Kosmiczny utwór „Halo Ziemia”. Filip Lato w solowym numerze
14 kwietnia, 2018
Nie żyje Miloš Forman. Wybitny czeski reżyser filmowy miał 86 lat
14 kwietnia, 2018

Co jeść, ile spać, jak żyć? „Japoński przepis na stuletnie życie”

W Japonii żyje najwięcej stulatków na świecie (fot. Pixabay/cegoh)

W Japonii żyje najwięcej stulatków na świecie. Zaskakująca jest nie tylko liczba seniorów, ale przede wszystkim ich kondycja fizyczna i psychiczna.  Co jedzą, jak długo śpią, w co wierzą i wreszcie, co sprawia, że cieszą się życiem wyjątkowo długo? Sposoby na zachowanie sprawności i dobrego zdrowia zdradza Junko Takahashi w książce „Japoński przepis na stuletnie życie”.

Mieko Nagaoka ma 102 lata i ustanowiła niedawno rekord w pływaniu stylem dowolnym na 1500 metrów w kategorii stulatków. Hidekichi Miyazaki w wieku 105 lat wziął udział w biegu na 100 metrów i marzy, żeby pobiec z Usainem Boltem. Z kolei doktor Shigeaki Hinohara, który żył 105 lat, zwany był najbardziej zajętym japońskim stulatkiem, ponieważ kalendarz wizyt miał wypełniony na dwa lata do przodu. W książce jest też sylwetka stuletniej fotografki Tsuneko Sasamoto, której motto brzmi: „Na naukę nigdy nie jest za późno”.

Wreszcie dostajemy odpowiedź, w czym tkwi sekret ich długiego życia. Co takiego Japończycy jedzą, jak żyją, pracują, rozwijają swoje życie zawodowe czy jak wypoczywają. Z kim się spotykają, a kogo kochają lub też nienawidzą. Krótko mówiąc: jak wyglądało i wygląda życie sędziwych mieszkańców tego odległego kraju, od których z pewnością możemy wiele się nauczyć, aby poprawić jakość swojego życia.

O autorce

Junko Takahashi to dziennikarka i koordynatorka zagranicznych mediów w Japonii. Była reporterką i wydawczynią w oddziale spółki medialnej Televisa, współpracowała z oddziałem agencji EFE w Tokio. Pracowała  w środkach masowego przekazu ponad trzydziestu krajów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *