Kiedyś niecenzuralna, teraz aktualna. „Ława przysięgłych” na VOD Teatru Ateneum
19 grudnia, 2020
Filmy Konczałowskiego najlepsze w obu konkursach festiwalu „Sputnik nad Polską”
21 grudnia, 2020

„Zachłanne na życie”. Kobiety o nieprzeciętnym intelekcie, talencie i urodzie

Jędrusik, Braunek i Czyżewska oczami Sławomira Kopra (fot. mat. pras.)

Agnieszka Osiecka, Kalina Jędrusik, Elżbieta Czyżewska i Małgorzata Braunek. Niepokorne artystki, które nigdy nie potrafiły się pogodzić z ograniczeniami narzucanymi przez otoczenie i konwenanse. Poszukiwały własnej drogi kariery i osobistego szczęścia. Dzięki temu u schyłku swoich dni mogły powiedzieć, że niczego nie żałują, bo przez życie szły niezwykle intensywnie i poznały je w każdym możliwym aspekcie. Wszystkie cztery stały się bohaterkami nowej książki autorstwa Sławomira Kopra – zatytułowanej „Zachłanne na życie”.

To barwna opowieść o życiu artystek PRL. Niekwestionowaną gwiazdą była wówczas Agnieszka Osiecka, bez której w ogóle nie można sobie wyobrazić polskiej kultury tamtych lat. Utalentowana autorka tekstów i poetka, niezrównana komentatorka życia codziennego. Kobieta wrażliwa i szalona, która poszukiwała osobistego szczęścia i właściwie nigdy go nie odnalazła. A przy tym posiadała niezwykły dar unieszczęśliwiania innych.

Poza Agnieszką Osiecką (1936-1997) autor przedstawia też sylwetki: aktorki filmowej i teatralnej Małgorzaty Braunek (1947-2014), aktorki teatralnej, filmowej, piosenkarki i artystki kabaretowej Kaliny Jędrusik (1930-1991) oraz aktorki filmowej i teatralnej Elżbiety Czyżewskiej (1938-2010).

O autorze

Sławomir Koper to najpopularniejszy pisarz historyczny w Polsce. Autor setek artykułów i ponad 50 książek, m.in. „Tajemnice marszałka Śmigłego-Rydza”, „Kobiety w życiu Mickiewicza”, „Miłość w Postaniu Warszawskim”, „Polscy terroryści i zamachowcy”. W sumie sprzedano ponad 800 tysięcy egzemplarzy. Pozycje jego autorstwa wielokrotnie trafiały na listy bestsellerów, m.in. „Życie artystek w PRL”, „Chorwacja. Przewodnik historyczny”.

Ekspert radiowy i telewizyjny, autor scenariuszy serialu dokumentalnych, konsultant historyczny (np. musical „Piloci”). Za popularyzację historii w społeczeństwie otrzymał Srebrny Medal Zasługi i medal „Zasłużony Kultury Polskiej”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *