Nie jednowymiarowy bohater, którzy uczy empatii. Film „Wieloryb” już na ekranach kin
17 lutego, 2023
Jak Kurdyjki stawiły czoła Państwu Islamskiemu. Reportaż „Za wolność moich sióstr”
21 lutego, 2023

Słodko-gorzka komedia o nas samych. „Wzrusz moje serce” premierowo w Teatrze Ateneum

W rolach głównych występują Łukasz Simlat i Grzegorz Damięcki (fot. mat. pras.)

To sztuka o niewzruszonej i zarazem beznadziejnej miłości pewnego nic nieznaczącego mężczyzny w średnim wieku do kobiety o zbyt szerokim sercu, by mogła pokochać tylko jednego. Powiada się, że tylko miłość prawdziwie ślepa potrafi wytrzymać wszystko, nawet najgorsze upokorzenia. Ale bywa, że głupota takiej miłości graniczy z szacunkiem dla niewzruszonej wiary w siłę uczucia. Śmiech z naiwnego idioty czasem więźnie w gardle. Sztukę „Wzrusz moje serce” („Hartiti et libi”) Hanocha Levina na Scenie Głównej Teatru Ateneum w Warszawie reżyseruje Artur Tyszkiewicz, uchodzący za „specjalistę od Levina” twórca kilku spektakli opartych o jego sztuki, m.in. „Schitza”. – To słodko-gorzka, śmieszna komedia o nas samych o straconych marzeniach, o niespełnionych oczekiwaniach wobec siebie – podkreśla reżyser. W rolach głównych występują: Łukasz Simlat, Julia Kijowska i Grzegorz Damięcki.

To mało jeszcze znana w Polsce sztuka nieżyjącego już wybitnego i bardzo od pewnego czasu popularnego dramatopisarza izraelskiego Hanocha Levina. Jak mało kto potrafi on bezbłędnie łączyć prześmieszność z goryczą i delikatność z okrucieństwem. Taka jest też ta sztuka.

– „Hanoch Levin pospolitość uczynił głównym bohaterem, cechuje go ułomność, bylejakość, dosłowność, jednowymiarowość. Bohater pozostaje w iluzji, doświadczany, uporczywie czeka, ma nadzieję, że znajdzie się ktoś, co spełni jego pragnienia – mówi Artur Tyszkiewicz, reżyser spektaklu.​

Obsada i twórcy spektaklu

W spektaklu występują: Julia Kijowska (Lalalala / Jako-taka), Łukasz Simlat (Sędzia Lamka), Grzegorz Damięcki (Pszoniak), Janusz Łagodziński (Charuz Farduchi), Jan Wieteska (Tatarela/ Nazim Bej/ Łabędzie), Paweł Gasztold-Wierzbicki (Barbaspasquas/ Lupac Babic/ Łabędzie) oraz Jakub Pruski (Chorchechelito). Muzykę na żywo wykonuje: Piotr Maślanka.

Za przekład sztuki autorstwa Hanocha Levina odpowiada Michał Handelzalc, za reżyserię – Artur Tyszkiewicz, za scenografię i kostiumy – Justyna Elminowska, a za muzykę – Jacek Grudzień i Piotr Maślanka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *