Ironiczna satyra społeczna rodem z Brazylii. „Święta, święta i po świętach” w kinach
16 lipca, 2021
Moralna walka o miłość po obu stronach barykady. Powieść „Narzeczona nazisty”
19 lipca, 2021

Sport, który rozpala do czerwoności. Film Doroty Kędzierzawskiej „Żużel” w kinach

Dla Tomasza Ziętka nowością było wcielanie się w sportowca (fot. Kid Film)

Emocje, które łączą miliony Polaków, rywalizacja, która nie kończy się na torze i wielka, młodzieńcza miłość. Te wszystkie emocje można znaleźć w nowym filmie Doroty Kędzierzawskiej „Żużel”. To opowieść o żużlowym mistrzu, w którego wciela się Tomasz Ziętek. Na ekranie partnerują mu m.in. Paweł Wilczak, Mateusz Kościukiewicz, Karolina Gruszka, Żaneta Łabudzka i debiutująca Jagoda Porębska. Twórcy od początku wiedzieli, że bez prawdziwych sportowców ten film nie może powstać. Stąd udział prawdziwych żużlowców: Tadeusza Kostro, Łukasza Kaczmarka, Marcela Szymko, Rafała Trojanowskiego czy Krzysztofa Sadurskiego. Zdjęcia do filmu realizowane były na stadionach żużlowych Rzeszowa, Częstochowy i Tarnowa, a także na ulicach i we wnętrzach kamienic Przemyśla. Z kolei w dwóch halach Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA we Wrocławiu realizowano część zdjęć specjalnych, m.in. z udziałem kaskaderów. – Pragnęliśmy zbliżyć się do zawodników, żeby dać publiczności namiastkę odczuwanych przez nich emocji. Dlatego kamera jest z nimi na torze w trakcie biegów i trzyma się ich do tego stopnia, że widz staje się niejako dodatkowym zawodnikiem – podkreśla Arthur Reinhart, autor zdjęć.

Mistrz żużlowy Lowa (Tomasz Ziętek) jest obiektem westchnień kobiet i źródłem zazdrości rywali z toru (Mateusz Kościukiewicz). Pogodny, miły dla ludzi, „zwyczajny”, ma frajdę z życia i tego, co robi. Jednak szelmowski uśmiech chłopaka skrywa codzienne zmagania ze strachem, widmem kontuzji i wypadków na żużlowych stadionach. Wszystko komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy na drodze Lowy staje śliczna Roma (Jagoda Porębska). Czy zakochany w prędkości i motorach zawodnik, dla którego sport jest nie tylko szaleńczą, młodzieńczą pasją, ale też ucieczką od szarej rzeczywistości, znajdzie w swoim sercu miejsce na prawdziwą miłość?

Dla odtwórcy głównej roli – Tomasza Ziętka nowością było wcielanie się w sportowca, dlatego obecność żużlowców na planie ułatwiła mu adaptację. „Miałem okazję spotkać się z na planie z prawdziwymi sportowcami, ale wydaje mi się, że największy wpływ na kształt „Żużla” mieli Tadek Kostro i Łukasz Kaczmarek. Samo przebywanie z nimi oraz innymi zawodnikami żużlowymi było dla mnie kompasem w budowaniu postaci Lowy. Byłem w stanie zweryfikować, na ile potrafiłbym poradzić sobie w takiej rzeczywistości, jak najlepiej zagrać w danej scenie” – mówi aktor.

Twórcy o kulisach powstania filmu

– „Żużel” to pierwszy od siedemdziesięciu lat film fabularny traktujący o tym niezwykłym, pełnym adrenaliny i niebezpieczeństw sporcie, który w naszym kraju ma miliony oddanych sympatyków. Zafascynowała mnie postawa młodych ludzi, którzy związują się z żużlem. Żyją w innym świecie, tempie i rzeczywistości. Pasji i determinacji, z którą wchodzą w to niebezpieczne życie, można im tylko pozazdrościć – podkreśla Dorota Kędzierzawska, reżyserka.

„Nie ma żużla bez prędkości, ona jest zawodnikom potrzebna, by złożyć się na motocyklu i wejść w zakręt. Na tym polega dramaturgiczne piękno tego sportu, natomiast z perspektywy realizacji filmowej pojawia się pewien problem – prawdziwej prędkości nie da się oszukać sprytnym cięciem montażowym, kątem ustawienia kamery czy nawet najlepszymi efektami wizualnymi. Musieliśmy faktycznie uzyskać prędkość, żeby tę prędkość ująć w obiektywie kamery – podkreśla Arthur Reinhart, autor zdjęć i producent filmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *