Jej dania pokochał Marc Chagall. „Dietojarska kuchnia żydowska” bez tajemnic
16 listopada, 2020
„Cywilizacja samotnych czy już epidemia?”. „Beginning” w Teatrze WARSawy on-line
19 listopada, 2020

Noblowska powieść w technice animacji malarskiej. Kulisy powstawania filmu „Chłopi”

„Chłopi" Doroty Kobieli to film oparty na noblowskiej powieści Władysława Reymonta (fot. mat. pras.)

Zakończyły się zdjęcia do filmu „Chłopi”, adaptacji noblowskiej powieści Władysława Reymonta w reżyserii Doroty Kobieli. To pierwszy etap procesu realizacji filmu, który powstanie w technice animacji malarskiej. Obecnie trwa rekrutacja malarzy w studiach w Polsce, Serbii i Ukrainie. Niebawem rozpocznie się montaż zdjęć, a na początku przyszłego roku grupa malarzy rozpocznie prace w studio BreakThru Films w Sopocie. – Czeka nas ogrom pracy. Technika, którą wybraliśmy jest trudna i czasochłonna, ale dzięki „Twojemu Vincentowi” wiemy, że przeniesienie malarstwa olejnego na duży ekran daje magiczny efekt – opowiada Piotr Dominiak, dyrektor artystyczny studia. W sieci jest dostępny zwiastun koncepcyjny, który daje przedsmak tego, co ostatecznie będzie można zobaczyć na ekranie. W filmie obok Kamili Urzędowskiej, Roberta Gulaczyka, Mirosława Baki, Andrzeja Konopki, Ewy Kasprzyk i Sonii Mietielicy, występują również Małgorzata Kożuchowska, Sonia Bohosiewicz, Maciej Musiał, Dorota Stalińska, Julia Wieniawa oraz Mateusz Rusin. Premiera planowana jest na 2022 rok.

Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny.  – Po latach pracy nad filmem o Vincencie van Goghu poczułam silną potrzebę, by opowiedzieć o kobietach: ich zmaganiach, pasji i sile – opowiada Dorota Kobiela, reżyserka i scenarzystka filmu. To właśnie kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny, znajdą się w sercu fabuły. Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stanie się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.

Monumentalne dzieło Władysława Reymonta przepełnione jest kwiecistymi opisami przyrody. Film zostanie zrealizowany na podstawie malarstwa okresu Młodej Polski, które idealnie oddaje nastrój powieści. Na dużym ekranie pojawią się interpretacje dzieł takich artystów jak Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc czy Leon Wyczółkowski. Muzykę do filmu stworzy wielokrotnie nagradzany producent Łukasz L.U.C. Rostkowski. Kompozytor w ramach międzynarodowej Rebel Babel Film Orchestra tworzy specjalny słowiański kolektyw muzyków folkowych, którzy tak jak malarze za pomocą tradycyjnych środków (instrumenty ludowe i śpiewy) stworzą magiczny i analogowy pejzaż dopełniający piękno malowanych obrazów. 

(fot. Michał Długołęcki)

72 tysiące klatek i 50 malarzy

„Chłopi” zostaną zrealizowani w technice animacji malarskiej, która podbiła serca fanów na całym świecie przy poprzedniej produkcji studia – filmie „Twój Vincent”. – Po nakręceniu scen z aktorami, następnie każdą klatkę ręcznie namalujemy jako obraz olejny, łącznie powstanie ok. 72 tys. klatek. By tego dokonać, w projekcie weźmie udział ponad 50 malarzy pracujących w trzech studiach: głównym w Sopocie, w Serbii oraz na Ukrainie – wyjaśnia Tomasz Wochniak, producent liniowy studia BreakThru Films.

Do stworzenia filmu wykorzystany zostanie autorski pomysł stacji PAWS (ang. Painting Animation Work Stations), dzięki którym możliwe jest ujednolicenie animacji oraz usystematyzowanie pracy malarzy. Studio BreakThru Films wraz z New Europe Film Sales podpisało już pierwszą umowę na zagraniczną dystrybucję filmu z francuskim The Jokers – odpowiadającym za hit zeszłego roku, zdobywcę Złotej Palmy i czterech Oscarów „Parasite”. Za produkcję „Chłopów” odpowiadają nominowani do Oscara twórcy „Twojego Vincenta” –  Dorota Kobiela, Hugh Welchman i Sean Bobbitt.

(fot. Michał Długołęcki)

O twórcach filmu

Reżyserka i scenarzystka – Dorota Kobiela to absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pomysłodawczyni, współautorka scenariusza, reżyserka i montażystka filmu „Twój Vincent”. Film powstawał z udziałem ponad 100 malarzy z całego świata. Ta pierwsza pełnometrażowa animacja malarska na świecie zdobyła szereg wyróżnień na całym świecie, a także został nominowany do tak prestiżowych nagród, jak Oscar, BAFTA czy Złoty Glob. Kobiela jest członkinią Amerykańskiej, Europejskiej i Polskiej Akademii Filmowej. Od 10 lat jest związana zawodowo ze studiem BreakThru Films.

Współscenarzysta – Hugh Welchman to absolwent Uniwersytetu Oxfordzkiego, brytyjskiej National Film and Television School. Wyprodukował 16 filmów krótkometrażowych i dwa filmy pełnometrażowe dla studia BreakThru Films, zdobywając ponad 60 nagród na międzynarodowych festiwalach, w tym Oscara za najlepszą animację krótkometrażową w 2008 roku za film „Piotruś i Wilk” oraz Europejską Nagrodę Filmową za „Twojego Vincenta” w kategorii najlepszy film animowany. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *