Opowieść o nadziei w brazylijskim duchu. „Niewidoczne życie sióstr Gusmão” w kinach
8 listopada, 2019
Jeden ruch może zmienić historię. Thriller szpiegowski „Ukryta gra” w kinach
8 listopada, 2019

Opowieść o jednej z najsłynniejszych bitew w historii. „Midway” już w kinach

Bitwa o Midway do dziś uznawana jest za punkt zwrotny w wojnie na Pacyfiku (fot. mat. pras.)

To historia o braterstwie, przyjaźni, a przede wszystkim odwadze dowódców i żołnierzy, którzy zatriumfowali nad potężnym przeciwnikiem. Jedna z najważniejszych bitew w historii ludzkości, która rozegrała się w dniach 4-7 czerwca 1942 roku w pobliżu atolu Midway i odmieniła losy wojny na Pacyfiku, ukazana została z bezprecedensowym rozmachem. Roland Emmerich, twórca kasowych hitów jak „Dzień Niepodległości”, „Godzilla” czy „Pojutrze”, w filmie „Midway” losy walki pozwala śledzić oczami zwykłych marynarzy, pilotów, a także generałów i polityków, których decyzje miały zdecydować o życiu tysięcy ludzi. W rolach głównych występuje gwiazdorska obsada: Luke Evans, Woody Harrelson, Patrick Wilson, Mandy Moore, Dennis Quaid, Ed Skrein, Alexander Ludwig, Aaron Eckhart oraz Nick Jonas.

Od udanego ataku Japończyków na Pearl Harbor w 1941 roku wszystko układało się po myśli wroga. Duża część amerykańskiej floty wojenna uległa zniszczeniu, a dowództwo, szczególnie polityczne, nie potrafiło odnaleźć się w nowej sytuacji. Cesarskie Siły Zbrojne kontynuowały ekspansję na południe. Ich celem była operacja przeciwko Australii, opanowanie Aleutów oraz zdobycie Midway. Amerykańska baza pełniła rolę ostatniego szańca obrony i była ważnym punktem strategicznym, jego opanowanie zdecydowanie poszerzyłoby kontrolę Japończyków na Pacyfiku. Jednak zdobycie Midway nie było celem samym w sobie, Japończycy pragnęli przede wszystkim zniszczyć lotniskowce US Navy.

Plany admirała Isoroku Yamamoto początkowo nie spodobały się Sztabowi Generalnemu Marynarki, a także Cesarskiej Armii. Sytuacja uległa zmianie po nalocie bombowym na Tokio. Yamamoto dostał zielone światło dla swoich planów. Atak nastąpił 4 czerwca o godz. 4:30 nad ranem. Spryt i niezwykła strategia amerykańskich dowódców doprowadziły do pierwszej porażki floty japońskiej od 350 lat. Klęska Japończyków złamała ich strategię wojny na Pacyfiku. Do końca wojny nie odzyskali strategicznej inicjatywy. Był to dla nich tak wielki cios, że postanowili całkowicie utajnić to wydarzenie przed społeczeństwem.

(fot. mat. pras.)

Bohaterowie jednej z najważniejszych bitew w historii II wojny światowej 

Richard Halsey „Dick” Best (Ed Skrein) – był jedną z kluczowych postaci bitwy o Midway, a tym samym filmu Rolanda Emmericha. Młody twardziel z New Jersey mimo, że był gościem dość charakternym i brak mu było wyrozumiałości wobec ludzi, którzy nie akceptowali ryzyka z taką łatwością co on, był naturalnym przywódcą oraz wyśmienitym pilotem. William „Bull” Halsey (Denis Quaid), admirał, który dowodził stacjonującym w Pearl Harbor U.S.S. Enterprise, a po druzgocącym ataku z nocy z 6 na 7 grudnia 1941 roku z przerażeniem obserwował, jak jego ukochana amerykańska flota zaczyna przegrywać wojnę na Pacyfiku ze znacznie liczniejszymi Japończykami. W filmie jest pewnym siebie, charyzmatycznym przywódcą, który nie boi się ryzykować, aby osiągnąć zamierzone cele, ale zawsze ponad wszystko stawia dobro służących pod nim ludzi.

Chester W. Nimitz (Woody Harrelson), po tragedii Pearl Harbor został mianowany dowódcą amerykańskiej floty na Pacyfiku, co jeden z oficerów określił „najbardziej wymagającą posadą na świecie”. Wiedząc, że Stany Zjednoczone przystąpiły do wojny na dwóch frontach, europejskim oraz pacyficznym, Nimitz zdawał sobie sprawę z odpowiedzialności, którą na siebie przyjmuje. Dlatego poprosił E. Laytona (Patrick Wilson) o pomoc w zdobywaniu informacji, by „przywalić Japończykom tak mocno, że to naprawdę poczują”. Ten komandor podporucznik marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych, miał także wspomagać dowódców w układaniu strategii wojskowej. Pracował blisko z admirałem Nimitzem i jego grupą genialnych łamaczy szyfrów. To on odpowiadał za odkrycie planu japońskiej ofensywy na Midway.

Wade McClusky (Luke Evans) to odważny, znający smak ryzyka oficerem w stopniu komandora podporucznika, który na pokładzie U.S.S. Enterprise dowodzi pilotami bombowców nurkujących. Jego zadaniem było przekazywanie lotnikom przed kolejnymi misjami danych o siłach japońskich. Z kolei Jimmy Doolittle (Aaron Eckhart) to pomysłowy, uwielbiany przez ludzi, który był dowódcą eskadry bombowców. Admirał Halsey uznawał go za „prawdopodobnie najlepszego cholernego pilota świata”. W filmie Doolittle planuje straceńczą misję ataku lotniczego na Japonię, która ma zadać wrogowi cios tam, gdzie ten najmniej się tego spodziewa. Bruno Gaido (Nick Jonas) zajmował się na Pacyfiku łącznością radiową i był na tym obszarze naprawdę niezły, jednakże zapisał się złotymi zgłoskami w bitwie o Midway dzięki niezwykłemu aktowi odwagi, gdy zniszczył japoński samolot lecący prosto na jego statek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *