Jan Cybis w Galerii Opera. Wystawa prac mistrza nurtu kolorystycznego w malarstwie
20 lutego, 2021
„Gdy kobiety milczały”. Powieść biograficzna o wielu twarzach George Sand
23 lutego, 2021

Spojrzenie w duszę, z humorem i bez osądzania. „Wstyd” w Teatrze Współczesnym

W obsadzie są: Iza Kuna, Agnieszka Suchora, Jacek Braciak i Mariusz Jakus (fot. Magda Hueckel)

Słownik wyrazów bliskoznacznych wymienia aż 162 synonimy słowa „wstyd”, m.in.: skandal, zgryzota, dyshonor, upokorzenie, kompromitacja, szok, hańba, żenada. Z nimi wszystkimi zmierzą się bohaterowie najnowszej sztuki Marka Modzelewskiego – „Wstyd”. Ale nie tylko oni. Spotka się z nimi i zmierzy także widz i być może – rozpozna się jak w zwierciadle. Bo sztuka dzieje się tu i teraz, a jej bohaterowie żyją wśród nas. Może łatwo się z nich śmiać i surowo osądzać, ale przecież warto pamiętać: „kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci kamieniem”. Sztuka miała swoją premierę online, ale jest na stałe obecna w repertuarze.

To kolejna pozycja z repertuaru Teatru Współczesnego w Warszawie, którą można bezpłatnie obejrzeć. Zarejestrowany spektakl „Wstyd” autorstwa Marka Modzelewskiego został wyreżyserowany przez Wojciecha Malajkata. W obsadzie są: Iza Kuna, Agnieszka Suchora, Jacek Braciak i Mariusz Jakus. 

Za scenografię i światło odpowiada Wojciech Stefaniak, a za konsultację ruchu scenicznego: Bartosz Sieniawski, Krzysztof Sieniawski i Janusz Sieniawski. Realizacja telewizyjna: Krzysztof Buchowicz, realizacja dźwięku: Małgorzata Witowska-Wrzeszcz  JAM Sound, montaż: Jan Sieczkowski, a kierownik produkcji: Marcin Kowalik.

(fot. Magda Hueckel)

O autorze

Marek Modzelewski to lekarz, specjalista w zakresie radiologii i diagnostyki obrazowej, dramaturg. Pochodzi z rodziny lekarskiej i zgodnie z rodzinną tradycją, rozpoczął studia na II Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych wraz z aktorami radomskiego teatru założył teatralno-kabaretową grupę pod nazwą „Kabaret Imienia Romana”. Pisał do wystawianych spektakli scenariusze, skecze, piosenki i występował w nich. Najbardziej znanym kabaretowym spektaklem był „Henryk Św. albo kto następny”, historia człowieka z małego miasteczka, który umiera, by po kilku dniach nagle – zmartwychwstać. Sztuka na Przeglądzie Aktorskich Spektakli Kabaretowych w Wałbrzychu, w 1999 roku, zdobyła Grand Prix. Modzelewski był także twórcą tekstów radomskiego kabaretu literackiego „Definitywny Odlot Bocianów”. Za scenariusz do spektaklu „Roma’n” otrzymał Grand Prix na Biesiadach Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim w 1999 roku. W roku 2000 wysłał na konkurs ogłoszony przez teatr w Radomiu, dwie sztuki: „Kochaj i mów co chcesz” i „Techno”, tragifarsę o problemach wynikających z możliwościach klonowania, która otrzymała nagrodę.

Jako dramaturg debiutował w 2002 roku farsą „Techno”, którą wystawiono pod tytułem „Starsza pani prycha” (Teatr Powszechny w Radomiu). Sztuka pokazana została w ramach pierwszej edycji festiwalu dramaturgii współczesnej Radom Odważny. W drugiej edycji festiwalu, w roku 2003, za sztukę „Zabij mnie” dostał Nagrodę Publiczności. Jego utwory dramatyczne i scenariusze to przede wszystkim komedie, w których wykorzystuje swe medyczne wykształcenie i doświadczenie. Bardzo lubi i ceni twórczość Czechowa, w której szczególnie bliska jest mu postać lekarza: „Czechow to dla mnie świetny psychoterapeuta, który umie słuchać swoich bohaterów”. Oprócz wymienionych dramatów napisał jeszcze m.in: „Koronację”, „Dotyk”, „Londyn 24.12”, „Imieniny”, „Inteligentów”, „Zabawę”. Jest autorem scenariusza filmu „Warsaw by Night”. Cały czas pracuje jako lekarz radiolog i diagnosta. Równolegle z pracą lekarza łączy pisanie, gdyż – jak sam mówi – „Pisanie pomaga mi się oderwać od tego, z czym się stykam w pracy zawodowej, pomaga nabrać dystansu. Może dlatego dla przeciwwagi piszę komedie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *