Piękno muzyki baroku we wszystkich odsłonach. Czas na X Festiwal Oper Barokowych
22 lutego, 2020
Sally Rooney to literacki fenomen ostatnich lat. Premiera powieści „Normalni ludzie”
24 lutego, 2020

Ósemka bohaterów, a wśród nich… morderca. Komedia kryminalna „Lily” w Och-Teatrze

Piotr Machalica i Krystyna Janda na deskach Och-Teatru (fot. Robert Jaworski)

Skomplikowana intryga, dająca przyjemność i te wyraziste charaktery sceniczne. Taka jest  sztuka autorstwa Jacka Popplewella – „Lily”. Ta komedia kryminalna to zabawa teatralna, w której trup przemieszcza się, pojawia i znika. Na scenie osiem świetnie narysowanych postaci, w tym para zabawnych i niepoprawnych staruszków – inspektor ciamajda i „wiedząca wszystko sprzątaczka”, czyli znajoma inspektora z młodości „pomagająca” mu w znalezieniu zabójcy. Nowy spektakl na Dużej Scenie Och-Teatru reżyseruje Krystyna Janda, która sama wciela się w tytułową rolę – nieznośnej pani Piper. Jako inspektor partneruje jej Piotr Machalica, a w pozostałych rolach: Agnieszka Krukówna, Magdalena Lamparska, Magdalena Smalara, Mateusz Damięcki, Grzegorz Daukszewicz oraz Mirosław Haniszewski/Krzysztof Stelmaszyk.

– Jestem kolejny raz reżyserem i sama gram tytułową Lily. Lubię ten układ w pracy. Grając nadaję jednocześnie ton, rytm i szybko reaguję na wszystko, co zdarza się na próbach. Nie jestem tylko reżyserem, ale także koleżanką jadącą na tym samym wózku. Na szczęście koledzy-aktorzy i koleżanki-aktorki, moi przyjaciele, mają do mnie zaufanie. Może dlatego, że jestem otwarta i lubię się w pracy bawić. A przy okazji tej realizacji zabawa proponowana publiczności jest najważniejsza – mówi Krystyna Janda.

– Victoria Reynolds jest maszynistką, czyli przepisuje tekst na komputerze, ale z pracą ma mało wspólnego, bo jedyne co ją interesuje to randkowanie. Jest bardzo ekstrawertyczna, pozytywna, urocza. W konstrukcji kryminału jest takich oddechem, dlatego że nie podchodzi do tego śledztwa zbyt poważnie, bawi ją to – mówi o swojej postaci Magdalena Lamparska.

W obsadzie są również Magdalena Lamparska i Grzegorz Daukszewicz (fot. Robert Jaworski)

Twórcy i obsada spektaklu

Przekładu sztuki dokonała Elżbieta Woźniak, scenografię stworzył zmarły niedawno Maciej Maria Putowski, kostiumy są autorstwa Tomasza Ossolińskiego. Za reżyserię światła odpowiada Katarzyna Łuszczyk, a asystentką do spraw scenografii i kostiumów jest Małgorzata Domańska. Producentem wykonawczym i asystentem reżysera – Jan Malawski, realizacja dźwięku to Radosław Grabski, a z kolei realizacja światła – Rafał Piotrowski.

W obsadzie znaleźli się: Krystyna Janda, Agnieszka Krukówna, Magdalena Lamparska, Magdalena Smalara, Mateusz Damięcki, Grzegorz Daukszewicz, Mirosław Haniszewski/Krzysztof Stelmaszyk oraz Piotr Machalica.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *