Opowieść o uchodźcach, aktywistach i strażnikach. Film Agnieszki Holland w kinach
22 września, 2023
Nieoczekiwana zamiana ról z obrońcy w ofiarę. Pierwszy monodram Marii Seweryn
1 października, 2023

Ekranizacja powieści Reymonta polskim kandydatem do Oscara. Poznajcie film „Chłopi”

Jagna w tańcu podczas wesela z Boryną (fot. mat. pras.)

W 2024 roku mija 100 lat od kiedy Władysław Reymont otrzymał Literacką Nagrodę Nobla. Nie byłoby jej gdyby nie powieść „Chłopi”, której ekranizacja została właśnie wybrana na polskiego kandydata do Nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Film w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana – podobnie jak poprzedni obraz tych twórców – nominowany do Oscara „Twój Vincent”, powstał w technice animacji malarskiej. – „Chłopi” to dla nas kolejna podróż. Adaptacja pozwoliła nam przybliżyć światu niesamowitą powieść Reymonta, która mimo Nagrody Nobla jest obecnie w dużej mierze nieznana poza granicami Polski – mówi Hugh Welchman, współreżyser i producent „Chłopów” ze studia BreakThru Films. Światowa premiera nowego obrazu odbyła się na festiwalu w Toronto, a w Gdyni zdobył on Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Specjalną. W polskich kinach dostępny będzie od 13 października.

Zdjęcia do „Chłopów” rozpoczęły się latem 2020 roku. Początkowo obraz był kręcony jako film fabularny z aktorami. W główne role wcielają się m.in. Mirosław Baka (Boryna), Ewa Kasprzyk (Dominikowa), Robert Gulaczyk (Antek), Sonia Bohosiewicz (Wójtowa), Małgorzata Kożuchowska (Organiścina), Dorota Stalińska (Jagustynka), Andrzej Konopka (Wójt), Maciej Musiał (Jasio) i Julia Wieniawa (Marysia Pastuszka). W roli – Jagny występuje Kamila Urzędowska. – Ważne dla nas było, żeby w tę rolę wcieliła się nie tylko „najpiękniejsza dziewczyna w całych Lipcach”, ale żeby miała jeszcze mieszankę dziewczęcej beztroski, seksapilu i zadziorności. I to jest to, co zobaczyliśmy w Kamili Urzędowskiej – wybór wyjaśnia Sean Bobbitt, producent filmu.

Następnie grupa ponad 100 malarzy w czterech studiach w Polsce oraz w Serbii, Ukrainie i na Litwie pracowała nad animacją malarską, która trwała ponad dwa lata. Malowali olejne obrazy na płótnie, które stały się klatkami kluczowymi w filmie. W udźwiękowionym przez Łukasza Rostkowskiego (L.U.C) i zmontowanym materiale filmowym wykorzystany został szeroki repertuar obrazów realistycznych i preimpresjonistycznych. – Technika, którą wybraliśmy, była trudna i bardziej czasochłonna niż w przypadku „Twojego Vincenta”. W filmie mamy dużo dynamicznych ujęć i grupowych scen. Rezultat przerósł nasze oczekiwania – mówi Piotr Dominiak, dyrektor artystyczny studia BreakThru Films, odpowiedzialnego za produkcję animacji.

Poprzeczka zawieszona wysoko

Reżyserski duet: DK Welchman i Hugh Welchman ma na swoim koncie nie tylko nominację do Oscara, ale także do Złotych Globów, które otrzymali za malarską produkcję „Twój Vincent”. Chociaż film przedstawiający ostatnie dni życia i zagadkową śmierć Vincenta van Gogha nie otrzymał wspomnianych statuetek, zatriumfował na kilkunastu festiwalach (z Annecy, Toronto i Szanghajem na czele) i zarobił 50 milionów dolarów.

„Chłopi” i „Twój Vincent”, choć produkowane w tej samej technice animacji malarskiej, znacznie się od siebie różnią. – Skala dwóch filmów jest nie do porównania. „Twój Vincent” to kameralny film, gdzie jest dużo statycznych ujęć, dialogów. „Chłopi” to prawdziwe widowisko. W filmie mamy imponujące sceny tańca, bitwy. To niesamowicie dynamiczne ujęcia, kamera często wędruje za bohaterem, wiele dzieje się w kadrze. Praca nad dwoma filmami oczywiście przynosiła wyzwania, przy „Twoim Vincencie” tworzyliśmy wiele autorskich rozwiązań, „Chłopi” stawiają jednak poprzeczkę znacznie wyżej – wyjaśnia DK Welchman.

Powieść zilustrowana dziełami mistrzów

Scenariusz filmu autorstwa DK Welchman i Hugh Welchmana opiera się na powieści Władysława Reymonta, za którą dostał on Nagrodę Nobla. Książka ta uważana jest za najbardziej wiarygodną kronikę społeczeństwa chłopskiego, jaka kiedykolwiek powstała. – Reymont swój opis świata malował słowami, podczas gdy my malujemy film dosłownie w stylu jemu współczesnych z ruchu Młodej Polski, do którego pisarz też należał. Na dużym ekranie pojawią się interpretacje dzieł takich artystów jak: Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc czy Julian Fałat – przyznaje DK Welchman. Powieść i malarstwo wzbogaca muzyka korzeni zinterpretowana przez Łukasza L.U.C. Rostkowskiego. W projekcie biorą też udział m.in. Tęgie Chłopy, Laboratorium Pieśni, T.Etno czy Maria Pomianowska.

Za produkcję „Chłopów” odpowiada BreakThru Films (Hugh Welchman, Sean Bobbitt). Autorami zdjęć do filmu są: Radosław Ładczuk, Kamil Polak i Szymon Kuriata, kostiumy przygotowała Katarzyna Lewińska, charakteryzację – Waldemar Pokromski, a scenografię – Elwira Pluta. Za montaż odpowiada DK Welchman, za dźwięk – Michał Jankowski, a za efekty specjalne – Kamil Polak. Szefem animacji malarskiej jest Piotr Dominiak, za postprodukcję odpowiadają: Łukasz Mackiewicz i Michał Janicki. Supervisor VFX to Łukasz Mackiewicz, a producent liniowy – Tomasz Wochniak. Dystrybutorem filmu w Polsce jest NEXT FILM, a międzynarodowym agentem sprzedaży – New Europe Film Sales, który sprzedał ten obraz do ponad 40 krajów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *