Reżyser zmarł niespodziewanie w Hartford, w stanie Connecticut, po krótkiej chorobie, w otoczeniu przyjaciół i rodziny. „Odszedł spokojnie” – powiedziała Martina Forman. Reżyser urodził się jako Jan Tomáš Forman 8 lutego 1932 roku w Čáslaviu. Był absolwentem Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze. Swoją karierę rozpoczął w Czechosłowacji, kręcąc filmy krótkometrażowe i komedie, od początku związany z operatorem Miroslavem Ondříčkiem. Był jednym z twórców i czołowym przedstawicielem tzw. czechosłowackiej nowej fali obok m.in. Jiri Menzela, Jana Nemeca czy Very Chytilovej. Światowy rozgłos przyniósł mu film „Miłość blondynki” z 1965 roku, który otrzymał nagrody na festiwalach w Locarno i Wenecji.
Największe sukcesy za oceanem
Po inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację i stłumieniu „praskiej wiosny”, zdecydował się wyjechać do USA, gdzie nakręcił swoje najsłynniejsze filmy. W 1975 roku Forman zekranizował głośną powieść Kena Kesyea – „Lot nad kukułczym gniazdem” z Jackiem Nicholsonem w roli głównej. Obraz otrzymał pięć Oscarów, w tym dla najlepszego filmu, reżysera i za scenariusz.
W roku 1979 zdecydował się nakręcić broadwayowski musical o „dzieciach-kwiatach”, uciekających przed wojną w Wietnamie i kłamstwami polityków. „Hair” do dziś uważany jest za filmową klasykę. Jednym z najsłynniejszych dzieł Formana jest „Amadeusz”, czyli adaptacja sztuki Petera Schaffera na podstawie biografii Wolfganga Amadeusza Mozarta. Za ten film reżyser został nagrodzony kolejną statuetką Oscara.
Ostatni film
Później nakręcił jeszcze „Skandalistę Larry’ego Flynta”, a także „Człowieka z księżyca”. Ostatni jego film to „Duchy Goi” z 2006 roku.