„Pomógł mi się narodzić na nowo”. Urszula Dudziak o debiutach i życiu z mężczyznami
3 października, 2019
Kryminał retro z czasów II wojny światowej. „Czarny Mercedes” już w wersji filmowej
4 października, 2019

Każdy ma coś do ukrycia. Nowy film Janusza Majewskiego „Czarny Mercedes”

W rolach głównych występują: Artur Żmijewski i Maria Dębska (fot. mat. pras.)

To trzymający w napięciu kryminał z erotyzmem w tle, będący ekranizacją powieści „Czarny Mercedes”, pełnej napięcia i zwrotów akcji opowieści sensacyjnej o miłości, zbrodni i zabójczej namiętności. Film reżyseruje sam autor Janusz Majewski, który stawia przed widzami zadanie rozwikłania tajemnicy morderstwa żony szanowanego adwokata. Sięgając po własną powieść kryminalną, role w filmie obsadził dobrze znanymi twarzami polskiego ekranu, w tym m.in. Artura Żmijewskiego, Bogusława Lindę i Andrzeja Zielińskiego, a także Marię Dębską i Aleksandra Milićevicia.

Warszawa, listopad 1941 roku. W podejrzanych okolicznościach zostaje zamordowana Aneta, piękna żona szanowanego adwokata Karola Holzera. Sprawę tajemniczego zabójstwa próbuje rozwikłać nadkomisarz Rafał Król, funkcjonariusz współpracującej z Niemcami Granatowej Policji. Kolejne tropy mnożą podejrzenia i ujawniają głęboko skrywane sekrety zmarłej oraz niejasne powiązania jej męża z wysoko postawionym oficerem SS.

Wśród podejrzanych znajduje się także nieco ekscentryczny hrabia Leon Przewiedzki, który ma w zwyczaju podglądanie osób obecnych w mieszkaniu adwokata, szczególnie kobiet. W toku śledztwa, nadkomisarz Król znajduje nieoczekiwanego sojusznika w osobie radcy niemieckiej policji kryminalnej – Ernsta Kluge. Sytuacja Holzera staje się coraz bardziej niebezpieczna, tymczasem znajdujący się na wolności morderca jest być może o krok od popełnienia kolejnej zbrodni.

(fot. mat. pras.)

Zagadka kryminalna z historią w tle

Janusz Majewski to twórca głośnych i obsypanych nagrodami obrazów: docenionych Srebrnymi Lwami w Gdyni „Excentryków, czyli po słonecznej stronie ulicy”, a także „Zaklętych rewirów” czy filmu „C.K. Dezerterzy”.

– Większość filmów o okupacji ukazuje tylko jedną jej stronę, tę martyrologiczną. Opowiada o oporze, działaniach podziemnych armii, cierpieniu ludności i terrorze niemieckim,  ignorując przy tym fakt, że przecież w czasie wojny nie sposób było tylko cały czas walczyć, bać się i cierpieć. Trzeba było starać się, żeby przeżyć i żeby życie to było w miarę normalne. Ludzie jak zawsze kochali się i nienawidzili, zazdrościli i współczuli, rodzili się i umierali. Musiały być też morderstwa – z namiętności, w afekcie, a nie tylko takie, które przynosiła wojna. Myśląc w ten sposób, doszedłem do przekonania, że ciekawie byłoby stworzyć kryminał, który dzieje się w czasie okupacji. Pokazać zagadkę kryminalną, a równocześnie pokazać tło tamtych czasów. Powiedzieć coś o psychice ludzi, którzy wtedy żyli i wpływie okoliczności na ich losy – mówi reżyser.

(fot. mat. pras.)

Obsada i twórcy

W pozostałych rolach głównych w filmie wystąpili: Marcel Sabat, Sonia Bohosiewicz, Danuta Stenka, Natalia Rybicka, Izabela Dąbrowska, Andrzej Seweryn, Marian Opania, Wiktor Zborowski, Andrzej Mastalerz, Andrzej Baranowski, Przemysław Bluszcz i Antoni Królikowski. Autorem zdjęć do filmu jest jeden z najbardziej utalentowanych polskich operatorów – Arkadiusz Tomiak. Scenografię przygotował Andrzej Haliński, zaś za montaż odpowiada Milenia Fiedler. 

Producentem „Czarnego Mercedesa” jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie, odpowiedzialna za sukcesy takich filmów, jak: „Róża”, „Generał Nil”, „Galerianki” czy „7 uczuć”. Film znalazł się w Konkursie Głównym 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *