Ta książka to opowieść o sławnych Czechach i nie mniej ważnych dla czeskiej historii postaciach drugiego planu. Jest więc i o wybitnym pisarzu Karelu Čapku, urodzonym w Karlowych Warach, a także o Karlu Hermannie Franku, hitlerowskim zarządcy Protektoratu Czech i Moraw. Nie mogło też zabraknąć amerykańskiej żony pierwszego prezydenta Czechosłowacji, astronoma nawołującego do zjednoczenia kraju, księdza-prezydenta oskarżonego o współudział w ludobójstwie czy czeskiego pilota z Dywizjonu 303 i wielu, wielu innych.
– Drugie wydanie „Pepików” zostało wzbogacone o sześć nowych rozdziałów. Po co? Aby ten „czechosłowacki elementarz” dla Polaków jeszcze bardziej skomplikować i nadwątlić przekonanie, że na południe od Polski żyje się spokojnie, a historia nie pisała tam nigdy tragicznych scenariuszy – wyjaśnia Mariusz Surosz.
O autorze
Mariusz Surosz, to urodzony w Świnoujściu eseista i dziennikarz, autor dwóch książek poświęconych dziejom Czechosłowacji: „Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów” i „Ach, te Czeszki”. Obie zostały wydane także w Czechach, zbierając bardzo pozytywne recenzje. „Pepiki” były tam nominowane do nagrody Bestseller 2011.
Surosz jest absolwentem Wydziału Historii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie i Wydziału Filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował w wydawnictwach książkowych, był również rzecznikiem prasowym MKS Cracovia SSA. Publikował na łamach polskiej i czeskiej prasy, m.in.: „Gazety Wyborczej”, „Tygodnika Powszechnego”, „Newsweeka” i „Lidovych Novin”. Od roku 2011 mieszka w Pradze.