Zdjęcia do „Chłopów” rozpoczęto latem 2020 roku, jako jeden z pierwszych filmów, który wrócił na plan po pandemicznej przerwie. Kolejnym etapem realizacji jest pracochłonny proces malowania zmontowanego materiału. Grupa ok. 70 artystów w studiach w Sopocie oraz Litwie, Serbii i Ukrainie rozpoczęła swoje zadanie, gdy koronawirus dwukrotnie spowodował wstrzymanie prac nad filmem. Co więcej, sam proces malowania okazał się wymagający niż zakładano na początku.
– Technika, którą wybraliśmy, jest trudna i bardziej czasochłonna niż w przypadku „Twojego Vincenta”. Mamy w filmie dużo dynamicznych ujęć i grupowych scen. Jednak rezultat, który osiągamy przerasta nasze oczekiwania. Po dwuletniej pracy widzimy, że przeniesienie malarstwa inspirowanego Młodą Polską na duży ekran daje spektakularny efekt – opowiada Piotr Dominiak, dyrektor artystyczny studia BreakThru Films.
Praca w bombardowanym Kijowie
Kolejnym wyzwaniem stała się rosyjska inwazja na Ukrainę. Z dnia na dzień studio w Kijowie zostało zamknięte, a producenci filmu rozpoczęli działania w celu pomocy artystom i ich rodzinom. Malarki bezpiecznie dotarły do Polski, gdzie kontynuowały swoją pracę. Jednak nie wszyscy ukraińscy artyści mieli możliwość wyjazdu. Z tego powodu, w sierpniu 2022 roku BreakThru Films postanowiło ponownie uruchomić kijowskie studio, zapewniając tym samym pracę 15 malarzom i pracownikom. Od października rozpoczęła się kolejna fala bombardowań i związanych z tym przerw w dostawie prądu. Malarze mimo wszystko codziennie przychodzą do studia, układając swój grafik w rytm przerw dostaw prądu.
BreakThru Films rozpoczęło więc kampanię na Kickstarterze, której celem jest zebranie środków na zakup agregatu prądu, który przywróci artystom możliwość i komfort pracy. – Na obecnym etapie produkcji nie jesteśmy w stanie pokryć kosztów zakupu i transportu agregatu. Chcielibyśmy natomiast przekazać sześć obrazów z filmu jako nagrody w kampanii, są to pierwsze obrazy z „Chłopów” na rynku – zachęca producent Sean Bobbitt. Więcej informacji: http://kck.st/3V1bPFx
Twórcy filmu
Dorota Kobiela to reżyserka i scenarzystka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pomysłodawczyni, współautorka scenariusza, reżyserka i montażystka filmu „Twój Vincent”, który powstawał z udziałem ponad 100 malarzy z całego świata. Ta pierwsza pełnometrażowa animacja malarska na świecie zdobyła m.in. Europejską Nagrodę Filmową, główną nagrodę w konkursie filmów animowanych na festiwalu w Szanghaju, Nagrodę Polskiej Akademii Filmowej — Orzeł za najlepszy montaż i scenografię oraz ponad 40 innych wyróżnień na całym świecie. Film został nominowany Oscara, BAFTA czy Złotych Globów. Kobiela jest członkinią Amerykańskiej, Europejskiej i Polskiej Akademii Filmowej.
Hugh Welchman to reżyser i scenarzysta, absolwent Uniwersytetu Oxfordzkiego i brytyjskiej National Film and Television School. Wyprodukował 16 filmów krótkometrażowych i dwa filmy pełnometrażowe dla studia Breakthru Films, zdobywając ponad 60 nagród na międzynarodowych festiwalach, w tym Oscara za najlepszą animację krótkometrażową w 2008 roku za film „Piotruś i Wilk” oraz Europejską Nagrodę Filmową za „Twojego Vincenta” w kategorii najlepszy film animowany.
W powyższym wideo można zobaczyć trzy ujęcia i proces produkcji od green boxa do finalnej animacji.