Z przykładnych mężów i ojców w masowych morderców. Oto historia „Zwykłych ludzi”
27 sierpnia, 2019
„Studium hitlerowskiego zła”. Piekło stworzone na ziemi to „Imperium małych piekieł”
29 sierpnia, 2019

Życie książąt, dworskie romanse i intrygi. „Podwójne życie Damy z gronostajem”

Obraz Leonarda da Vinci „Dama z gronostajem” do 19 grudnia 2019 roku jest prezentowany w Muzeum Narodowym w Krakowie (fot. MNK)

To nie tylko opowieść o niezwykłej kobiecie z obrazu, ale również historia jednego z najbardziej pożądanych dzieł sztuki na świecie. Dzieje „Damy z gronostajem” Leonarda da Vinci nierozerwalnie splecione są z Polską. Obraz był ukrywany przed zaborcami, by następnie w sensacyjnych okolicznościach zostać wywieziony z kraju podczas powstania listopadowego. Po wybuchu II wojny światowej ukrywany przed Niemcami, ponieważ w swych kolekcjach chcieli go mieć i Herman Goering i Adolf Hitler. Po 1989 roku „Dama z gronostajem” dalej prowadziła burzliwe życie, a kontrowersje wzbudzały jej liczne zagraniczne podróże i sprawa jej zakupu przez państwo polskie. Katarzyna Bik jako pierwsza opisuje całościowo historię najcenniejszego dzieła w zbiorach Polski, a jej książka „Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem” wydaje się być obowiązkową pozycją dla wszystkich miłośników sztuki po bestsellerowej biografii Leonarda da Vinci.

Jest rok 1490, gdy w zamku Sforzów w Mediolanie Leonardo da Vinci maluje portret. Zasłony w pokoju są zaciągnięte, a modelka siedzi na krześle. Ma 17 lat i spodziewa się dziecka. Nigdy nie wyglądała piękniej niż teraz: szczupła, w czerwonej sukni ze złotym haftem, na lewej ręce trzyma białe zwierzątko, a prawą głaszcze jego futerko.

W tym momencie wpadający promień światła podkreśla porcelanową bladość skóry dziewczyny. Modelka odwraca głowę do tyłu, a w jej ciemnych, dużych oczach maluje się ciekawość i inteligencja. Kogoś wita? A może kogoś pożegna? Jak wiadomo była kochanką Lodovica Sforzy, przyszłego księcia Mediolanu, jednego z najpotężniejszych ludzi renesansowych Włoch, i uznaną poetką.

O autorce

Katarzyna Bik, historyk sztuki, dziennikarka. Pracuje od wielu lat w Muzeum Narodowym w Krakowie. Uznawana jest za najważniejszą „damolożkę” w Polsce.

Jej książka dedykowana jest przede wszystkim tym, których zachwyca postać i życie Leonarda. Autorka rozprawia się w niej z mitami na jego temat, choćby takim czy na pewno był leworęczny oraz czy był homoseksualistą. O samym obrazie „Damy z gronostajem” pisze, jak go malowano, skąd wiadomo, że jego autorem jest Leonardo, kim jest modelka i dlaczego trzyma akurat gronostaja, jak dziś dba się o obraz oraz jak wyglądają procedury związane z jego podróżami.

(fot. wikipedia.org)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *