Akcja filmu toczy się w latach 60. XX wieku, w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Joshua Mansky to genialny matematyk, który u szczytu kryzysu kubańskiego zostaje porwany przez amerykańskie tajne służby. Nadużywający alkoholu zapomniany geniusz ma wystąpić w szachowym pojedynku przeciwko sowieckiemu mistrzowi Gawryłowowi na międzynarodowym turnieju. Rywalizacja jest jednak tylko przykrywką dla szpiegowskiej rozgrywki. Kiedy sojusznicy okazują się wrogami i nie wiadomo, komu naprawdę ufać, Mansky musi wykonać decydujący ruch mający powstrzymać konflikt nuklearny.
W postać zamkniętego w sobie i nieprzewidywalnego bohatera wciela się Bill Pullman, amerykański aktor znany z hitów takich jak „Dzień niepodległości” czy „Zagubiona autostrada”. Czy geniusz ze skłonnością do alkoholu poradzi sobie w najbardziej kryzysowych momentach? Czy stanie się cichym bohaterem kryzysu kubańskiego? – Mansky ma pewną określoną cechę, nie czuje się dobrze w niczyim towarzystwie. Długo był sam i w pewnym sensie odizolował się od społeczeństwa. Ból istnienia uśmierza sokiem ziemniaczanym i wszelkimi innymi specyfikami, jakie wpadną mu w ręce. Nie dba też o to, co ludzie o nim myślą. I nie ma zamiaru robić tego, czego inni od niego oczekują – mówi o swojej postaci Bill Pullman.
Miejsca nieznane nawet warszawiakom
– Bardzo cieszę się, że miałem okazję przyjechać i poznać Warszawę. Kiedy kręci się film w danym mieście, poznaje się je od zupełnie innej strony. Odwiedza się najbardziej wyjątkowe plenery, kręci się w miejscach, których nie widzieli nawet mieszkający tutaj całe życie warszawiacy. Byliśmy w niedostępnych na co dzień pomieszczeniach Pałacu Kultury i Nauki, widzieliśmy go w innym oświetleniu. Miałem naprawdę wiele szczęścia – podkreśla Bill Pullman.
– Ten film jest wypadkową kilku elementów, które fascynowały nas z Marcelem Sawickim, współautorem scenariusza. Postać głównego bohatera, która przechodzi radykalną przemianę pod silną presją okoliczności, w niesamowitym miejscu i fascynujących czasach, w Pałacu Kultury i Nauki na początku lat 60. – mówi Łukasz Kośmicki.
Międzynarodowi twórcy i obsada
Polska produkcja powstała z udziałem nagradzanych twórców. Obok Pullmana w filmie występuje Robert Więckiewicz w roli dyrektora Pałacu Kultury i Nauki. Ponadto w obsadzie znajdują się Lotte Verbeek, James Bloor, Aleksiej Sieriebriakow i Corey Johnson. Atmosferę lat 60. XX wieku, zimnej wojny i kryzysu kubańskiego buduje scenografia przygotowana przez Allana Starskiego. Klimat szpiegowskiej gry oddają zdjęcia Pawła Edelmana.
Jedną z głównych ról w filmie odgrywa Pałac Kultury i Nauki. W scenografii Starskiego oraz w obiektywie Edelmana budynek ten staje się jednocześnie symbolem epoki oraz niemym świadkiem wydarzeń filmowych. Za kostiumy odpowiedzialna była Ewa Gronowska, za charakteryzację: Ewa Drobiec i Agnieszka Hodowana, a producentami byli Krzysztof Terej i Daniel Baur. Oficjalną piosenkę z filmu – „The Secret Game” wykonuje Anna Karwan. Na polskich rynku ukazała się też książka „Ukryta gra”, autorstwa tria: Piotr Głuchowski, Łukasz Kośmicki i Marcel Sawicki. To trzymająca w napięciu powieść szpiegowska, która jest dopełnieniem fabuły filmu. Książka pozwala zagłębić się w polityczne i militarne oblicze nadciągającego kryzysu przenosząc czytelnika m.in. na pokład sowieckiej łodzi podwodnej czy też do Pentagonu.
1 Komentarz
Kino naprawdę zrobione jest na światowym poziomie. W końcu i u nas są jakieś dobre filmy produkowane, aż się człowiek lepiej przez to czuje 🙂