„Twarz pokerzysty”. Sensacyjna powieść, w którą wpisany został dramat sumienia
26 kwietnia, 2021
Opowieść o wojnie, okrucieństwie i pożądaniu. Premiera „Przewozu” Andrzeja Stasiuka
28 kwietnia, 2021

„Szpica”. Wojna widziana oczami mężczyzn zmuszonych do walki, o którą nie prosili

Amerykański czołgista i niezwykły pojedynek pancerny w sercu III Rzeszy (fot. mat. pras.)

To autentyczna historia dwóch żołnierzy, pojedynku pancernego Amerykanina i Niemca w Kolonii, który stoczyli, a także ich późniejszej niezwykłej więzi, która połączyła żołnierzy dwóch wrogich armii. Clarence Smoyer, czołgista amerykańskiej 3. Dywizji Pancernej „Spearhead”, to spokojny chłopak z Pensylwanii. Od przybycia do Europy w 1944 roku załoga jego shermana toczy ciężkie walki na Wale Zachodnim i w Ardenach, obserwując, jak Amerykanie giną w nierównym starciu z niemieckimi czołgami. Clarence, świetny celowniczy, trafia do pershinga, jednego z 20 nowych wozów dostarczonych na Stary Kontynent. To potężna broń, ale i wielka odpowiedzialność. W czasie wyzwalania Kolonii pojedynek Smoyera z niemieckimi czołgistami zostaje uwieczniony na taśmie filmowej i tam też po raz pierwszy spotyka on Gustava Schaefera, młodego celowniczego wysłanej z samobójczą misją pantery. Ich drugie spotkanie, niemal 70 lat po tych wydarzeniach, to pojednanie dawnych wrogów i wzruszający finał dramatycznej wojennej historii, która w niezwykły sposób sprzęgła ich losy. „Szpica. Od Wału Zachodniego do Zagłębia Ruhry” to nowa książka autora „Rycerzy wojennego nieba” Adam Makosa, a jednocześnie bestseller Amazona, „The New York Times”, „The Wall Street Journal”, „Los Angeles Times” i „USA Today”.

„Najwspanialsze pokolenie” szybko odchodzi, więc autor ściga się z czasem, by ocalić jak najwięcej wspomnień weteranów, uczcić ich pamięć i dokonania oraz podzielić się nimi z czytelnikami. „Kompania braci w amerykańskim czołgu… Makos zabiera czytelników do wieży pershinga i pokazuje starcia dorównujące najlepszym momentom Furii. Wspaniała opowieść bitewna i hołd złożony zwykłym wojownikom” – podkreśla Jonathan W. Jordan z „The Wall Street Journal”.

– Pasjonujący opis losów młodych żołnierzy, służących w pododdziałach amerykańskich i niemieckich jednostek pancernych, podczas II wojny światowej. Historie czołgistów, którzy przetrwali pożogę wojenną na europejskich polach bitew. Realistyczny zapis zmagań obu walczących stron, prowadzonych w odmiennych warunkach i widzianych z różnych perspektyw. Autor ukazuje żołnierskie doświadczenia wyniesione z walki, nadzieje oraz marzenia. Opisuje emocje towarzyszące załogom czołgów podczas pojedynków ogniowych, gdy sekundy decydowały o życiu i śmierci. Książka ukazuje tragizm oraz bezsens wojny. To wojna widziana oczami mężczyzn zmuszonych do walki, o którą nie prosili. Walczyli z przeciwnikiem, który chciał przetrwać i również wrócić do domu.  Historia czołgistów nie kończy się wraz z zakończeniem II wojny światowej. Koleje losu znajdują swój finał u schyłku życia weteranów – podkreśla ppłk Tomasz Ogrodniczuk, szef Oddziału Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

O autorze 

Adam Makos to dziennikarz, historyk i redaktor. Jego dziadkowie brali udział w II wojnie światowej – jeden służył w Marines, drugi latał B-17. Wydawana z kolegami gazetka przerodziła się w magazyn historyczny „Valor”, którego wydawcą został autor w wieku 18 lat. Od tego czasu przeprowadził mnóstwo wywiadów z weteranami, a w 2008 roku towarzyszył 101. Dywizji Powietrznodesantowej w Iraku i siłom specjalnym tropiącym terrorystów z Al-Kaidy.

Jedna z opowieści zafascynowała go bez reszty – owocem tej fascynacji jest znana polskim czytelnikom książka „Rycerze wojennego nieba” w 2014 roku. Ten rewelacyjny debiut 23 tygodnie utrzymywał się na liście bestsellerów „New York Timesa. Kolejne jego książki to „Voices of the Pacific”, wspomnienia 15 weteranów (zebrane z Markusem Brothertonem) oraz „Devotion”, poruszająca historia z czasów wojny koreańskiej. Charakterystyczną cechą stylu pisarskiego Makosa jest łączenie intensywności ludzkich przeżyć z dynamicznymi opisami akcji bojowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *