Przesyconą miłością i tęsknotami. Stanisława Celińska powraca z płytą „Jesienna…”
26 maja, 2020
„Wiara, nadzieja, miłość”. Nieznane oblicze Prymasa Wyszyńskiego przed beatyfikacją
28 maja, 2020

Myśleli, że znaleźli idealną nianię. Film „Kołysanka” premierowo na VOD

„Kołysanka” to ekranizacja bestsellerowej powieści Leïli Slimani (fot. Claude Lother)

„Kołysanka” to ekranizacja głośnej powieści autorstwa Leïli Slimani. Została ona przetłumaczona na 43 języki, w tym niemiecki, hiszpański, grecki, włoski, japoński, hebrajski, portugalski, rumuński, czeski, chiński i polski. We Francji wydano ponad milion egzemplarzy „Kołysanki”. W Polsce książka została opublikowana przez wydawnictwo Sonia Draga. Film premierowo można oglądać na platformach VOD (vod.pl / cineman.pl / player.pl / ipla.tv / pl.chilli.com).

Myriam i Paul są kochającym się małżeństwem z dwójką dzieci. Gdy Myriam postanawia, mimo oporów męża, wrócić do zawodu adwokata, para zaczyna szukać niani. Po surowym castingu zatrudniają Louise. Dzieci szybko przywiązują się do nowej opiekunki, która stopniowo staje się centralną postacią w rodzinie. Niania była dla nich wybawieniem… do czasu.

– Gdy „Kołysanka” została wydana, uświadomiłam sobie, że ludzi porusza
w niej duża przejrzystość i sceniczność. Wydawało mi się logiczne, że ktoś zechce na jej podstawie zrobić sztukę i film. To nie był mój wyjściowy cel. Ale kiedy piszę, niejako tworzę film – widzę, jak moi bohaterowie się przemieszczają, wizualizuję sobie otoczenie, w jakim się poruszają, opisuję ich działania. Jestem filmowcem bez kamery! Podobnie jak, moim zdaniem, niektórzy filmowcy, na przykład Pedro Almodovar, są pisarzami z kamerą – mówi autorka.

O autorce powieści

Leïla Slimani urodziła się w 1981 roku w Rabacie, w Maroko. Jest dziennikarką zaangażowaną w obronę praw kobiet. Jest osobistą reprezentantką prezydenta Emmanuela Macrona do promocji języka i kultury francuskiej. „Vanity Fair France” umieściło ją na 2. miejscu listy 50. najbardziej wpływowych Francuzów na świecie.

Jest pierwszą Marokanką, która otrzymała prestiżową francuską nagrodę literacką – Nagrodę Goncourta. Za swoją pierwszą powieść „Adele” otrzymała wyróżnienie La Mamounia. „Kołysanka”, została uznana m.in. za jedną z dziesięciu najlepszych powieści roku przez The New York Times Book Review. Obecnie mieszka w Paryżu z mężem i dwójką dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *