Myśleli, że znaleźli idealną nianię. Film „Kołysanka” premierowo na VOD
28 maja, 2020
Kilkadziesiąt filmów bez wychodzenia z domu. 26. festiwal Wiosna Filmów online
29 maja, 2020

„Wiara, nadzieja, miłość”. Nieznane oblicze Prymasa Wyszyńskiego przed beatyfikacją

Nowa książka Ewy K. Czaczkowskiej wydana została w związku z planowaną beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego (fot. mat. pras.)

Kardynał Stefan Wyszyński to postać wielowymiarowa. Był wybitnym przywódcą duchowym, mężem stanu i autorytetem moralnym. Ewa K. Czaczkowska pokazuje nieznane oblicze Prymasa, tworząc portret człowieka prawdziwego – pełnego pasji, męstwa i miłości, konsekwentnie realizującego swoją życiową misję. Opowiada o przyjaźni i przebaczeniu, relacjach Prymasa z Karolem Wojtyłą, o najważniejszych kobietach w jego życiu. Opisuje też cuda, które dokonały się za jego wstawiennictwem. Książka „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość”zawiera również rozmowę z o. Zdzisławem Kijasem, relatorem w procesie beatyfikacyjnym kardynała Wyszyńskiego, które zakończenie było planowane na 2020 rok, ale zostało w związku z korona wirusem przełożone.

– O prymasie Wyszyńskim można pisać i mówić na wiele sposobów. O tym, że był wybitnym przywódcą duchowym, mężem stanu i autorytetem moralnym. Można podkreślać jego zasługi dla Kościoła i Polski. Analizować, jak w niezwykle trudnych czasach pomógł Polakom zachować wiarę, pokonać komunę i odzyskać wolność. Dzieło życia prymasa jest przeogromne, o czym przekonałam się, pisząc jego biografię – mówi autorka książki.

Jak dodaje, „obfituje ono w wydarzenia znaczące dla Polski, na których część sam miał wpływ, oraz w tysiące stronic spisanych homilii i przemówień będących dla nas źródłem wiedzy o jego nauczaniu”. – Jednak na życie i dzieło Prymasa można też spróbować spojrzeć od innej strony – z punktu widzenia „człowieka wewnętrznego”, któremu przyszło wypełniać ważne zewnętrzne funkcje i zadania. W sposobie ich pełnienia wyrażało się prawdziwe „ja” Stefana Wyszyńskiego. Jego człowieczeństwo ukształtowane przez wiarę – podkreśla Ewa Czaczkowska.

Prymas Stefan Wyszyński na spotkaniu z wiernymi, 1966 (fot. AGAD)

O autorce

Ewa K. Czaczkowska – dr historii, dziennikarka i pisarka. Przez ponad 20 lat pracowała w dzienniku „Rzeczpospolita”. Obecnie adiunkt w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na UKSW w Warszawie. Jest członkiem zespołu redakcyjnego dzienników prymasa Stefana Wyszyńskiego Pro memoria; uczestniczyła w opracowaniu positio w jego procesie beatyfikacyjnym. Prowadzi Fundację Areopag XXI, która jest organizatorem Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Kino z duszą”.

Jest autorką książek: „Kardynał Wyszyński”, „Kościół XX wieku”, „Ksiądz Jerzy Popiełuszko” (wspólnie z Tomaszem Wiścickim), „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Wiara, nadzieja, miłość. Biografia błogosławionego” (wspólnie z Tomaszem Wiścickim), „Siostra Faustyna. Biografia świętej”, „Cuda świętej Faustyny”, „Papież, który uwierzył. Jak Karol Wojtyła przekonał Kościół do kultu Bożego Miłosierdzia”, „Mistyczki. Historie kobiet wybranych”, a także dla dzieci: „Bajki mariackie”, „Święta Faustyna i miłosierdzie Boże”. Jej książki przetłumaczono na 11 języków obcych. Laureatka Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka, zdobywczyni czterech Feniksów – nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *