Niezwykła przyjaźń, która daje siłę na całe życie. „Chłopiec z burzy” w kinach
18 stycznia, 2019
Zbrodnia, która nie przestaje fascynować. Nowy „Hamlet” w Teatrze Dramatycznym
18 stycznia, 2019

Prędkość, akcja, emocje i adrenalina. „Diablo. Wyścig o wszystko” wjechał do kin

W rolach głównych wystąpili: Tomasz Włosok i Karolina Szymczak (fot. mat. pras.)

To zatankowana do pełna adrenaliną i ogłuszająca rykiem silników opowieść o młodym chłopaku, który trafia w sam środek gangsterskiego piekła nielegalnych wyścigów samochodowych. Świata, gdzie gra się wyłącznie o najwyższe stawki, a każda zła decyzja może być tą ostatnią. „Diablo. Wyścig o wszystko” to produkcja, jakiej jeszcze w Polsce nie było, w której pierwsze skrzypce grają: Tomasz Włosok, Mikołaj Roznerski, Karolina Szymczak, Cezary Pazura i Rafał Mohr.

Co roku w Polsce odbywa się ponad tysiąc nielegalnych wyścigów, ale tylko nieliczni mają dostęp do tych o najwyższą stawkę. „Diablo. Wyścig o wszystko” to pierwsza polska produkcja, która przybliża ten świat. Dzięki niemu widzowie poczują maksymalną adrenalinę. – Uzależniający skok adrenaliny. Nie spałem potem przez dwie noce, wracając myślami do tej chwili – wspomina Tomasz Włosok kręcenie jednej ze scen samochodowych. – Poziom adrenaliny w naszym filmie oceniam w skali od 1 do 10 na… 100! – dopowiada Karolina Szymczak. Szybkość, wściekłość, miłość i akcja. Tak najkrócej można scharakteryzować filmy samochodowe. Widzowie to uwielbiają, co pokazuje historia kina niemal od jego początków.

Jak podkreślają aktorzy występujący w filmie, jest on produkcją wyjątkową. – To nie jest kopia niczego, tylko zupełnie nowa historia. Jeśli chodzi o sam pomysł nielegalnych wyścigów myślę, że tutaj znajdziemy podobieństwa do innych filmów. Reszta jest stworzona na oryginalnym pomyśle – mówi Wojciech Bocianowski. – Wiele osób biorących udział w tej produkcji ma sporą wiedzę na temat tego środowiska, więc będzie to trochę zdradzenie kuluarów nielegalnych wyścigów – dopowiada biorąca udział w filmie podwójna mistrzyni Europy w driftingu Karolina Pilarczyk. – Jak czerpać dobre wzorce to tylko od najlepszych – podsumowuje Marcin „Różal” Różalski utytułowany zawodnik KSW, mistrz wagi ciężkiej z 2017 roku.

(fot. mat. pras.)

Ryzykuje życiem dla zdrowia siostry

Pasją Kuby są szybkie samochody, zawrotna prędkość i ekstremalne wyścigi. Jego siostra Lena musi przejść bardzo kosztowną operację za granicą. Chcąc zdobyć potrzebne środki, chłopak postanawia wziąć udział w nielegalnych rajdach. Talent i brawurę młodego kierowcy zauważa wpływowy gangster – Max. Proponuje chłopakowi udział w okrytym złą sławą wyścigu, który niejeden kierowca przypłacił kalectwem, a nawet życiem. Nagrodą dla zwycięzcy legendarnych zmagań jest tytuł „Diablo” i kilkaset tysięcy euro.

Kuba podejmuje ryzyko i wkracza do podejrzanego świata wielkich pieniędzy, pięknych kobiet i szemranych interesów. To właśnie w nim poznaje Ewę – obdarzoną wyjątkową urodą, nieugiętą zawodniczkę, która z zaciętej rywalki staje się jego wielką namiętnością. Wkrótce na jaw wychodzi jednak prawdziwa tożsamość dziewczyny. Od tego momentu życie Kuby znajdzie się w wielkim niebezpieczeństwie.

Silne kobiety to atut filmu (fot. mat. pras.)

Kobiety w niczym nie ustępują mężczyznom

„Diablo. Wyścig o wszystko” to najbardziej rozpędzony przebój kinowy 2019 roku, który z pewnością zadowoli wszystkich miłośników pięknych samochodów i szalonej jazdy. – Nie ma co ukrywać, że na planie zgromadzonych zostało wiele samochodów będących dzisiaj marzeniem miłośników motoryzacji. Z kolei dla widzów pewnym smaczkiem i zachętą powinno być to, że my tych aut nie traktujemy grzecznie czy delikatnie. Często ponosiła nas fantazja – zdradza Karolina Pilarczyk. Na ekranie można zobaczyć także jej prywatny samochód Chevrolet Camaro SS z silnikiem 6.2 Litra o mocy prawie 600 KM, którym jeździ ekranowa Ewa, czyli Karolina Szymczak.

Film zrywa więc ze stereotypem, w myśl którego to kobiety jeżdżą gorzej od mężczyzn. – Osobiście się z tym nie zgadzam. W „Diablo. Wyścig o wszystko” kobiety w niczym nie są gorsze od mężczyzn. Są odważne, z powerem, idą do przodu – mówi o swojej bohaterce Joanna Opozda. – „Diablo” to produkcja zrobiona na bardzo dobrym realizacyjnie i aktorsko poziomie. Podczas kręcenia filmu czuć było zapach prochu, palonej gumy i paliwa – mówi Mikołaj Roznerski.

Obsada i twórcy

Dla Tomasza Włosoka, który zagrał w pierwszej polskiej produkcji Netflixa „1983” u boku takich aktorów jak Robert Więckiewicz, Zofia Wichłacz, Andrzej Chyra czy Ewa Błaszczyk, to pierwszy raz, gdy wciela się w główną rolę w filmie. Aktor znany jest już widzom z takich produkcji jak „Podatek od miłości”, „Jestem mordercą” i serialu „Kruk. Szepty słychać po zmroku”. Z kolei Cezary Pazura i Rafał Mohr nie po raz pierwszy konkurują ze sobą na wielkim ekranie, tym razem jako szefowie konkurencyjnych gangów. Jarosz (Pazura) i Max (Mohr) jako organizatorzy nielegalnych wyścigów w filmie „Diablo. Wyścig o wszystko”, by zwiększyć swoją szansę na wygraną, nie zawahają się przed niczym.

W obsadzie, oprócz wymienionych znaleźli się również: Katarzyna Figura, Aleksandra Linda, Patricia Kazadi oraz Agnieszka Włodarczyk. Reżyserem filmu jest Michał Otłowski, twórca nagrodzonego na festiwalu filmowym w Gdyni „Jezioraka” oraz serialu „Diagnoza”. Współpracuje z nim Daniel Markowicz, reżyser reklamowy i supervisor efektów specjalnych w wielu hollywoodzkich i polskich produkcjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *