Film o budowaniu relacji i radzeniu sobie ze stratą. „Georgie ma się dobrze” w kinach
22 września, 2023
Ekranizacja powieści Reymonta polskim kandydatem do Oscara. Poznajcie film „Chłopi”
25 września, 2023

Opowieść o uchodźcach, aktywistach i strażnikach. Film Agnieszki Holland w kinach

(fot. Agata Kubis)

To opowieść o tym, że każdy z nas może nieoczekiwanie znaleźć się w sytuacji granicznej i zostać zmuszony dokonywać wyborów pomiędzy dobrem a złem. Choć to filmowa fikcja, to scenariusz powstał na podstawie prawdziwych wydarzeń. Przygotowania do filmu zajęły setki godzin analiz dokumentów, wywiadów z uchodźcami, strażnikami granicznymi, mieszkańcami pogranicza, aktywistami i ekspertami. „Zielona granica” w reżyserii Agnieszki Holland to kino zaangażowane w istotny temat, które nikogo nie pozostawia obojętnym. W filmie przeplatają się trzy perspektywy – uchodźców, polskich aktywistów i strażników granicznych. Obraz został nagrodzony Specjalną Nagrodą Jury na 80. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, a podczas pierwszego weekendu wyświetlania w kinach „Zieloną granicę” zobaczyło aż 137 435 widzów, co stanowi najlepszy wynik otwarcia wśród polskich filmów w 2023 roku.

Po przeprowadzce na Podlasie psycholożka Julia (Maja Ostaszewska) staje się mimowolnym świadkiem i uczestnikiem dramatycznych wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Świadoma ryzyka i konsekwencji prawnych, przyłącza się do grupy aktywistów pomagających uchodźcom, którzy koczują w lasach w strefie objętej stanem wyjątkowym.

W tym samym czasie uciekająca przed wojną domową syryjska rodzina i towarzysząca jej nauczycielka z Afganistanu, nie wiedząc, że są narzędziem politycznego oszustwa białoruskich władz, próbują przedostać się do granic Unii Europejskiej. W Polsce los zetknie ich z Julią oraz młodym pogranicznikiem Janem (Tomasz Włosok). Rozgrywające się wokół wydarzenia zmuszą ich wszystkich do postawienia sobie na nowo pytania – czym jest człowieczeństwo?

(fot. Agata Kubis)

Jeden z najważniejszych filmów reżyserki

Najnowsze dzieło reżyserki głośnych obrazów: „W ciemności”, „Europa, Europa”, „Pokot” i nagrodzonego Złotymi Lwami filmu „Obywatel Jones” – uważana jest za jedno z najważniejszych w jej dorobku. Scenariusz jest wspólnym dziełem Holland, reżyserki Gabrieli Łazarkiewicz-Sieczko oraz pisarza Macieja Pisuka. Za zdjęcia odpowiada operator Tomasz Naumiuk.

– Żyjemy w świecie, w którym potrzeba wielkiej wyobraźni i odwagi, żeby zmierzyć się z wszystkimi wyzwaniami współczesności. Rewolucja mediów społecznościowych, sztucznej inteligencji sprawiły, że coraz trudniej wybrzmieć czystemu głosowi. W moim odczuciu nie ma sensu zajmować się sztuką, jeśli nie walczy się właśnie o ten głos, jeśli nie walczy się o to, by zadawać pytania o tematy ważne, bolesne, czasami nierozwiązywalne, stawiające nas przed wyborami, nieraz bardzo dramatycznymi. Taką właśnie sytuacją jest dla mnie to, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej – mówi Agnieszka Holland.

(fot. Agata Kubis)

Obsada i twórcy filmu

W obsadzie filmu znaleźli się m.in. Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Piotr Stramowski, Jaśmina Polak, Marta Stalmierska, Agata Kulesza, Maciej Stuhr i Magdalena Popławska oraz zagraniczni aktorzy – Jalal Altawil, Behi Djanati Atai, Mohamad Al Rashi, Dalia Naous i Joely Mbundu.  

Za produkcję filmu odpowiadają: Metro Films (Polska), Blick Productions (Francja), Marlene Film Production (Czechy) i Beluga Tree (Belgia), we współpracy z Astute Films (USA), CANAL+ Polska, Mazowieckim i Warszawskim Funduszem Filmowym, Czeską Telewizją, ZDF/ARTE, VOO-BE tv, TRT Sinema, dFlights, Volapuk, Downey Ink, Saudade Film, Sofica La Banque Postale Image 17, Centre du Cinéma et de l’Audiovisuel de la Fédération Wallonie-Bruxelles oraz współfinansowaniem m.in. z Eurimages, Czech Film Fund, Aide aux cinémas du monde – CNC – Institut Français. Dystrybutorem „Zielonej granicy” w Polsce jest Kino Świat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *