Gastronomiczna podróż przez dobre i złe czasy. „Smak” aktora Stanleya Tucciego
12 lipca, 2023
Czy masz ze sobą rolki? Świat kultowej lalki „Barbie” w nowym filmie już w kinach
21 lipca, 2023

„Złota dama”. Opowieść o Wiedniu czasów secesji, Gustavie Klimcie i losach obrazu

Obraz „Złota dama” to dzieło Gustava Klimta (fot. mat. pras.)

Każde arcydzieło skrywa wielką tajemnicę. Nie inaczej jest w przypadku Złotej damy – czyli portretu Adeli Bloch-Bauer pędzla Gustawa Klimta. Kim była kobieta, której portret nazywany jest „wiedeńską Mona Lisą”? Jaką skrywała tajemnicę? Co łączyło ją z ekscentrycznym malarzem, który ją unieśmiertelnił na swoim obrazie? Dlaczego portret Żydówki fascynował nazistów? Jak to się stało, że Złota Dama stała się przedmiotem obrad Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych? I czemu dziś portret Adeli zachwyca zwiedzających galerię nie w Wiedniu, a w odległym Nowym Jorku? Anne-Marie O’Connor, autorka książki „Złota Dama. Gustaw Klimt i tajemnica wiedeńskiej Mona Lisy” opowiada burzliwą historię XX wieku poprzez losy muzy Klimta. Od niezwykłego świata wiedeńskiej bohemy, poprzez mroki nazizmu i Holokaustu do walki o odzyskanie dzieła przez prawowitych spadkobierców. Za historią „wiedeńskiej Mona Lisy” kryje się historia epoki.

Był rok 1898 i wydawało się, że w Wiedniu tańczy sam diabeł. Jedna z najwspanialszych stolic Europy miasto bohemy, sztuki i artystów, które jednocześnie wkraczało w nowy wiek z największą liczbą samobójców. Nadchodziły czasy zmian i pogoni za nowoczesnością. Ukończony w 1907 roku portret od razu stał się wielką sensacją, a Adela „symbolem oświeconej Wiedenki z przełomu wieków”. Portret Żydówki uwiódł nawet Adolfa Hitlera. Był jednym z najcenniejszych skarbów Austrii, również wtedy, gdy krajem rządzili naziści, którzy zamordowali rodzinę i przyjaciół Adeli.

„Fascynująca, ambitna, przenikliwa… Niezwykła opowieść o sztuce i czasach Holokaustu” – The Washington Post. Bestseller „New York Timesa” i jedna z najlepszych książek roku. Zdobywczyni Marfield National Award for Arts Writing i California Book Award. Na podstawie tej historii powstał film z Helen Mirren i Ryanem Reynoldsem – „Złota dama” (2015).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *