Skejci, hip-hop i egzamin z dojrzałości. Intrygujące „Braty” już na ekranach kin
21 kwietnia, 2023
Rewolucjonista powszechnej świadomości. „Kopernik i jego świat” na Zamku Królewskim
25 kwietnia, 2023

Wspomnienia aktualne jak nigdy. „Zesłanie, czyli anty-tragedia syberyjska” w Ateneum

Spektakl grany jest na Scenie Głównej Teatru Ateneum (fot. Krzysztof Bieliński)

To adaptacja XIX-wiecznych wspomnień z syberyjskiego zesłania pewnego polskiego szlachcica, Konstantego Wolickiego. Przez pryzmat wojny w Ukrainie niezwykłe świadectwo sprzed półtora stulecia nabiera szczególnej wagi. Autorem adaptacji i reżyserem spektaklu zatytułowanego „Zesłanie” jest Mikołaj Grabowski, mistrz groteski i twórca osobnego, własnego stylu teatralnego. W inscenizacji sztuki na Scenie Głównej Teatru Ateneum bierze udział szóstka aktorów i aktorek, na czele z nowo pozyskanym do zespołu Łukaszem Lewandowskim. Uroczysta premiera miała miejsce 22 kwietnia 2023 roku.

Wolicki, trzy lata po stłumieniu Powstania Listopadowego, w konsekwencji kolejnego nieudanego zrywu niepodległościowego został przypadkowo wplątany w polityczne tryby carskiej Rosji. Na Syberii spędził siedem lat, co obrazowo i z polotem opisał we „Wspomnieniach” wydanych w 1876 roku.

Nie był typowym zesłańcem „cierpiącym katusze pod carskim butem”. Jako muzykowi zlecono mu zorganizowanie orkiestry złożonej z więźniów. Groza w tych wspomnieniach miesza się z wisielczym humorem, zaś opisy Rosji i Rosjan z tamtych czasów zdumiewająco zdają się pasować do czasów dzisiejszych.

(fot. Krzysztof Bieliński)

Realizatorzy i obsada spektaklu

Za adaptację, reżyserię i ruch sceniczny odpowiada Mikołaj Grabowski, za scenografię i kostiumy – Zuzanna Markiewicz, a za muzykę – Olga Mysłowska. Asystentką reżysera jest Katarzyna Ucherska.

W obsadzie spektaklu znaleźli się: Maria Ciunelis, Dorota Nowakowska, Katarzyna Ucherska, Łukasz Lewandowski, Janusz Łagodziński i Jakub Pruski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *