„Dziewczyny na skrzydłach”. Poznajcie historie kobiet-lotniczek, które zdobyły niebo
17 grudnia, 2020
„Zachłanne na życie”. Kobiety o nieprzeciętnym intelekcie, talencie i urodzie
19 grudnia, 2020

Kiedyś niecenzuralna, teraz aktualna. „Ława przysięgłych” na VOD Teatru Ateneum

W obsadzie są m.in. Dorota Nowakowska, Maria Ciunelis i Magdalena Schejbal (fot. Bartek Warzecha)

Ta czarna komedia napisana w latach 60. XX wieku przez znanego czeskiego pisarza i dramaturga Ivana Klimę, była niecenzuralna. Demaskowała bowiem niecne praktyki sądowe czasów komunizmu, przez co miała kłopoty z przebiciem się na deski sceniczne. Tymczasem okazuje się, że zdumiewająco pasuje także do naszych czasów… Polską prapremierę na nowej Scenie 20 warszawskiego Teatru Ateneum przygotowali rodacy autora sztuki: czeski reżyser Jakub Krofta i scenograf Jan Štepanek. W spektaklu występują m.in. Maria Ciunelis, Przemysław Bluszcz, Magdalena Schejbal, Grzegorz Damięcki czy Dorota Nowakowska. „Ława przysięgłych” zostanie zaprezentowana na kanale: www.vod.teatrateneum.pl i jest to pierwsza premiera on-line w historii Ateneum.

Sprawa na pozór wydaje się prosta. Oto sądowa ława przysięgłych, złożona ze zwykłych ludzi od sklepikarki po fryzjera, ma orzec, czy pewien obywatel zamordował swoją narzeczoną czy nie zamordował. Okoliczności wskazują, że raczej nie, i że zrobił to całkiem ktoś inny. Problem w tym, że sąd, dla którego pracuje ława przysięgłych, jest trochę dziwny. Zdaje się oczekiwać, że ława wyda werdykt nie mający się nijak do rzeczywistości, i robi wszystko, żeby tak właśnie się stało. W związku z czym sprawa zaczyna się wikłać i plątać, zmierzając w stronę horroru i absurdu.

– Dla mnie ta sztuka była odkryciem. Mimo tego, że powstała kilkadziesiąt lat temu jest przygnębiająco aktualna. To jest bardzo, bardzo czarna komedia, bliżej jej nawet do horroru, do dramatu absurdalnego w stylu Havla, Becketta lub Ionesco. Wydawać by się mogło, że jej głównym tematem jest proces sądowy, ale moim zdaniem jest to historia o szukaniu granicy wytrzymałości człowieka – ile jest w stanie znieść, na ile lęk i strach kieruje jego życiem – mówi Jakub Krofta, reżyser spektaklu.

(fot. Bartek Warzecha)

Twórcy i obsada spektaklu

Autor przekładu sztuki Ivana Klimy jest Janusz Anderman. Reżyseruje Jakub Krofta do scenografii Jana Štepanka.

W roli Przewodniczącej – Maria Ciunelis, Prokuratora – Przemysław Bluszcz, Obrońcy – Tomasz Kozłowicz, Powróconego – Janusz Łagodziński, Bizneswomen – Magdalena Schejbal, Lobbysty – Grzegorz Damięcki, Sklepikarki – Dorota Nowakowska, Fryzjera – Bartłomiej Nowosielski i Dowódcy – Tadeusz Borowski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *