znalazł się na tzw. shortliście. Zdobył też statuetki na festiwalach w Cannes, Chicago, Atenach, Sarajewie oraz Europejską Nagrodę Filmową w Berlinie. Został również nominowany do Lux Awards – nagrody przyznawanej przez Parlament Europejski. W obsadzie filmu w reżyserii Sebastiana Meise znaleźli się: Franz Rogowski, Georg Fridrich, Thomas Prenn, Anton von Lucke i Johannes Cramer.

Niemcy, rok 1945. Hans przetrwał nazistowski obóz koncentracyjny, jednak nadal pozostaje za kratkami. Jeszcze przez dekady będzie wielokrotnie więziony na mocy słynnego paragrafu 175 za swoją homoseksualną orientację. W celi Hans spotyka Viktora, który odsiaduje wyrok za morderstwo. Przez lata w więzieniu to właśnie on jest osobą, z którą Hans spędza najwięcej czasu i stopniowo się do niego przywiązuje.

Po niemal ćwierci wieku odzyskiwania i tracenia przez Hansa wolności, władze RFN postanawiają zluzować haniebny przepis. Czy Hans będzie w stanie odnaleźć się w nowej rzeczywistości?

Nagrody i festiwale

Obraz znalazł się na tzw. shortliście oscarowej jako austriacki kandydat, otrzymał również Nagrodę Jury w sekcji n Certain Regard na festiwalu w Cannes, Europejską Nagrodę Filmową w dwóch kategoriach: za zdjęcia i muzykę. Nagrodzono go również na festiwalach: w Atenach (Nagroda Publiczności i Nagroda Krytyków), Chicago (Nagroda Złotego Q-Hugo), Sarajewie (Nagroda CICAE), Sewilli (Nagroda dla Najlepszego Filmu i Najlepszego Aktora), Turynie (Nagroda dla Najlepszego Aktora) oraz w Wiedniu (Nagroda dla Najlepszego Filmu). Ponadto był prezentowany na Transatlantyk Festival, a także w Konkursie Debiutów Reżyserskich na Camerimage Festival.

Autorami scenariusza do filmu są: Sebastian Meise i Thomas Reider, zdjęć – Crystel Fournier, a muzyki: Peter Brötzmann i Nils Petter Molvaer. Za montaż odpowiadała Joana Scrinzi. Producentami filmu są: Benny Drechsel, Sabine Moser, Oliver Neumann z firm FreibeuterFilm i Rohfilm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *