„Geniusz baroku”. Wielka prezentacja dorobku Szymona Czechowicza w Krakowie
16 października, 2020
Życie młodej dziewczyny w cieniu Holocaustu. Nowe wydanie „Dziennika Reni Spiegel”
20 października, 2020

Humanista, nonkonformista, mistrz. Biografia „Kołakowski. Czytanie świata”

Leszek Kołakowski to postać, która zawsze inspiruje (fot. fnp.org.pl)

To pierwsza pełna biografia wybitnego myśliciela. Jej autor, Zbigniew Mentzel – uczeń i przyjaciel Leszka Kołakowskiego – dotarł do wielu źródeł, w tym bogatego archiwum udostępnionego niedawno przez rodzinę. Korzystając z niego, Zbigniew Mentzel opowiada historię fascynującego człowieka, którego przenikliwości bał się Władysław Gomułka i partyjni aparatczycy. Książka „Kołakowski. Czytanie świata” to biografia postaci, która zawsze inspiruje – humanista i nonkonformista. Autentyczny, ceniony za odwagę i niezależność myśli. Nieprzyjaciel banału. Imponujący wiedzą mistrz. Nauczyciel, jakiego dziś potrzebujemy.

Ten wybitny filozof niechętnie mówił o sobie i życiu prywatnym, pozostając w cieniu swego dzieła. Pozbawiony w PRL-u prawa nauczania i obłożony zakazem druku, opuścił w 1968 roku Polskę, by wkrótce zostać profesorem prestiżowego All Souls College w Oksfordzie. Jego „Tezy o nadziei i beznadziejności” stały się w latach 70. głównym źródłem intelektualnej inspiracji dla powstającej w Polsce opozycji demokratycznej, a „Główne nurty marksizmu”, wielki rozrachunek z totalitaryzmem, to jedna z najważniejszych książek XX wieku.

Znawca chrześcijaństwa i filozofii religii, szukający Absolutu, do końca życia pozostawał poza Kościołem. Pierwszy laureat amerykańskiej Nagrody im. Johna Klugego nazywanej „filozoficznym Noblem” i kawaler Orderu Orła Białego. W bestsellerowych tomach „Mini wykłady o maxi sprawach” oraz „O co nas pytają wielcy filozofowie” Leszek Kołakowski przybliżył szerszej publiczności w Polsce dorobek najwybitniejszych myślicieli w historii.

O autorze

Zbigniew Mentzel to pisarz, krytyk i felietonista. Przygotował do druku osiem tomów pism rozproszonych Leszka Kołakowskiego. Autor rozmowy rzeki z filozofem zatytułowanej „Czas ciekawy, czas niespokojny” oraz kilku zbiorów opowiadań i felietonów, a także powieści „Wszystkie języki świata” i „Spadający nóż”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *