Nagrodzona Złotą Palmą nieprzyzwoicie zabawna komedia. Film „W trójkącie” w kinach
6 stycznia, 2023
Nominowana do Oscara opowieść o poszukiwaniu szczęścia. „Lunana. Szkoła na końcu świata”
13 stycznia, 2023

Piękno mimo wojny, chłodu i braku prądu. Kulisy powstawania animacji „Chłopi”

W filmie występują m.in. Małgorzata Kożuchowska jako Organiścina czy Sonia Bohosiewicz jako Wójtowa (fot. mat. pras.)

„Chłopi” to najnowszy film w reżyserii nominowanych do Oscara Doroty Kobieli i Hugh Welchmana i jedna z najbardziej oczekiwanych premier 2023 roku. Historia, która zostanie przedstawiona w animacji opiera się na powieści Władysława Reymonta. Okazuje się, że nie tylko noblowska opowieść jest pełna emocji. Twórcy filmu postanowili opublikować wyjątkowe wideo obrazujące etapy pracy nad filmem. Zdradzają w nim kulisy pracy nad „Chłopami” m.in. w bombardowanym Kijowie. W obsadzie filmu znaleźli się Małgorzata Kożuchowska, Sonia Bohosiewicz, Maciej Musiał, Dorota Stalińska, Julia Wieniawa, Kamila Urzędowska, Robert Gulaczyk, Mirosław Baka oraz Ewa Kasprzyk. Premiera „Chłopów” zaplanowana jest na 2023 rok.

Zdjęcia do „Chłopów” rozpoczęto latem 2020 roku, jako jeden z pierwszych filmów, który wrócił na plan po pandemicznej przerwie. Kolejnym etapem realizacji jest pracochłonny proces malowania zmontowanego materiału. Grupa ok. 70 artystów w studiach w Sopocie oraz Litwie, Serbii i Ukrainie rozpoczęła swoje zadanie, gdy koronawirus dwukrotnie spowodował wstrzymanie prac nad filmem. Co więcej, sam proces malowania okazał się wymagający niż zakładano na początku.

– Technika, którą wybraliśmy, jest trudna i bardziej czasochłonna niż w przypadku „Twojego Vincenta”. Mamy w filmie dużo dynamicznych ujęć i grupowych scen. Jednak rezultat, który osiągamy przerasta nasze oczekiwania. Po dwuletniej pracy widzimy, że przeniesienie malarstwa inspirowanego Młodą Polską na duży ekran daje spektakularny efekt – opowiada Piotr Dominiak, dyrektor artystyczny studia BreakThru Films.

Praca w bombardowanym Kijowie

Kolejnym wyzwaniem stała się rosyjska inwazja na Ukrainę. Z dnia na dzień studio w Kijowie zostało zamknięte, a producenci filmu rozpoczęli działania w celu pomocy artystom i ich rodzinom. Malarki bezpiecznie dotarły do Polski, gdzie kontynuowały swoją pracę. Jednak nie wszyscy ukraińscy artyści mieli możliwość wyjazdu. Z tego powodu, w sierpniu 2022 roku BreakThru Films postanowiło ponownie uruchomić kijowskie studio, zapewniając tym samym pracę 15 malarzom i pracownikom. Od października rozpoczęła się kolejna fala bombardowań i związanych z tym przerw w dostawie prądu. Malarze mimo wszystko codziennie przychodzą do studia, układając swój grafik w rytm przerw dostaw prądu.

BreakThru Films rozpoczęło więc kampanię na Kickstarterze, której celem jest zebranie środków na zakup agregatu prądu, który przywróci artystom możliwość i komfort pracy. – Na obecnym etapie produkcji nie jesteśmy w stanie pokryć kosztów zakupu i transportu agregatu. Chcielibyśmy natomiast przekazać sześć obrazów z filmu jako nagrody w kampanii, są to pierwsze obrazy z „Chłopów” na rynku – zachęca producent Sean Bobbitt. Więcej informacji: http://kck.st/3V1bPFx 

Twórcy filmu

Dorota Kobiela to reżyserka i scenarzystka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pomysłodawczyni, współautorka scenariusza, reżyserka i montażystka filmu „Twój Vincent”, który powstawał z udziałem ponad 100 malarzy z całego świata. Ta pierwsza pełnometrażowa animacja malarska na świecie zdobyła m.in. Europejską Nagrodę Filmową, główną nagrodę w konkursie filmów animowanych na festiwalu w Szanghaju, Nagrodę Polskiej Akademii Filmowej — Orzeł za najlepszy montaż i scenografię oraz ponad 40 innych wyróżnień na całym świecie. Film został nominowany Oscara, BAFTA czy Złotych Globów. Kobiela jest członkinią Amerykańskiej, Europejskiej i Polskiej Akademii Filmowej.

Hugh Welchman to reżyser i scenarzysta, absolwent Uniwersytetu Oxfordzkiego i brytyjskiej National Film and Television School. Wyprodukował 16 filmów krótkometrażowych i dwa filmy pełnometrażowe dla studia Breakthru Films, zdobywając ponad 60 nagród na międzynarodowych festiwalach, w tym Oscara za najlepszą animację krótkometrażową w 2008 roku za film „Piotruś i Wilk” oraz Europejską Nagrodę Filmową za „Twojego Vincenta” w kategorii najlepszy film animowany.

W powyższym wideo można zobaczyć trzy ujęcia i proces produkcji od green boxa do finalnej animacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *