Fenomen Magdy Gessler przeniesiony na teatralne deski. Nowa sztuka „M.G.” w Polskim
19 lutego, 2021
Spojrzenie w duszę, z humorem i bez osądzania. „Wstyd” w Teatrze Współczesnym
20 lutego, 2021

Jan Cybis w Galerii Opera. Wystawa prac mistrza nurtu kolorystycznego w malarstwie

Wystawę w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej można oglądać do 30 czerwca (fot. A. Cissowski)

Kilka dni po 124. urodzinach artysty, Galeria Opera otwiera wystawę prac Jana Cybisa, jednego z najważniejszych malarzy XX wieku. Ten mistrz koloru, wspaniały pedagog i wychowawca kilku pokoleń malarzy, uznany jest za najwybitniejszego przedstawiciela nurtu kolorystycznego w malarstwie lat 30. XX wieku. Na wystawie prezentowanych jest ponad czterdzieści płócien z kolekcji prywatnej z Wiednia oraz dwie prace i pamiątkowe przedmioty po artyście, będące własnością Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Wystawa, która w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej potrwa do 30 czerwca, powstała dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Grove.

Jan Cybis kształcił się u Otto Müllera, Józefa Mehoffera i Józefa Pankiewicza. Jego twórczość wyróżniały: ekspresyjnie, grubo kładziona farba, bogata faktura i ciągłe dążenie do, jak mówił – „kolorystycznego rozstrzygnięcia obrazu”. Tematy obrazów były dla niego drugorzędne, najczęściej sięgał po pejzaże, martwe natury, a rzadziej portrety. Swoje płótna wielokrotnie przemalowywał nawet te skatalogowane, sfotografowane i pokazywane na wystawach.

Na ekspozycji w Galerii Opera można zobaczyć m.in. autoportret, który artysta zaczął malować w roku 1964 i poprawiał do końca życia, do roku 1972. Twórczość Jana Cybisa zestawiana jest z pracami francuskich impresjonistów i postimpresjonistów, zwłaszcza Paula Cezanne’a i Pierre’a Bonnarda. Jego obrazy cechowała swoboda faktury, pojemność kolorystyczna i charakterystyczne ekspresyjne użycie plamy.

„Martwa natura z butelką wina” – 1970, kolekcja prywatna (fot. mat. pras.)

Książka dla dzieci

Wystawie towarzyszy premiera książeczki dla dzieci „Gdyby nie Cybis”. Jan Cybis był malarzem wybitnym, choć niełatwym w odbiorze. Nie uznawał w sztuce kompromisów i nie dawał łatwych rozwiązań. Książeczka próbuje w przystępny sposób opowiedzieć o fenomenie jego twórczości i przybliżyć sylwetkę artysty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *