„Najwspanialsze pokolenie” szybko odchodzi, więc autor ściga się z czasem, by ocalić jak najwięcej wspomnień weteranów, uczcić ich pamięć i dokonania oraz podzielić się nimi z czytelnikami. „Kompania braci w amerykańskim czołgu… Makos zabiera czytelników do wieży pershinga i pokazuje starcia dorównujące najlepszym momentom Furii. Wspaniała opowieść bitewna i hołd złożony zwykłym wojownikom” – podkreśla Jonathan W. Jordan z „The Wall Street Journal”.
– Pasjonujący opis losów młodych żołnierzy, służących w pododdziałach amerykańskich i niemieckich jednostek pancernych, podczas II wojny światowej. Historie czołgistów, którzy przetrwali pożogę wojenną na europejskich polach bitew. Realistyczny zapis zmagań obu walczących stron, prowadzonych w odmiennych warunkach i widzianych z różnych perspektyw. Autor ukazuje żołnierskie doświadczenia wyniesione z walki, nadzieje oraz marzenia. Opisuje emocje towarzyszące załogom czołgów podczas pojedynków ogniowych, gdy sekundy decydowały o życiu i śmierci. Książka ukazuje tragizm oraz bezsens wojny. To wojna widziana oczami mężczyzn zmuszonych do walki, o którą nie prosili. Walczyli z przeciwnikiem, który chciał przetrwać i również wrócić do domu. Historia czołgistów nie kończy się wraz z zakończeniem II wojny światowej. Koleje losu znajdują swój finał u schyłku życia weteranów – podkreśla ppłk Tomasz Ogrodniczuk, szef Oddziału Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.
O autorze
Adam Makos to dziennikarz, historyk i redaktor. Jego dziadkowie brali udział w II wojnie światowej – jeden służył w Marines, drugi latał B-17. Wydawana z kolegami gazetka przerodziła się w magazyn historyczny „Valor”, którego wydawcą został autor w wieku 18 lat. Od tego czasu przeprowadził mnóstwo wywiadów z weteranami, a w 2008 roku towarzyszył 101. Dywizji Powietrznodesantowej w Iraku i siłom specjalnym tropiącym terrorystów z Al-Kaidy.
Jedna z opowieści zafascynowała go bez reszty – owocem tej fascynacji jest znana polskim czytelnikom książka „Rycerze wojennego nieba” w 2014 roku. Ten rewelacyjny debiut 23 tygodnie utrzymywał się na liście bestsellerów „New York Timesa. Kolejne jego książki to „Voices of the Pacific”, wspomnienia 15 weteranów (zebrane z Markusem Brothertonem) oraz „Devotion”, poruszająca historia z czasów wojny koreańskiej. Charakterystyczną cechą stylu pisarskiego Makosa jest łączenie intensywności ludzkich przeżyć z dynamicznymi opisami akcji bojowych.