Opowieść o charyzmatycznej gwieździe muzycznych klubów. Dokument „Vika!” w kinach
26 grudnia, 2023
Szczęśliwego Nowego Roku – samych dobrych wiadomości w 2024 życzy Kultura wokół Nas
31 grudnia, 2023

Filmowy hit po raz pierwszy na teatralnych deskach w Polsce. „Na rauszu” w Polonii

W spektaklu występuje czwórka aktorów, grających nauczycieli (fot. Robert Jaworski)

Ten słynny duńsko-holendersko-szwedzki komediodramat po raz pierwszy w Polsce wystawiany jest w wersji scenicznej. Filmowy pierwowzór z 2020 roku w reżyserii Thomasa Vinterberga cieszył się ogromnym powodzeniem w kinach. Zdobył też Oscara dla Najlepszego Filmu Międzynarodowego i aż cztery Europejskie Nagrody Filmowe (Najlepszy Film, Reżyser, Aktor i Scenariusz) oraz ponad 20 innych wyróżnień na całym świecie. Autorami sztuki są Thomas Vinterberg i Tobias Lindholm, ale za adaptację sceniczną odpowiada Claus Flygare. Spektakl „Na rauszu” w Teatrze Polonia reżyseruje Marcin Hycnar, który obok Adama Krawczuka, Marcina Perchucia i Macieja Wierzbickiego – wciela się w jedną z ról. To pierwsza inscenizacja sceniczna tego tytułu w Polsce.

To historia czterech zmęczonych życiem nauczycieli, którzy postanawiają sprawdzić empirycznie teorię norweskiego filozofa i psychiatry Finna Skårderuda – głoszącego, że we krwi człowieka płynie o pół promila alkoholu za mało. Przyjaciele w ramach „eksperymentu” postanawiają systematycznie uzupełniać ów swoisty niedobór, by przekonać się na własnej skórze, jak codzienny lekki rausz będzie wpływał na ich pracę i życie prywatne. 

Za scenografię odpowiada Wojciech Stefaniak, za kostiumy – Małgorzata Domańska, za światło – Katarzyna Łuszczyk, a za choreografię – Anna Hop. Producentką wykonawczą jest Magdalena Kłosińska. Realizacją światła zajął się Rafał Piotrowski, a realizacją dźwięku – Michał Tatara. Projekcje wideo przygotował Paweł Nowicki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *