Prędkość, akcja, emocje i adrenalina. „Diablo. Wyścig o wszystko” wjechał do kin
18 stycznia, 2019
Prawdziwy kocioł śmiechu. „Asteriks i Obeliks. Tajemnica magicznego wywaru”
18 stycznia, 2019

Zbrodnia, która nie przestaje fascynować. Nowy „Hamlet” w Teatrze Dramatycznym

W tytułową postać w „Hamlecie” w reż. Tadeusza Bradeckiego wciela się Krzysztof Szczepaniak (fot. Katarzyna Chmura)

To pełna intryg, spisków i walki o tron opowieść o tragiczności ludzkiej historii, w której pokój zapada tylko po to, by mogła zacząć się kolejna wojna. „Hamlet” w reżyserii Tadeusza Bradeckiego opowiedziany jest w konwencji ponadczasowej, tak jak ponadczasowa jest spirala zła, która kręci się wokół młodego księcia. W tytułowej roli występuje Krzysztof Szczepaniak. Sztuka, którą Teatr Dramatyczny w Warszawie inauguruje obchody swojego 70-lecia, wystawiana jest po raz pierwszy w nowym przekładzie, autorstwa Piotra Kamińskiego.

Historia księcia Hamleta, który konfrontuje się z nagłą i tajemniczą śmiercią ojca to jeden z najważniejszych światowych dramatów. – Każda taka okazja, jak nowy przekład sztuki Szekspira, to zdecydowany powód, żeby wystawić ten tekst i usłyszeć nowy wariant ze sceny – mówi reżyser Tadeusz Bradecki. Jak dodaje, to „bardzo pesymistyczna sztuka”. – Dla nas to próba dotarcia do ponadczasowości tego utworu, który opowiada o pewnym mechanizmie i to bardzo ponurym, ludzkiej duszy i ludzkiej historii, wiecznego kołowrotu przemocy, zemsty i zniszczenia – podkreśla Bradecki.

„Hamlet” w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy doczekał się trzech inscenizacji. W 1962 roku spektakl wyreżyserował Gustaw Holoubek, zagrał też tytułową rolę. W 1979 roku Holoubek ponownie wyreżyserował ten dramat, a Hamleta zagrał Piotr Fronczewski. Trzecią inscenizację w 1992 roku, z tytułową rolą Mariusza Bonaszewskiego, wyreżyserował Andrzej Domalik. – Ten tytuł przez poprzednie dekady teatru miał ważne znaczenie, więc dyrektor Tadeusz Słobodzianek chciał, żeby ukazał się w jubileuszowym sezonie. To też kontynuacja naszej pracy z Krzysztofem Szczepanikiem, który gra Hamleta. Zagrał Arlekina dwa lata temu w „Słudze dwóch panów” i dalej go gra brawurowo, stąd odważnie poszliśmy na całość – zauważa Tadeusz Bradecki. To jeden z najzdolniejszych aktorów młodego pokolenia.

(fot. Katarzyna Chmura)

Wystawy na jubileusz

Z okazji 70-lecia Teatru Dramatycznego otwarta została również wystawa „Hamlet w Teatrze Dramatycznym” prezentująca zapis zdjęciowy z dotychczasowych inscenizacji. Można ją oglądać w Galerii Teatru Dramatycznego w PKiN.

Z kolei w związku z obchodami jubileuszu jednej z największych i najstarszych teatralnych scen w Warszawie, Teatr Dramatyczny przygotowuje też m.in. wystawę stałą pt. „70 lat Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy 1949-2019”. Wystawa ma na celu ukazanie bogatego dorobku oraz historii jednego z najstarszych i najciekawszych teatrów dramatycznych w Polsce. Ekspozycja przygotowywana etapowo w zabytkowych wnętrzach teatru, poświęcona będzie najważniejszym twórcom i ich spektaklom, którzy na przestrzeni lat 1949-2019 budowali repertuar Teatru Dramatycznego. Podczas wystawy zaprezentowane zostanie niezwykle obszerne archiwum teatru oraz archiwalne materiały audiowizualne, przybliżające rozwój życia teatralnego w Warszawie po II wojnie światowej aż do współczesności.

(fot. Katarzyna Chmura)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *