Wzrusza, inspiruje, daje do myślenia. Premiera „Trzy po trzy” Teatru Klasyki Polskiej
16 grudnia, 2023
Filmowy hit po raz pierwszy na teatralnych deskach w Polsce. „Na rauszu” w Polonii
30 grudnia, 2023

Opowieść o charyzmatycznej gwieździe muzycznych klubów. Dokument „Vika!” w kinach

85-letnia Wirginia Szmyt znana bardziej jako DJ Vika (fot. mat. pras.)

DJ Vika jest gwiazdą klubów muzycznych w całej Polsce. Gra zawsze do białego rana i na obcasach. Charyzmatyczna didżejka otacza się młodymi ludźmi, powtarzając sobie, że wiek, a ma 85 lat – to tylko liczba, a starości nie zamierza spędzić „siedząc jak pelargonia w oknie”. Jest prawdziwym kolorowym ptakiem. Nic dziwnego, że reżyserka Agnieszka Zwiefka postanowiła zrobić o niej film dokumentalny. – Film o tak niezwykłej kobiecie musi mieć równie niezwykłą formę – odzwierciedlającą jej charakter, energię i kreatywność. Prawdziwy dokument wyobraźni, opowiedziany językiem, który Wika kocha najbardziej, czyli muzyką – opowiada. Jednak kiedy jej zdrowie zaczyna szwankować, Vika dostrzega swoje przemijanie. Czy odnajdzie sens w dzieleniu się radością życia z innymi seniorami, motywowaniu ich do działania i pokonywania samotności? Obraz „Vika!” to niesamowita podróż, od radości po wzruszenie. Inspirujący portret kobiety, która zamierza celebrować życie do samego końca!

– Starość przeważnie kojarzy się z szarością. A Wika jest kolorem – różem, złotem, błękitem, całą paletą barw. Tylko nie szarością. Od początku było dla mnie oczywiste, że film o niej nie może być tradycyjnym dokumentem, tylko kolorowym, roztańczonym musicalem dokumentalnym współtworzonym z tancerzami, ale przede wszystkim z naszą bohaterką i innymi seniorami – podkreśla Agnieszka Zwiefka.

Jak dodaje reżyserka, „współczesna Europa starzeje się coraz bardziej”. – Mimo to oczekiwania wobec osób „w pewnym wieku” nie zmieniają się. Zupełnie jakby rok, w którym się urodziliśmy, miał określać to, jak mamy się zachowywać i co wolno nam robić. Wika, wraz z innymi kolorowymi seniorami takimi jak ona, nie czuje się inaczej niż 20, 30, a nawet 40 lat temu i nie chce się po prostu „zestarzeć”. Jej ciało się zmienia, pojawiają się problemy ze zdrowiem, ale w głębi duszy Wika wciąż jest dawną dziewczyną – emanującą energią, za którą jest tak uwielbiana przez nastolatki. Dla osób nawet znacznie młodszych od niej Wika jest prawdziwą inspiracją i nadzieją, że możemy się starzeć na własnych zasadach. Dla mnie również – przyznaje Zwiefka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *