Przeżył wojnę, podając się za arystokratę. „Aryjskie papiery” poruszyły Baracka Obamę
7 listopada, 2019
Opowieść o jednej z najsłynniejszych bitew w historii. „Midway” już w kinach
8 listopada, 2019

Opowieść o nadziei w brazylijskim duchu. „Niewidoczne życie sióstr Gusmão” w kinach

Obraz powstał na podstawie bestsellerowej powieści „Niewidzialne życie” Marthy Batalhy (fot. mat. pras.)

Obraz powstał na podstawie bestsellerowej powieści „Niewidzialne życie” Marthy Batalhy, przełożonej również na język polski. Zarówno powieść, jak i film przenoszą widzów do Rio de Janeiro lat 50. ubiegłego wieku, którzy śledząc losy dwóch niepokornych sióstr, poznają galerię barwnych postaci: przedstawicieli podupadłej arystokracji, brazylijskiej klasy średniej i najuboższych mieszkańców Rio. To opowieść, którą rzeczywiście przepełnia „niewidoczne życie”, ale nie tylko tytułowych sióstr, czyli Eurídice i Guidy, ale całej rzeszy kobiet: gospodyń domowych, matek, córek, babć, które przez wieki uczyły się milczeć i tłumić swoje aspiracje i marzenia.

Osiemnastoletnią Eurídice i dwa lata starszą Guidę łączą nie tylko siostrzane więzy, ale i poczucie, że nie mogą bez siebie żyć. Obie są młode, ambitne i wierzą, że świat stoi przed nimi otworem. Mimo, że na co dzień przyszło im wychowywać się w konserwatywnym środowisku i nieznoszącej sprzeciwu rodzinie, każda z bohaterek ma jasny plan na życie.

Eurídice chce zostać znaną pianistką, podczas gdy Guida marzy o poznaniu prawdziwej, wielkiej miłości. Niestety dramatyczne wydarzenia sprawiają, że kobiety zostają rozdzielone i zmuszone do tego, by żyć osobno, niewiele o sobie nawzajem wiedząc. Nigdy jednak nie stracą nadziei na to, że w końcu się odnajdą.

(fot. mat. pras.)

Sukces w Cannes, kandydat do Oscara

Nowa produkcja wielokrotnie nagradzanego reżysera Karima Aïnouza, to zwycięzca prestiżowej sekcji Un Certain Regard na tegorocznym festiwalu w Cannes oraz brazylijski kandydat do Oscara. Z kolei na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Monachium otrzymał nagrodę CineCoPro dla najlepszego filmu. Był również prezentowany w tym roku na imprezach w Toronto, Łodzi, Jerozolimie i Limie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *