Malarz, który miał kota na punkcie kotów. Film „Szalony świat Louisa Waina” w kinach
22 kwietnia, 2022
Historia niemożliwej przyjaźni. Animacja lalkowa „Nawet myszy idą do nieba” w kinach
29 kwietnia, 2022

Aktywiści, którzy zmieniają świat. Film „Bigger Than Us” na ekranach polskich kin

Melati wyrusza w podróż po całym świecie, żeby spotkać i poznać innych młodych aktywistów (fot. mat. pras.)

W tych trudnych czasach, kiedy każdy z nas z dnia na dzień może stać się uchodźcą, ci bardzo młodzi ludzie pokazują jak walczyć o ich godność. Sami przeciw wszystkim, czasem ryzykując własnym życiem i bezpieczeństwem, chronią, oskarżają i troszczą się o innych. Mają między 18 a 25 lat, zmieniali ustawodawstwo, budowali szkoły, mobilizowali tysiące kobiet, mężczyzn i dzieci. To oni dokonują zmian. Nakręcony w Malawi, Libanie, Brazylii, Grecji, Indonezji, Ugandzie i Stanach Zjednoczonych film „Bigger Than Us” rzuca światło na młode pokolenie, które walczy o prawa człowieka, wolność słowa, klimat, sprawiedliwość społeczną i dostęp edukacji. Opowiada o sprzeciwie i godności – jakich wyrzeczeń wymaga odwaga, aby skonfrontować się z niemocą i strachem, co to znaczy się im przeciwstawić. Wreszcie to film o radości i miłości do życia. Był prezentowany podczas ubiegłorocznego MFF w Cannes w sekcji „Kino dla klimatu”, a jego producentką jest aktorka i aktywistka Marion Cotillard.

Nastoletnia Melati Wijsen od lat walczy z zanieczyszczeniem plastikiem, z którym zmaga się jej rodzima Indonezja. Podobnie jak ona, całe młode pokolenie mobilizuje się, żeby naprawić świat. Melati wyrusza w podróż po całym świecie, żeby ich spotkać i poznać. Chce zrozumieć, jak się nie poddawać i dalej robić swoje. Od faveli w Rio po odległe wioski Malawi, od tratw przybijających do wybrzeży wyspy Lesbos, po ceremonie organizowane przez rdzennych Amerykanów w górach Kolorado. Rene, Mary, Xiu, Memory, Mohamad i Winnie pokazują świat, gdzie rządzą odwaga i radość, gdzie ludzie poświęcają się wyższym celom.

– Od ponad 20 lat angażuję się w sprawy środowiska naturalnego i sprawy społeczne. Chcę przyczyniać się do zwiększania świadomości i budowania bardziej zrównoważonego świata. Kiedy zostałam mamą od razu zrozumiałam, jak wiele mogę nauczyć się od swoich dzieci. Nowe pokolenie wybiera życie i godność. Oni pokazują nam drogę. Dlatego zdecydowałam się wyprodukować ten film, aby Flore mogła zaprezentować światu Melati i wszystkich pozostałych młodych aktywistów, którzy chcą coś zmienić – mówi Marion Cotillard.

Młodzi bohaterowie

MARY FINN (Grecja) – odkąd skończyła 18 lat jest zaangażowana w operacje ratownictwa morskiego, udzielając pomocy migrantom u wybrzeży Grecji, Turcji i Libii lub przyjmując ich w obozach w Grecji. Jest świadkiem sytuacji uchodźców w Europie oraz jej konsekwencji dla polityki europejskiej. Aktualnie Mary studiuje położnictwo, aby jej praca w ramach pomocy humanitarnej była jeszcze bardziej przydatna. Dziś liczba migrantów wynosi 80 milionów, z których 16 proc. mieszka w krajach zachodnich. Do roku 2050 liczba migrantów wyniesie 200 milionów (UNHCR).

MOHAMAD AL JOUNDE (Liban) – w wieku 12 lat założył szkołę w obozie dla uchodźców w El Marj na granicy libańsko-syryjskiej. Kiedy uciekał przed wojną w Syrii ze swoją rodziną, stracił wszystko, w tym szkołę. Aktualnie 200 dzieci syryjskich uchodźców każdego dnia uczęszcza do szkoły założonej przez Mohamada. To nie tylko miejsce, gdzie dzieci się uczą, ale oznacza też bezpieczeństwo. Mohamad wierzy w ogromną siłę uchodźców, szczególnie dzieci oraz w to, że ich historie mają moc, by zmieniać rzeczywistość. W Libanie 1 na 4 osoby jest uchodźcą. 54 proc. tych uchodźców to dzieci (UNHCR).

MEMORY BANDA (Malawi) – miała odwagę przeciwstawić się tradycji zinstytucjonalizowanego gwałtu na dziewczynkach w specjalnych obozach inicjacyjnych. Zakończyła tę praktykę na skalę całego kraju, a następnie doprowadziła do zmiany konstytucji, tak że wiek, w którym dopuszczalne jest małżeństwo, podniesiono z 15 do 18 lat, aby chronić dziewczęta przed małżeństwami z przymusu. Memory poświęca się teraz walce o to, by dziewczęta odzyskały kontrolę nad własnym życiem dzięki ochronie ich praw i zapewnieniu edukacji. W Malawi 42 proc. dziewcząt wychodzi za mąż przed ukończeniem 18. roku życia. Globalnie to 1 na 5 dziewczynek (UNICEF).

XIUHTEZCATL MARTINEZ (USA) – pozwał stan Kolorado, a następnie rząd amerykański, oskarżając go o to, że nie chroni środowiska naturalnego dla przyszłych pokoleń. Narzucił moratorium w sprawie rozwoju wydobycia gazu w Kolorado. Zakazał wykorzystywania pestycydów w parkach dla dzieci. Dziś wykorzystuje swoją sztukę, muzykę i rap, aby walczyć o sprawy klimatu oraz chronić własne dziedzictwo: mądrość rdzennych mieszkańców.

RENE SILVA (Brazylia) – w wieku 11 lat Rene stworzył pierwsze medium do dzielenia się informacjami i historiami o swojej faveli – „Voz das Comunidades”, które było tworzone przez i dla tej społeczności. Wraz z zespołem 16 dziennikarzy opisuje swoje codzienne życie, w którym obecna jest bieda, nierówność, rasizm, ale przede wszystkim siła przetrwania. W obliczu coraz silniejszej władzy dyktatury oraz wyniszczających społeczeństwo nierówności Rene wierzy w oddolne ruchy społeczne, dziennikarstwo oraz siłę społeczności. W 2020 roku na całym świecie zostało zabitych 397 aktywistów i dziennikarzy, z czego 264 w Ameryce Łacińskiej (ISF i IFG).

WINNIE TUSHABE (Uganda) – jest założycielką YICE. Jej inicjatywa polega na uczeniu najbiedniejszych ludzi – przybywających do Ugandy uchodźców – podstaw permakultury, tak aby mogli przetrwać na ziemiach wyniszczonych przez stosowanie pestycydów. Bezpieczeństwo żywnościowe oraz rozwój handlu wymiennego i drobnego pomaga tym ludziom w zapewnieniu dzieciom dostępu do szkoły. Winnie opiekuje się niemal 900 rodzinami i stworzyła ponad 50 miejsc pracy dla młodych ludzi i kobiet. Według Winnie kobiety, a szczególnie farmerki, uratują Afrykę. 84 proc. gleby na kontynencie zostało zniszczone lub poważnie uszkodzone przez stosowanie pestycydów (FAO).

MELATI WIJSEN (Indonezja) – odkąd skończyła 12 lat, wraz ze swoją siostrą Isabel (która wówczas miała 10 lat), walczy z zanieczyszczeniem plastikiem, tworząc inicjatywę Bye Bye Plastic Bags. Wspólnie zmobilizowały tysiące dzieci i turystów oraz wymogły wprowadzenie zakazu sprzedaży i dystrybucji plastikowych toreb, opakowań i słomek na swojej wyspie. Melati wierzy w siłę młodego pokolenia i aktualnie rozwija nowy projekt o nazwie Youthopia – to platforma edukacyjna do wymiany narzędzi dla młodych ludzi, którzy chcą się zaangażować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *