Rzeźby i grafiki w pałacowych klimatach. Korczew otwiera się na artystów
28 kwietnia, 2019
„Obrońcy mórz” czy wrogowie ludzkości. Reportaż Polaka, którego boją się piraci
30 kwietnia, 2019

,,Pilot Ci tego nie powie”. Koniec z mitami na temat latania samolotami

,,Pilot Ci tego nie powie. Wszystko co warto wiedzieć o lataniu samolotem” to lektura nie tylko dla fanów samolotów i latania (fot. pixabay.com)

Czy nieostrożny pasażer może spowodować katastrofę lotniczą? Dlaczego piloci nie mogą podzielić się kanapką? Czy po wylądowaniu klaszczą tylko Polacy? Czy turbulencje mogą być śmiertelne? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące latania, samolotów, pasażerów oraz pilotów zostały zebrane w jednym miejscu. Udzielił ich Patrick Smith, doświadczony pilot amerykańskich linii lotniczych. Książka ,,Pilot Ci tego nie powie. Wszystko co warto wiedzieć o lataniu samolotem” to lektura nie tylko dla fanów samolotów i latania, ale także tych, którzy boją się wsiąść na pokład. Autor w prosty, ale i fascynujący sposób odsłania tajniki nowoczesnego lotnictwa.

,,Szanowni Państwo witamy na pokładzie samolotu naszych linii lotniczych. Prosimy o zapięcie pasów, zamknięcie stolików oraz wyprostowanie oparć foteli do pozycji pionowej. Przypominamy o całkowitym zakazie palenia oraz używania telefonów komórkowych. Dziękujemy za wybór naszych linii i życzymy przyjemnej podróży”. Ile razy lecąc samolotem słyszeliście tego typu komunikaty? Czy kiedykolwiek zastanawialiście się dlaczego właściwie nie można mieć opuszczonego fotela? I jak to jest naprawdę z tymi telefonami komórkowymi? Czy faktycznie mogą spowodować, że samolot spadnie?

Patrick Smith, pilot i autor popularnej strony internetowej askthepilot.com, obala krążące mity i odpowiada na nurtujące pasażerów pytania. Ile ważą samoloty? Gdzie lepiej siedzieć, z przodu czy z tyłu samolotu? Dlaczego samoloty startują i lądują pod wiatr? Czemu bilety mają tak różne ceny, a pasażerom przydziela się konkretne miejsca? Co dzieje się z zawartością samolotowych toalet? Jak często piorun trafia w samoloty i co się wtedy dzieje?

– Żałuję, że nie mogę złożyć Patricka Smitha i zapakować do swojej walizki – mówi Stephen J. Dubner, współautor Freakonomics. – Patrick Smith, wspaniały gawędziarz, zabiera nas w przezabawną podróż po budzącej ciekawość branży. To wyprawa do świata lotnictwa, pełna humoru i przenikliwych obserwacji – Christine Negroni, dziennikarka specjalizująca się w sprawach lotnictwa i autorka The Crash Detectives.

O autorze

Patrick Smith jest pilotem linii lotniczych i gospodarzem strony internetowej www.askthepilot.com. Przez dziesięć lat był autorem popularnej serii artykułów o podróżach powietrznych pt. „Ask the Pilot” na portalu Salon.com.

Wystąpił w ponad dwustu programach radiowych i telewizyjnych. Jego wypowiedzi są regularnie cytowane w materiałach publikowanych na całym świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *